Tuesday, January 18, 2005

*انتخابات 84*
مصطفي تاج‌‏زاده:معين و دولت او استمراربخش اصلاحات‌‏اند
عضو شوراي مركز جبهه مشاركت ايران اسلامي گفت: با اينكه دكترمعين و حاميانش روزنامه ندارند و صدا و سيما نيز با آنان مهربان نيست، اما پيروزي در رقابت نابرابر انتخاباتي، در صورت حمايت مردم هم ممكن است و هم شيرين.
عضو شوراي مركز جبهه مشاركت با بيان اين مطلب افزود: تلاش ما در انتخابات رياست جمهوري نهم، تداوم بخشيدن جنبش اصلاحي است كه ملت آن را آغاز كرده و اكنون وارد مرحله نوين خود مي‏شود.
تاج‏زاده با بيان اينكه به نظر ما آقاي خاتمي در هر شرايط رهبر معنوي جنبش دوم خرداد است، دكتر معين و دولت او را استمراربخش اصلاحات در درون حكومت خواند و گفت: به دليل تغيير شرايط ملي و بين‏المللي و نيز تجربيات گران‌‏بهايي كه اصلاح‏طلبان در هشت سال گذشته اندوخته‏اند، دكتر معين با همكاري مشاوران اقتصادي، سياسي و فرهنگي خود برنامه جديدي ارائه خواهد كرد كه "ايران براي همه ايرانيان" را بيش از گذشته عملياتي و اجرايي كند.
عضو فعال سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي درباره "بدعت" خوانده شدن معرفي معاون اول توسط دكتر معين، گفت: محافظه‏كاران تمام ابتكارات اصلاح‏طلبان را بدعت مي‏خوانند، اما پس از مدتي خود آن كار را انجام مي‏دهند.تفاوت ما با آنها، زماني است. اميدوارم اين‏فاصله از چندسال به چند ماه كاهش يابد.
عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت در جواب به اين سؤال كه وقتي رئيس جمهور تداركاتچي است، چرا در انتخابات آن شركت مي‏كنيد، گفت: طبق قانون اساسي رئيس جمهور اختيارات كافي دارد، اما اقتدارگراها رئيس جمهور را تداركاتچي دولت پنهان مي‏خواهند. به همين دليل آقاي خاتمي لايحه اختيارات رئيس جمهوري را به مجلس ششم تقديم كرد تا حقوقي كه قانون اساسي براي رييس‌‏جمهوري به رسميت شناخته است، مشخص شود.
وي افزود: آقاي خاتمي اختياراتي بيش از قانون اساسي نمي‏خواست و وقتي با مخالفت با حقوق قانوني خود مواجه شد، اعلام كرد عده‏اي رييس جمهور را تداركاتچي مي‏خواهند.
تاج‌‏زاده تصريح كرد: محافظه‏كاران مجلس را نيز كه خانه ملت و در رأس امور است، بي‏اختيار مي‏خواهند، به خصوص اگر اصلاح‏طلبان رأي بياورند. به همين دليل و موانع زيادي در زمينه رد مصوبات آن تحقيق و تفحص‏ها، نطق‏هاي قبل از دستور، تصويب بودجه و ...در مجلس ششم ايجاد كردند. اما اين بحران‏سازي‏ها مانع تلاش‏ ما براي حضور در انتخابات آزاد نخواهد شد، مگرآنكه انتخابات نمايشي شود.
تاج‏زاده در پايان گفت: مساعي ما بايد معطوف به باز قرار گرفتن نهادهاي انتخاباتي در جايگاه خود باشد، تا مردم از ثمره رأي و انتخاب خود بهره‏مند شوند، نه اينكه به خواست محافظه‏كاران تن دهيم و نهادهاي انتخابي را يكي پس از ديگري بي‏خاصيت كنيم.
شریعتی: اعضاي دفتر سياسي جبهه مشاركت نحوه همكاري اركان مختلف اين حزب با ستاد انتخابات مصطفي معين را بررسي كردند
در جلسه شب گذشته اعضاي دفتر سياسي جبهه مشاركت ايران اسلامي, نحوه همكاري اركان مختلف اين حزب با ستاد انتخابات مصطفي معين و فعال شدن كميته‌‏ها و اعضاي جبهه مشاركت در كميته هاي تخصصي و تدوين برنامه‌‏هاي مصطفي معين، مورد بررسي قرار گرفت.
سعيد شريعتي؛ رئيس كميته اطلاع رساني جبهه مشاركت در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، بررسي كانديداي انتخابات رياست‌‏جمهوري و فعاليت‌‏هاي انتخاباتي اصلاح‌‏طلبان را از مسائل مطرح شده در جلسه شب گذشته اعضاي دفتر سياسي اين حزب عنوان كرد.
هادی قابل : اردوي محافظه‌كاران به مراتب بدتر از اردوي اصلاح‌طلبان است
رئيس جبهه مشاركت دفتر قم گفت: اردوي محافظه‌كاران به مراتب بدتر از اردوي اصلاح‌طلبان است و احتمال حضور هاشمي نيز اين اوضاع را به مراتب براي آنان بدتر كرده است.
هادي قابل انتخابات آينده رياست‌جمهوري را برنامه محور معرفي كرد و گفت: مردم به اين نتيجه رسيده‌اند كه مشكلات كشور را يك فرد نمي‌تواند حل كند، همانطور كه آقاي خاتمي گفتند ما فكر مي‌كنيم يكي قهرمان ملي مي‌شود و همه معضلات كشور را حل مي‌كند؛ اين، شدني نيست.
رئيس جبهه مشاركت دفتر قم با بيان اين كه مشاركت حداكثري مردم در انتخابات را نبايد در شعار خلاصه كرد اظهار داشت: براي مشاركت حداكثري مي‌بايست كثرت افكار و انديشه‌ها را در جامعه شناسايي كرد و اجازه داد كه مجموعه انديشه‌هاي در چارچوب نظام وارد عرصه رقابت جدي ‌شوند.
وي اجازه ورود به افكار و انديشه‌هاي گوناگون در انتخابات را موجب مشاركت طرفداران آنها در انتخابات دانست.
قابل در ادامه درباره آنچه آن را اتهام اقتدارگرايان به اصلاح‌طلبان در مورد مسموم‌سازي فضاي انتخابات مي‌ناميد، خاطرنشان كرد: از دوستان طيف محافظه‌كار مي‌خواهيم با ارتباطي كه با شوراي نگهبان دارند كمك كنند كانديداي ما تاييد صلاحيت شود تا حرف ما درست از آب درنيايد.
وي ترس از رد صلاحيت كانديداي جبهه اصلاح‌طلبان را يك امر طبيعي ذكر كرد و متذكر شد: تبليغات انتخابات رياست جمهوري زودتر از موعد مقرر آغاز مي‌شود و هزينه‌هاي سرسام‌آوري را به ارمغان مي‌آورد، از اين رو بحث رد صلاحيت و توجه به صرف هزينه‌هاي سنگين به يك دغدغه براي جناح ما تبديل شده است.
قابل آنچه آن را اظهارات رسمي يكي از نمايندگان مجلس از طيف اقتدارگرا در خصوص رد صلاحيت دكتر معين مي‌ناميد، با اصول رقابت سالم انتخاباتي مغاير دانست.
وي ابراز عقيده كرد: در ميان مردم اين بحث مطرح است كه دكتر معين نيروي خوب و انقلابي است، اما چه ضمانتي وجود دارد كه رد صلاحيت نشود؟ مطمئنا مردم با اين دغدغه در انتخابات شركت نمي‌كنند. ما مطمئن هستيم آقاي معين تائيد صلاحيت مي‌شود، به علت اين كه دكتر معين هيچ نقطه منفي در كارنامه سياسي، فكري و زندگي اخلاقي و اقتصادي‌اش ندارد.
رئيس جبهه مشاركت دفتر قم با بيان اين كه اگر شوراي نگهبان از تجربه انتخابات مجلس هفتم استفاده كند، به رد صلاحيت معين اقدام نمي‌كند، ابراز عقيده كرد كه رد صلاحيت‌هاي مجلس در داخل براي مردم ياس ايجاد كرد و موجب شد فشارهاي خارجي بر روي ايران به خاطر آنچه رقابتي نبودن انتخابات مجلس مي‌ناميد، بيشتر شود.
وي يكي از مولفه‌هاي مردمي بودن يك نظام را حضور پررنگ مردم در انتخابات معرفي كرد و اظهار داشت: معتقديم اگر بخواهيم با قدرت و قوت در عرصه بين‌المللي ظاهر شويم، بايد اجازه شكل‌گيري مشاركت حداكثري مردم را بدهيم، از اين رو شوراي نگهبان بايد به اين مساله توجه داشته باشد.
هادي قابل با بيان اينكه وضعيت اردوي محافظه‌كاران به مراتب بدتر از اردوي اصلاح‌طلبان است، گفت: ما در حال حاضر دو كانديداي شاخص داريم و بايد بر سر حضور يكي از اين دو به اجماع و انطباق نظر برسيم، اما محافظه‌كاران علاوه بر پنج‌ كانديداي مطرح خود با امكان حضور هاشمي هم روبرو هستند.
وي گفت: ولايتي به يكباره اعلام كرد حضور مستقل خواهد داشت و احتمال اين كه ديگر كانديداهاي شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب هم اعلام موجوديت مستقل كنند، زياد است.
رئيس جبهه مشاركت دفتر قم حضور هاشمي در انتخابات را موجب به هم ريختن اردوي گروه مقابل دانست و تصريح كرد: اگر حضور هاشمي صددرصد شود، معتقديم رقيب اصلي ما در انتخابات وي خواهد بود، اما حضور هاشمي موجب شكاف و ايجاد اختلاف در جبهه اقتدارگرايان خواهد شد.
وي افزود: در صورتي كه هاشمي وارد ميدان انتخابات نشود كانديدايي كه طبيعتا شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب مطرح خواهد كرد دكتر لاريجاني است.
هادي قابل درباره كانديداي مورد اتفاق نظر جبهه اصلاح‌طلبان نيز گفت: در خصوص اعلام حمايت قطعي از كروبي يا معين به نتيجه نرسيده‌ايم و دستيابي به نتيجه را به بعد از مشخص شدن اعلام نظرسنجي موكول كرده‌ايم.
وي درباره گردن‌نهادن يكي از دو نفر كروبي و معين به اعلام نظرسنجي و كناره‌گيري يكي از اين دو تن اظهار داشت: از تصميم كروبي بعد از اعلام نظرسنجي بي‌اطلاع هستم ولي گمان مي‌كنم دكتر معين در صورت مشخص شدن بخت بيشتر كروبي، از ميدان رقابت كناره‌گيري كند.
هادي قابل در پايان از شوراي نگهبان خواست تا با انصاف بيشتر به صلاحيت نامزدهاي انتخاباتي توجه كند تا هم دلخوشي و آرامش مردم فراهم شود و هم وجهه ايران در عرصه بين‌المللي خدشه‌دار نشود.
رایزنی ستاد انتخاباتی معین در مورد دیدار با چند گروه سیاسی
در هفته‌ي آينده جمعي از فعالان سياسي اجتماعي و شوراي منطقه تهران جبهه مشاركت با دكتر معين جهت ارايه‌ي نظرات و مطالبات خود و دريافت ديدگاههاي اين كانديداي رياست‌جمهوري ديدار مي‌كنند.
ستاد انتخابات مصطفي معين، كانديداي مورد حمايت اصلاح طلبان پیشرو در حال بررسي تقاضاي ديدار با جمعيت كاركنان ايران، انجمن اسلامي دانشگاه صنعتي شريف، تعاونيهاي صيادي سراسر كشور و حزب وفاق ايران است.
درخواست مجمع فرهنگیان برای دیدار با دکتر معین
مجمع فرهنگيان ايران اسلامي“ طي هفته‌ي جاري در نشستي با دكتر مصطفي معين، برنامه‌ها و مطالبات معلمان را به اطلاع وي مي‌رساند.
فرج كميجاني، دبير كل مجمع فرهنگيان ايران اسلامي با اشاره به اينكه معين زيربناي توسعه‌ي كشور را توسعه‌ي نيروي انساني دانسته است و آنرا را محور برنامه‌هايش اعلام كرده، افزود: از آنجا كه مجمع فرهنگيان ايران اسلامي و قاطبه‌ي معلمان نيز بر همين باورند در نظر داريم تا طي جلسه‌اي با حضور اعضاي شوراي مركزي مجمع فرهنگيان، برنامه‌هاي اين تشكل و مطالبات معلمان را به اطلاع معين برسانيم و از چگونگي عملياتي شدن توسعه‌ي نيروي انساني در كشور توسط ايشان مطلع شويم تا در جلسات داخلي و اتخاذ تصميمات بعدي مبني بر اعلام حمايت يا عدم اين اعلام، آن را لحاظ كنيم.
ارغنده‌پور: استفاده از ادبيات خشن در جناح اصولگرا موقعيت اصلاح‌طلبان را ارتقا داد
كريم ارغنده‌پور معتقد است كه آنچه افزايش استفاده از ادبيات خشن در سخنان جناح اصولگرا مي‌ناميد، به علت ارتقاي موقعيت اصلاح‌طلبان در عرصه‌ي انتخابات رياست‌جمهوري آتي است.
در پي انتشار اخباري مبني بر شكل‌دهي جنگ رواني از سوي اصلاح‌طلبان عليه جناح منتقد دولت و انتقادات اين جناح در برخي از سرمقاله‌ها و طرح مسائلي چون محاكمه‌ي كابينه خاتمي در دولت آينده، كريم ارغنده‌پور عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت گفت: بروز خشن‌ترين واژه‌ها در عرصه‌ي رقابت سياسي از سوي محافظه‌كاران نه تازگي دارد و نه عجيب است. آنان اصولا تحمل مخالف و منتقد را در هيچ سطحي ندارند. از همين رو همواره افرادي در اردوگاهشان وجود دارند كه فريادهاي هيجاني سر مي‌دهند كه شكستن قلم، ترجيع‌بند آن است.
به گفته‌ي وي، آنان آمادگي كامل دارند كه هر روز مخالفانشان را ولو در ساختار حاكميت جمهوري اسلامي به بدترين نسبت‌ها متهم و تقاضاي شديدترين مجازات‌ها را براي آنها ‌كنند.
ارغنده‌پور با اعتقاد به اين‌كه چنين افرادي معمولا در حد پياده‌نظام آن جناح باقي مي‌مانند، اظهار داشت: آن‌چه در اين بين مهم است، اين‌كه افرادي در آن جناح خود را دايرمدار اخلاق اسلامي مي‌دانند و از همين ادبيات نيز بهره مي‌برند و يا رضامندانه در برابر آن با سكوت مي‌گذرند.
عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت ادامه داد: به ميزاني كه منافع جناح مذكور بيشتر در خطر بيفتد دامنه‌ي چنين سخناني نيز افزايش مي‌يابد. در نتيجه علت فزوني يافتن استفاده از اين ادبيات در روزهاي اخير، كاملا روشن است و آن ارتقاي موقعيت اصلاح‌طلبان در عرصه‌ي رقابت رياست‌جمهوري است.
به اعتقاد وي، در صورت تداوم اين صعود، تهديد به بر هم زدن ميدان اصلي رقابت نيز فزوني خواهد يافت و پيش‌بيني آن چندان دور از انتظار نيست.
ارغنده‌پور با تاكيد بر اين‌كه حزب متبوعش به عنوان يك حزب فعال در عرصه‌ي انتخابات كه از كانديدايي خاص حمايت مي‌كند، علي‌القاعده بايد از يك رسانه براي معرفي برنامه‌ها و كانديدايش برخوردار باشد، فقدان حتي يك تريبون در اين زمينه را بي‌عدالتي خواند و اظهار اميدواري كرد كه در آينده‌ي نزديك اين موانع مرتفع و جبهه مشاركت نيز از يك تريبون بهره‌مند شود.
اين روزنامه‌نگار، تمديد اين محروميت را به منزله‌ي شنا با دست و پاي بسته در دريا دانست؛ حال آن‌كه ديگر كانديداها هريك از توان تبليغات در چند رسانه بهره‌مندند و خودشان نيز براي داشتن رسانه مشكلي ندارند.
حاجى بابايى: خدمات دكتر معين در دوران وزارت ايشان در حق دانشگاهيان غيرقابل چشم پوشى است
«مجيد حاجى بابايى» عضو شوراى مركزى دفتر تحكيم وحدت درباره استراتژى جنبش دانشجويى در انتخابات رياست جمهورى گفت: جنبش دانشجويى هرگز استراتژى نظاره گرى را تجويز نمى كند. جنبش دانشجويى چشم نگران جامعه است و به شدت نسبت به تحولات سياسى جامعه حساس است.وى در خصوص روند انتخابات آتى، اظهار داشت: به نظر مى رسد جنبش دانشجويى ترديدهاى جدى در خصوص مثبت بودن و يكدست شدن حاكميت دارد و خطر آن را دريافته است و به همين دليل مهمترين وظيفه جنبش دانشجويى در شرايط فعلى تحريك حساسيت هاى اجتماعى مردم و بالا بردن آگاهى آنها نسبت به شرايط خطير و سياسى است كه جامعه امروز ايران در آن قرار گرفته است.حاجى بابايى در خصوص حمايت از كانديداهاى اصلاح طلب گفت: در اين خصوص بايد بين ساختار و افراد مطرح تفكيك قائل شد. خدمات دكتر معين در دوران وزارت ايشان در حق بخش دانشجويى ايران و دانشگاهيان غيرقابل چشم پوشى است. معين فردى با ويژگى هاى بارز در دفاع از حقوق دانشجويان بود. مجموع معاونت دانشجويى وزارت علوم كه همواره در كمك به دانشجويان و بهبود وضعيتشان تلاش كردند، يادگار وزارت دكتر معين است.
نايب‌رييس مجلس آبادگران جلسه خانه فرمانیه را نه تایید کرد ونه تکذیب
محمدرضا باهنر»، عضو كميته‌ي انتخاباتي شوراي هماهنگي انقلاب اسلامي، درباره‌ي خبر جلسه‌ي اخير گفت: ما هر شب جلسه داريم.
نايب‌رييس مجلس آبادگر خبري منتشر شده در اين باره را نه تاييد و نه تكذيب كرد و افزود: جلسه در فرمانيه را نه تاييد و نه تكذيب مي‌كنم.
روزنامه جمهوری اسلامی سخنان خزعلی را تکذیب کرد
روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود نوشت : آيت الله خزعلي در مراسم افتتاح شعبه بنياد غدير در خرم آباد گفت آقاي هاشمي رفسنجاني در انتخابات شركت نخواهد كرد. وي از مردم لرستان خواست به آقاي ولايتي راي بدهند. دفتر آقاي هاشمي رفسنجاني , خبر مربوط به تصميم ايشان براي عدم شركت در انتخابات را رد كرد و تاكيد نمود ايشان ضمن احترام به نامزدهاي مطرح , هنوز در اين زمينه تصميمي نگرفته اند و درعين حال به هيچكس نيز قولي براي نيامدن نداده اند.
انجمن اسلامي معلمان؛ معین یا کروبی؟
سخنگوي انجمن اسلامي معلمان ايران، گفت كه شوراي مركزي اين انجمن بين انتخاب "معين" و "كروبي" ترديد دارد اما همواره در جهت رسيدن به راهكار مناسب براي دستيابي به مصداق نهايي‌ تلاش مي‌كند.
حسن خليل آبادي افزود: در اين باره از همه دفاتر استان‌هاي انجمن اسلامي معلمان ايران نظرخواهي مي‌كنيم.
کشف جدید رئیس مرکز پژوهش های مجلس آبادگران : خاتمي تداركاتچي نبوداو قدرت استفاده از قدرتش را نداشت
احمد توكلي گفت: خاتمي تداركاتچي نبود؛ او قدرت استفاده از قدرتش را نداشت.
رييس مركز پژوهش هاي مجلس در جمع نمازگزارن مسجد امام صادق مشهد افزود: اگر خاتمي واقعا اعتقاد داشت كه تداركاتچي است، نبايد در دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري نامزد مي‌شد. من معتقدم خاتمي تداركاتچي نبود ولي او قدرت استفاده از اختياراتش را نداشت.
وي خاطرنشان كرد: رييس‌جمهور با همين اختياراتش مي‌تواند بسياري از امور را متحول كند. پيشنهاد و عزل وزراي كابينه، عزل و نصب استانداران، سفرا، تعيين نحوه هزينه‌كرد درآمدهاي كشور و ...همه اختياراتي است كه بايد باعث اقتدار دولت شود.
اين كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري، تصريح كرد: اگر معتقدند رييس‌جمهور اقتدار و اختيار ندارد آن را به ما واگذار كنند تا اقتدار را برايشان معنا كنيم.
وي ادامه داد: من اگر رييس‌جمهور باشم قانون را اجرا مي‌كنم و معتقدم قانون آنقدر اختيار به رييس‌جمهور داده كه مي‌توان كشور را متحول كند.
علي لاريجاني:كمبود اختيارات بهانه است، رئيس‌‏جمهوري بايد دنبال كار براي مردم باشد
علي لاريجاني گفت: كمبود اختيارات بهانه است، رئيس جمهوري بايد دنبال كار براي مردم باشد، اگر من رئيس جمهوري شوم، از ظرفيت‌‏هاي در اختيار در جهت خدمت‌‏گزاري به مردم و توسعه و پيشرفت كشور استفاده خواهم كرد.
لاريجاني در پاسخ به سوال ديگري در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادي با انتقاد از عدم مبارزه جدي با اين مفاسد تصريح كرد: اصلاحات واقعي در جامعه، مبارزه با فقر، فساد و تبعيض است اما متاسفانه حدود 90 درصد مردم جامعه معتقدند كه مبارزه جدي در اين زمنيه صورت نمي‌‏گيرد و مديران كشور بايد يقين داشته باشند كه فرمايشات مقام معظم رهبري در اين زمينه همان اصلاحات واقعي است.
هادی خامنه ای رئیس کمیته سیاستگزاری ستاد کروبی
همزمان با تشكيل كميته‌هاي ستاد انتخاباتي مجمع روحانيون مبارز، سيدهادي خامنه‌اي، مسووليت شوراي سياستگذاري اين ستاد را عهده‌دار شد.
در كميته‌هاي ستاد انتخاباتي مجمع روحانيون مبارز كه بر محور حمايت از كانديداتوري كروبي حركت مي‌كند، محمدباقر ذاكري مسووليت كميته‌ي پشتيباني و واحدي و افخمي به ترتيب مسووليت كميته‌هاي رسانه‌ها و تبليغات را عهده‌دار هستند.
مجمع روحانيون مبارز براي ساماندهي فعاليت‌هاي انتخاباتي‌اش 15 كميته تشكيل داده است.
تکذیب برگزاری جلسه خانه فرمانیه توسط رسالت
رسالت در ستون شنيده‌ها و نكته‌ها نوشت: تشكيل جلسه شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب در منزل آقاي ناطق نوري تكذيب شد. خبرنكار ما با يك منبع مطلع در اين زمينه تماس گرفت. وي گفت: ما به دروغ و بي اساس اقدام مي كنند. شرقي‌ها، بدانند، جلسه شوراي هماهنگي ، مكان مشخصي دارد كه قطعاً، منزل آقاي ناطق نوري نيست و زمان آن، روز ديگري است و شورا، يك شنبه شب ها، جلسه ندارد.
كمك رئيس جمهور به هنرمندان
سياست روز به نقل از سايت شريف نيوز نوشت: رئيس جمهوري طي شش ماه اول سال جاري دستورات متعددي درباره اعطاي كمك هاي بلاعوض به برخي هنرمندان صادر كرده است. وي طي نامه‌اي به بانك مركزي دستور داده تا براي كمك به تأمين بخشي از هزينه‌هاي جانبي فرزند يكي از خوانندگان مشهور موسيقي سنتي كه در انگلستان مشغول به تحصيل است، 5 هزار دلار با احتساب هر دلار 175 تومان از رديف بودجه كمك هاي بلاعوض پرداخت شود. همچنين رئيس جمهور طي دستوري از مراجع ذي ربط خواسته است تا مشكلات يكي ديگر از خوانندگان جوان موسيقي پاپ براي يافتن شغل و مسكن مناسب برطرف شود. اين خواننده جوان، طي نامه‌اي از خاتمي براي حل مشكل شغل، مسكن و ازدواج كمك خواسته بود. همچنين شنيده شده است خاتمي در نامه‌اي، از يكي از مشاورانش، در خواست كرده تا زمينه واگذاري يك دستگاه خودرو، به يكي از بازيگران زن سينما و تلويزيون، فراهم شود.
حمله روزنامه سردار ذوالقدر به جبهه مشاركت و مجاهدين انقلاب
جوان؛ با بررسي شگردهاي تبليغاتي طيف هاي گوناگون جبهه اصلاحات، به پيش بيني رفتار آينده آنها پرداخته و آورده است: "جبهه مشاركت و سازمان مجاهدين با معرفي چهره هاي شاخص رد صلاحيت شده در انتخابات مجلس هفتم به عنوان اعضاي كابينه سعي دارند كه روحيه سازماني خود را تقويت كرده و انرژي و پتانسيل لازم را براي انتخابات آماده كنند. پيشينه ذهني مردم مردم را در خصوص ردصلاحيت فعال ساخته و از انرژي رواني متراكم در اين زمينه، بهره بگيرند. بازيگران اين طيف، هنوز، متعقدند كه تنها بازيگران در شهرند. لذا در پي آن هستند كه خاطره آراي اين افراد را در مجلس شم تكرار كنند. و با فراخواني چهره هاي جنجالي و رد صلاحيت شده. فضاي دو قطبي ايجاد كنند. جبهه مشاركت و سازمان مجاهدين با طرح حضور افراد مختلف و قوميت‌ها در پي آن هستند كه آراي مولكولي و ذره اي و به تعبيري محلي و منطقه اي را جذب نمايند. اين كه به قوميت‌هاي مختلف تضمين داده شود كه در دولت آينده به آنها به عنوان يك جامعه راي دهنده نگريسته نمي شود. باعث انگيخته شدن راي آنان به سوي كانديداي اين جريان خواهد شد. حضور برخي از اقليت‌هاي ديني در شوراي مركزي و سازمان مجاهدين نيز دليلي مبرهن خواهد بود بر سرمايه گذاري ويژه اين دو حزب بر جريان قوميت ها بر اين باوريم كه طيف افراطي جبهه دوم خرداد از روان پريشي نظري و نابهنگامي عملي اي رنج مي برد كه بي شك توفيق آنان را كمرنگ مي‌سازد.
دیدار فراکسیون اقلیت با معین وکروبی
بيژن شهباز خاني، عضو شوراي مركزي فراكسيون اقليت مجلس گفت: اين فراكسيون، در روزهاي آينده، با كروبي و معين ديدار خواهد كرد تا آنها را متقاعد كند كه يك نفر كانديداي اصلاح‌طلبان باشد. نخبگاني كه نتوانند خودشان به تعامل برسند، مستحق شكست هستند. واقعيت اين است كه حضور و عدم حضور آقاي هاشمي، هر دو جناح را دچار سردرگمي كرده است.

*حقوق بشر *
شيرين عبادي:به خاطرحمايت آقاي‌‏خاتمي متشكرم
"شيرين عبادي" برنده جايزه صلح نوبل سال 2003 ميلادي، گفت: از حمايت آقاي خاتمي متشكرم اما من هيچ خطايي مرتكب نشده‌‏ام كه نيازي به حمايت آقاي خاتمي داشته باشم.
وي گفت‌‏وگويي با روزنامه فرامنطقه‌‏اي الحيات چاپ لندن داشته است كه متن آن در زير مي‌‏آيد:
* دلايل احضار شما به دادگاه چيست؟
- نمي‌‏دانم؛ احضاريه را دريافت كردم كه در آن مي‌‏گويند بايد براي توضيح برخي موضوعات در دادگاه حاضر شوم و يك مهلت سه روزه به من داده شده است كه درصورت حاضرنشدن، بازداشت خواهم شد. در اين احضاريه هيچ گونه دليلي براي ارسال آن يا حتي موضوعي كه بايد درباره آن توضيحاتي ارائه دهم، ذكر نشده است.
* آيا احضار شما به دادگاه رابطه‌‏اي با انتقال پرونده روزنامه‌‏نگار؛ "زهرا كاظمي" به دادگاه استيناف دارد؟
- نمي‌‏دانم؛ به خاطر آنكه آنان تفسيري ارائه نداده‌‏اند، نمي‌‏توانم سخن بي‌‏پايه و اساسي را مطرح كنم، ممكن است به علت هر چيزي بوده باشد.
* آيا معتقديد در صورت حاضر نشدن در دادگاه، دادگاه انقلاب اقدام به بازداشت شما خواهد كرد؟
- بايد اين سوال را از دادگاه انقلاب پرسيد؛ اما من در پاسخ به احضاريه‌‏اي كه دريافت كردم، نامه‌‏اي را به دادگاه فرستادم و در آن قصد خود را براي حاضر نشدن بيان داشتم زيرا اين احضاريه غيرقانوني است.
* چگونه با هرگونه افزايش فشارها از سوي دادگاه روبه‌‏رو خواهيد شد؟
- مسايل قانوني بسيار دقيق است، ‌‏بايد منتظر آنچه دادگاه انجام مي‌‏دهد، بود زيرا پاسخ من، بر اساس تصميمي خواهد بود كه دادگاه اتخاذ خواهد كرد.
* آيا احضاريه دادگاه رابطه‌‏اي با شروط وضع شده از سوي اتحاديه اروپايي براي ايران به منظور ادامه مذاكرات دارد؟
- بايد اين سوال را از همان قاضي بپرسيد كه من را احضار كرده است. در مقابل، من اطمينان دارم هيچ گونه عمل خلاف قانوني را انجام نداده‌‏ام و خطايي را مرتكب نشده‌‏ام.
* آقاي خاتمي در خصوص اين احضار ابراز اميدواري كرد كه مساله، ساده باشد و براي حمايت از شما به حيطه اختيارات قوه قضائيه وارد شد، آيا اين به معناي اين است كه شما در معرض خطر هستيد؟
- از حمايت آقاي خاتمي متشكرم، اما تكرار مي‌‏كنم من هيچ خطايي مرتكب نشده‌‏ام تا اينكه نياز به حمايت آقاي خاتمي داشته باشم، من بي‌‏گناهم.
* آيا اين بدان معناست كه آقاي خاتمي احساس كرده است اين مساله ابعاد سياسي دارد؟
- اگر احضار من به دلايل سياسي بود، اين مشكل من نيست بلكه مشكل حكومت است و بايد دريك جايي حل شود. آنان بايد بين عدالت و سياست جدايي قايل شوند.
* آيا امكان جدايي بين عدالت و سياست وجود دارد؟
-مقصود من جدايي بين سياست و دادگاه است. هر كاري امكان‌‏پذير است، كافي است كه افراد عادلي را در دادگاه‌‏ها قرار دهيم و در آن صورت مجالي براي دخالت سياست در آن نيست.
* اين اتهام مستقيمي به عدم سلامت قوه قضائيه است؟
- نمي‌‏توانم يك ديدگاه كلي ارائه دهم و آنان را به بي‌‏عدالتي متهم كنم، آنها مي‌‏توانند كه عدالت را در بسياري از مسايل مراعات كنند، من در اينجا درباره خودم سخن مي‌‏گويم زيرا احضار من بي‌‏پايه و اساس است.
* آيا اين اقدام در حق شما را نمي‌‏توان پيامي به دنيا دانست از اين زاويه كه شما يكي از مدافعان حقوق بشر هستيد؟
- اين سوال را بايد از قاضي كه احضارم كرده است، پرسيد زيرا من نمي‌‏توانم بگويم كه وي به هنگام ارسال اين فراخواني و دلايل آن به چه چيزي فكر مي‌‏كرده است.
* "ريچارد بوچر" سخنگوي وزارت خارجه آمريكا از اين اقدام اخير ايران ابراز نگراني كرد و ايران نيز در پاسخ، واشنگتن را به دخالت در امور داخلي خود متهم كرد، ديدگاه شما در اين زمينه چيست؟
- حقوق بشر يك موضوع داخلي نيست بلكه موضوعي بين‌‏المللي است و به همان دليلي كه ما حق سخن گفتن و بيان مواضع در خصوص اوضاع عراق و فلسطين داريم و نگراني خود را از اوضاع افغانستان ابراز مي‌‏داريم، دنيا نيز حق دارد درباره وضعيت حقوق بشر در ايران سخن بگويد.
* آيا مي‌‏توان اين احضاريه را علاوه بر نظارت شديد موجود بر مطبوعات، اينگونه تفسير كرد كه آنهايي كه درحال انجام چنين كارهايي هستند سعي در تسلط و كنترل برامور دارند؟
- شماري از افراد هستند كه جز افكاري را كه به آن اعتقاد دارند، قبول نمي‌‏كنند و آراي ديگران را كه با شيوه تفكر آنان در تضاد است، نمي‌‏پذيرند و طبيعي است كه اختلاف بين كساني كه در ديدگاه با يكديگر موافق نيستند، ظاهر شود. بر اين اساس اين تقابل قابل پيش‌‏بيني است و مهمترين كاري كه مي‌‏توان درمقابل اين برخورد صورت داد، به رسميت شناختن ديگري و پذيرفتن اين موضوع است كه ديگري نيز حق دارد. هر فرد بعدي يا جنبه‌‏اي از حقيقت كلي را در اختيار دارد اما برخي معتقدند كه آنان به تنهايي صاحب اين حقيقت هستند.
* اين بدان معناست كه مشكل در تفكر ديني است؟
- بهتر است دراينجا اين مساله را به برداشت‌‏هاي عقيدتي نسبت دهيم نه دين، زيرا حتي ماركسيست‌‏ها نيز با اين بحران روبرو شدند.
*‌‏ برگرديم به بحراني كه با آن روبرو هستيم، بنابراين سخن شما اين حق را به آقاي خاتمي مي‌‏دهد كه به آمريكا پاسخ داده و اين كشور را به نقض حقوق بشر در گوانتانامو، افغانستان و عراق متهم كند؟
- موافقم كه حقوق بشر در گوانتانامو، زندان‌‏هاي عراق و كشتارهايي كه در حق افغان‌‏هاي بيگناه صورت گرفت، نقض شده است اما اين، به كشورهاي ديگر اين حق را نمي‌‏دهد كه حقوق بشر را نقض كنند.
* بحراني در ايران در خصوص برخورد با آزادي‌‏ها و حقوق بشر وجود دارد، به اعتقاد شما آيا جريان امور در ايران به سوي بن‌‏بست بين نظام و طرفداران‌ آزادي‌‏ها و حقوق بشر پيش مي‌‏رود؟
- من به آينده خوشبين هستم، به ويژه اگر اوضاع كنوني در ايران را با اوضاعي كه در اوايل دهه هشتاد قرن گذشته وجود داشت، مقايسه كنيم. حقوق بشر در گذشته بدتر از حال حاضر بود اما امروز پيشرفت زيادي كرده‌‏ايم، هرچند اين به معناي نبود مشكلات نيست؛ ما هم‌‏اكنون در زمينه حقوق بشر با مشكلات زيادي روبرو هستيم، عدم برابري جنسيتي و مذهبي، آزادي بيان، دموكراسي، حقوق كودكان. اما در مقايسه با اوايل دهه هشتاد قرن گذشته مي‌‏توان گفت كه اوضاع بهتر شده است و اين امر مرا بر آن مي‌‏دارد كه بگويم آينده تاريك نيست.
*‌‏ آيا معتقد نيستيد فشارهايي كه در معرض آن قرار مي‌‏گيريد، رابطه‌‏اي با انتخابات رياست‌‏جمهوري آينده ايران داشته باشد، صرف نظر از امكان يا عدم امكان مشاركت شما در آن؟
- اعتقادي به اين امر ندارم، زيرا اين فشارها هميشه در ايران بوده است. هنگامي كه اقدام به بستن مطبوعات كردند، فضاي انتخاباتي وجود نداشت.
نیکبخت: تبديل سلول انفرادي به سوئيت، نمي‌تواند ماهيت فيزيكي محل نگهداري را از حالت انفرادي به عمومي تبديل كند
يك وكيل دادگستري گفت: آنچه وجدان عمومي و قوانين ما آنرا منع مي‌كند نگهداري متهم به صورت انفرادي است افزايش طول و عرض محل نگهداري و يا ايجاد كردن سرويس بهداشتي در اين محلها آن را از حالت انفرادي خارج نمي‌كند.
صالح نيكبخت اظهار داشت: درباره ارجاع پرونده وبلاگ‌نويسان به دادسراي فرودگاه و نيز تغيير مقام قضايي رسيدگي‌كننده اين پرونده به يك داديار و تغيير قرار وثيقه‌ي صادره براي بعضي از متهمان پرونده وبلاگ‌نويسان كه در مصاحبه روز گذشته وكيل مدافع تعدادي از اين افراد آورده شده بود،بايد بگوييم اساسا من هنوز نمي‌دانم وبلاگ‌نويسان بر اساس كدام قانون تحت تعقيب قرار گرفته و بازداشت شده‌اند. زيرا كشور ما نزديك به 80 سال پيش اصل قانوني بودن جرم و مجازات را پذيرفته و مادام كه امري در قانون جزاي كشورمان جرم معرفي نشده است و براي آن هم مجازات معين تعيين نشده باشد نمي‌توان كسي را به اتهامي كه به ترتيب فوق، جرم و مجازات آن تعيين نشده باشد تحت تعقيب قرار داد.
وي افزود: وبلاگ‌نويسي و وب‌سايت داشتن و نوشتن مطالبي در آن كه نوعا مراجعه به آن جنبه‌ي عمومي ندارد و مانند مطبوعات در انظار عموم قرار نمي‌گيرد، نمي‌تواند از مصاديق بعضي جرايم احصاشده براي متهمان اين پرونده طبق مصاحبه‌هاي مقامات قضايي باشد.
نيكبخت خاطرنشان كرد: ارجاع پرونده‌ي وبلاگ نويسان ابتدا به دادسراي كاركنان دولت وسپس دادسراي فرودگاه ابهام دارد؛ زيرا معمولا پرونده‌هاي مربوط به اراذل و اوباش و كساني‌كه در خيابانها براي امنيت مردم ايجاد ناامني مي‌كنند به دادسراي فرودگاه ارجاه داده مي‌شود كه علي‌القاعده افراد مطبوعاتي چنين كساني نيستند و از شأن و احترامي در تمام جوامع متمدن برخوردارند و اين كار خاطره‌ي توقيف مطبوعات در سال 1379 بر اساس قانون اقدامات تأميني را در اذهان حقوقدانان زنده مي‌كند. به ويژه آنكه كشور ما در آستانه‌ي انتخابات رياست جمهوري مي‌باشد و ما مي‌خواهيم به جهانيان ثابت كنيم كه در كشور ما مردمسالاري ديني با احترام به آزاديهاي عمومي و انتشار اطلاعات كه از لوازم آن است وجود دارد.
وي ادامه داد:وبلاگ نويسي و نشر اطلاعات قابل مقايسه با مسائلي كه در حوزه‌ي امنيت اجتماعي مردم است نيست و اگر احيانا مقام قضايي مدعي شود كه اقدام وبلاگ نويسان عليه امنيت كشور بوده نيز مي‌بايد به دادسراي انقلاب ارجاع داده مي‌شد.
نيكبخت اظهار داشت: جا دارد براي روشن شدن اذهان عمومي، دادستاني تهران در اين مورد موضوع را روشن نمايند.
وي همچنين درباره نگهداري متهمان در سلول انفرادي، گفت: ما در قوانين خود چيزي به نام سلول انفرادي نداريم اگر ثابت شود متهمان در سلول انفرادي نگهداري شده‌اند قطعا رياست قوه دستور رسيدگي به آن را بايد صادر كند زيرا طبق بخشنامه صادر شده از سوي ايشان، محل زندان بايد مشخص باشد و همچنين اين توضيحات كه اكنون ما سلول انفرادي نداريم و سوئيت داريم نمي‌تواند ماهيت فيزيكي محل نگهداري را از حالت انفرادي به عمومي تبديل كند. زيرا آنچه را كه وجدان عمومي و قوانين ما منع مي‌كند نگهداري متهم به صورت انفرادي است. افزايش طول و عرض محل نگهداري و يا ايجاد كردن سرويس دستشويي در اين محلها آن را از حالت انفرادي خارج نمي‌كند و جا دارد مقامات مسؤول زندانهاي ما به اصولي كه در علم زندانها و نحوه‌ي اداره‌ي زندانيان در دانشكده‌هاي ما تدريس مي‌شود، توجه كنند.
سخنگوي قوه‌ي قضاييه:60 روز بازداشت طولانی نیست!
سخنگوي قوه‌ي قضاييه در خصوص پرونده‌ي موسوم به متهمان سايتهاي اينترنتي و وبلاگ‌نويسان خاطرنشان كرد: به اين افراد توصيه كرده‌ام كه كار خود را در قوه‌ي قضاييه پيگيري كنند كه آنها نيز ملاقاتي را با رييس قوه‌ي قضاييه داشته‌اند و آيت‌الله شاهرودي براي رسيدگي به پرونده و صحت ادعاي اين افراد دستوراتي را ارائه داده‌اند.وي با تأكيد بر اينكه سلول انفرادي در ايران وجود ندارد، گفت: تنها طبق قانون با دستور قاضي در موارد اندكي سوئيت‌هاي مناسبي در بازداشتگاهها ايجاد شده و براي مدت محدودي كه فرد بايد مورد تحقيقات قرار گيرد در آنجا نگهداري مي‌شود. در نتيجه سلول انفرادي با سابقه‌ي ذهنيتي كه از گذشته وجود داشته در ايران وجود ندارد. كريمي‌راد در مقايسه‌ي شرايط زندانهاي ايران با ساير كشورها، گفت: كساني كه مدعي هستند در ايران افراد در سلولهاي انفرادي نگهداري مي‌شوند خودشان زندانهاي ايران را ديده‌اند. آيا نمي‌دانند زندانهاي ما با زندانهاي ساير كشورهاي دنيا چه تفاوتي دارد؟
وي اقدامات قوه‌ي قضاييه را بر اساس قانون دانست و مواضع اخير اتحاديه‌ي اروپا را به شدت محكوم و تأكيد كرد: هيچ‌كدام از اين مسائل در كشور واقعيت ندارد.
وي به اقدامات رييس قوه‌ي قضاييه در حمايت همه‌جانبه از حقوق بشر در ايران اشاره كرد و افزود: آمريكا و اروپا بدانند كه دنيا و وجدانهاي بيدار روزي آنها را محاكمه مي‌كند. آيا آنها چشم و گوش خود را نسبت به تضييع حقي كه انجام داده‌اند، بسته‌اند؟
وي درباره‌ي بازداشت موقت و طولاني شدن براي برخي متهمان، گفت: بازداشت موقت مي‌تواند تا چهار ماه باشد و بعد از چهار ماه در صورت لزوم تمديد مي‌شود. حال اگر كسي 60 روز در بازداشت بوده به معناي طولاني شدن مدت بازداشت موقت نيست.
انتقادنعمت احمدی از روند رسیدگی به پرونده وبلاگ نویسان
وكيل مدافع يكي از متهمان سايت‌هاي اينترنتي گفت: سازمان زندان‌ها مشخص كند پرونده از چه زماني در اختيارشان قرار گرفته است و از چه تاريخي اين افراد در ليست زندانيان رسمي سازمان زندان‌ها قرار گرفتند.
نعمت احمدي با اشاره به روند طي شده در پرونده‌ي متهمان سايت‌هاي اينترنتي و وبلاگ‌نويسان اظهار داشت: اين پرونده ابتدا به وسيله‌ي دادسرا و دادستان به عنوان مدعي‌العموم عليه مسولان فني سايت سازمان مجاهدين مطرح شد و سپس به يكي از شعب بازپرسي دادسراي كاركنان دولت ارسال مي‌شود و قرار وثيقه‌ي 70 ميليون توماني براي آن صادر مي‌شود اما ناگهان پرونده از دادسراي فرودگاه سر درمي‌آورد، در اين مدت به زندان اوين مراجعه كردم تا اسامي موكلانم را در آن هنگام در كامپيوتر زندان پيدا كنم اما اسامي آنها در ليست زندانيان سازمان زندان‌ها نبود.
وي ادامه داد: يكي از ظرايف و ابهامات اين پرونده كه متاسفانه هنوز آشكار نشده و بهتر است روشن شود اين است كه بدون ذكر علت و يا ماخذ و مبناي قانوني پرونده از دادسراي كاركنان دولت به وسيله‌ي خود اين دادسرا به بازپرسي دادسراي فرودگاه و به يك داديار ارجاع مي‌شود يعني پرونده‌اي كه در اينجا وثيقه صادر شده با يك درجه تنزل به داديار داده شد و داديار قرار را بدون ذكر علت تشديد و به بازداشت موقت تبديل مي‌كند.
اين حقوقدان با بيان اينكه بايد علت ارسال اين پرونده به دادسراي فرودگاه روشن شود، اظهار داشت: سردار قاليباف بر مجموعه‌ي زير نظر خود اشراف دارد و اعلام كرده كه نيروي انتظامي در اين راستا هيچ تخلفي نكرده است، اما بهتر است روز بازداشت و تحويل اين افراد به زندان زير مجموعه سازمان زندان‌ها مشخص شود و معلوم شود افرادي كه طي اين مدت از اين متهمان تحقيق كردند عضو نيروي انتظامي و يا ضابط دستگاه قضايي بودند يا خير.
احمدي تصريح كرد: سازمان زندان‌ها مشخص كند پرونده از چه زماني در اختيارشان قرار گرفته و از چه تاريخي اين افراد در ليست زندانيان رسمي سازمان زندان‌ها قرار گرفتند.
اين وكيل دادگستري گفت: بايد مشخص شود آيا دادسراي فرودگاه صلاحيت محلي رسيدگي به اين پرونده را داشته است يا خير، اين دادسرا و داديار آن با چه مجوز قانوني و ادله‌ي جديدي قرار وثيقه‌اي كه يك بازپرس صادر كرده به قرار بازداشت موقت تبديل كرده است و اسامي ضابطان قضايي اين پرونده كنترل شود.
روزنامه جمهوری اسلامی شيرين عبادي را عروسك كوكي آمريكا نامید
روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود نوشت : شيرين عبادي , عروسك كوكي آمريكا , در گفتگو با روزنامه الحيات چاپ لندن ضمن استقبال از حمايت دولت آمريكا و كشورهاي غربي از خود گفت من احتياجي به حمايت خاتمي (رئيس جمهوري اسلامي ايران ) ندارم ! وي در پاسخ به اين سئوال الحيات كه آيا ابراز نگراني واشنگتن از فراخواني وي به دادگاه انقلاب دخالت در امور داخلي ايران به شمار مي رود يا خير , گفت : سخن گفتن از حقوق بشر يك موضوع بين المللي است و دخالت در امور داخلي ديگران محسوب نمي شود! وي حمايت جمهوري اسلامي ايران از مبارزات ملت مظلوم فلسطين , عراق و افغانستان عليه اشغالگران را دخالت ايران در امور داخلي آن كشورها توصيف كرد و گفت به همين دليل ديگران نيز حق دارند كه از وضعيت حقوق بشر در ايران سخن بگويند! آمريكا از شيرين عبادي بخاطر احضار وي به دادگاه انقلاب حمايت كرده است . دادگاه مي گويد وي شاكي خصوصي دارد و احضار وي ربطي به فعاليتهايش ندارد.
خورشيد نيمروز توقیف شد
هيات نظارت بر مطبوعات در نشست امروز (دوشنبه ) دو هفته نامه " خورشيد نيمروز" را به دليل تخلف از حدود مطبوعات توقيف کرد.
هيات نظارت برمطبوعات اعلام کرد : توقيف اين نشريه براساس تخلفات موضوع بندهاى۲ و۱۰ ماده ۶ قانون مطبوعات و به استناد تبصره ماده ۱۲ قانون ياد شده صورت گرفت .
درنشست هيات نظارت بر مطبوعات مقرر شد که پرونده اين نشريه براى رسيدگى به دادگاه ارسال شود.
عقب نشینی علیزاده :جانباز عزیز در زندان شهید شد
عليزاده درباره‌ي بيانيه‌ي اخير اتحاديه‌ي اروپا گفت: ما با اتحاديه‌ي اروپا و كساني كه در آن قسمت كار مي‌كنند اختلاف نظر فرهنگي و قانوني با آنها داريم. در برخي چيز‌ها، با آنها مثل بازداشت غيرقانوني و يا شكنجه‌ي غيرقانوني، وحدت نظر داريم. برخي چيزهاي ديگر هم هست كه ما در قانون داريم اما آنها قبول ندارند مثل شلاق زدن كه به صورت حد و تعزير در قوانين ما هست، اين را آنها نمي‌توانند ايراد بگيرند چون قانون كشور ماست.
وي ادامه داد: مواردي مثل سنگسار كردن هست كه آنها تصور مي‌كنند كه نقض قانون بشر مي‌شود؛ اولا ببينيد رجم در قانون هست اما اين جور نيست كه حتما بايد رجم باشد، بستگي به اين دارد كه چه جور حكم بدهد.
در قرآن براي كساني كه شديدترين جرايم را مرتكب شوند، حكم هست و در قانون هستند اما ببينيد چقدر در جامعه اجرا شده است؟
عليزاده گفت: صدور چنين مجازات‌هايي از اختيارات قاضي هست اما در اجرا در كشور 65 ميليوني اين همه دادگاه و دادسرا داريم چند رأي صادر مي‌شود؟ مگر كسي باشد كه چند جرم را مرتكب شود. ما پرونده‌هايي داشتيم كه قتل مقرون به آزار بوده است، مثل كسي كه به نام دعا نويسي، به دختران مردم تجاوز مي‌كرده و آنها را زنده زنده به چاه مي‌انداخت. ما با اجراي احكام شديدي در اين موارد ببينيد كه منطقه را امن كرديم.
وي افزود: ما قبول نداريم كه نقض حقوق بشر كرده‌ايم؛ البته اين را مي‌پذيريم كه برخي اشتباهات را در دادگاه‌ها و برخي مؤسسات داريم كه اشتباهات غيرعمدي است و نظام هم با آنها برخورد كرده است. مثل جريان همين جانباز عزيزي كه در زندان با او بد تا كرده بودند و شهيد شد؛ قوه‌ي قضاييه اشتباه را پذيرفت، مأموران زندان را از كار بر كنار كرد، قضات را تحويل دادگاه انتضامي قضات داد. حكومت با نحوه‌ي رفتار با اين جانباز راضي نبود.
کریمی راد : در دنيا داد و بيداد كردند كه شيرين عبادي احضار شده است
کریمی راد گفت: شخصي به دادگاه انقلاب عليه خانم شيرين عبادي شكايت كرده است، پرونده‌ي آن به بازپرس ارجاع شده است. وقتي ارجاع شد بازپرس نمي تواند رسيدگي نكند. وقتي ارجاع شده، ديدند كه شكايت عادي است. در شكايت‌هاي عادي رسم اين است كه ارجاع به پاسگاه مي‌شود اول فكر كردند كه شكايت را به پاسگاه بدهند اما از آنجايي كه شيرين عبادي شناخته شده است، به عنوان احترام، خودشان شيرين عبادي را دعوت كردند تا همان جا پرونده را رسيدگي كنند؛ اين كار و اصل قضيه با حسن نيت بوده است.
عليزاده درباره‌ي شكايت از عبادي با غيرسياسي دانستن آن، انتقاد كرد كه “در دنيا داد و بيداد كردند كه شيرين عبادي احضار شده است“.
وي گفت: قضيه مطبوعاتي و سياسي نيست، بلكه شكايت يك فرد عادي عليه عبادي است. مگر كسي حق ندارد عليه كسي شكايت كند. اگر ارجاع مي‌دادند به پاسگاه و سربازي برگه احضاريه او به پاسگاه را مي داد بهتر بود يا احضاريه بازپرس؟
عليزاده در عين حال گفت: البته مي‌پذيرم كه اشتباهي شده، بايد در احضاريه مي‌نوشت كه خانم عبادي، شخصي به اين نام عليه شما شكايت كرده است. شكايت بسيار عادي است و معلوم نيست به جايي برسد. من امروز كه سوال كردم گفتند چون اين شكايت بدون دليل است، به احتمال قوي منع پيگرد خواهد خورد.
10ماه حبس براى محمدى گرگانى
شرق انلاين: «محمد محمدى گرگانى» عضو هيات علمى دانشكده حقوق دانشگاه علامه طباطبايى به ۱۰ ماه حبس محكوم شد.
وى گفت كه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام عضويت در گروه غيرقانونى و تبليغ عليه نظام، به ۱۰ ماه حبس محكوم شده است.
گرگانى اظهار داشت كه حكم به وكيل وى ابلاغ شده و وى تنها توانسته در محل دادگاه حكم مذكور را مشاهده كند. قرار است در مهلت قانونى نسبت به درخواست تجديدنظر اقدام شود.
دومین متهم جنایت پاکدشت از اعدام تبرئه شد
ناصر سراج درباره‌ى تاييد حكم متهمان پرونده‌ى جنايات پاكدشت و ابلاغ آن از سوى ديوان عالى كشور اظهار داشت: به طور كلى پرونده‌ى مورد بررسى در شعبه‌ى 74 كيفرى و حكم صادره از سوى اين دادگاه، مورد تاييد ديوان عالى كشور قرار گرفت و پرونده‌ى افساد في‌الارض نقض شد يعنى پرونده اول كه طى آن متهم رديف اول به 16 بار قصاص و پرداخت 4 ديه و متهم رديف دوم هم به 15 سال حبس محكوم شده بود، تاييد شد و پرونده‌ى دوم درباره‌ى افساد في‌الارض متهم رديف دوم نقض شد.
سعيد حبيبى احضار شد
«سعيد حبيبى» عضو سابق انجمن اسلامى دانشجويان دانشگاه تربيت مدرس ديروز از احضار خود به دادسراى عمومى و انقلاب زنجان خبر داد. موضوع اين احضاريه سخنرانى وى در ۱۶ آذرماه در محل دانشگاه علوم پزشكى زنجان است.
پرونده‌ي فاطمه حقيقت‌جو براي انجام تحقيقات بيشتر به دادسراي كاركنان دولت ارسال شده است.
پرونده حقیقت جو در دادسرا
حقیقت جو نماينده تهران در دوره ششم مجلس شوراي اسلامي 19 دي ماه با حضور در دادگاه از نطق قبل از دستور خود كه به دليل آن احضار شده بود، دفاع كرد.
بر اساس اين گزارش در جلسه‌ي دادگاه بنا شد كه لايحه‌ي دفاعيه و مستندات از طرف وكيل تحويل دادگاه شود كه وكيل مدافع اين عضو جبهه‌ي مشاركت لايحه‌ي تكميلي خود را به دادگاه ارائه داد.
اين پرونده براي تحقيقات بيشتر به دادسراي كاركنان دولت ارسال شده است و وكيل نيز در جلسه‌ي دادگاه، اين درخواست را داشته است.
مديركل زندان هاى استان تهران: تمام سلول های انفرادى ها تبديل به سوئيت شده اند
مديركل زندان هاى استان تهران وجود سلول انفرادى در استان تهران را تكذيب كرد. سهراب سليمانى درباره برخى ادعاها مبنى بر وجود سلول انفرادى در زندان ها اظهار داشت: ما به دفعات و قبلاً اعلام كرده ايم كه تمام انفرادى ها تبديل به سوئيت شده اند. وى در پاسخ به اين سئوال كه سوئيت ها چه امكاناتى دارند. گفت: حداقل هر دو يا سه انفرادى تبديل به سوئيت شده اند، اين سوئيت ها كمتر از ۱۲ متر نيستند و داراى حمام و سرويس بهداشتى، تخت خواب، ميز مطالعه و تلويزيون هستند. سليمانى در پاسخ به اين سئوال كه آيا فردى در اين سوئيت ها به تنهايى نگهدارى مى شود، گفت: با توجه به اصلاح آيين نامه قضايى، اگر قرار باشد كسى در سوئيت به تنهايى نگهدارى شود بايد با حكم قضايى چنين كارى صورت بگيرد.
عضو كانون مدافعان حقوق بشر:سلول انفرادي يك عامل ضد بشري است
عضو كانون مدافعان حقوق بشر گفت : به باور ما آزادي بيان و انديشه كه در ماده 18 و 19 اعلاميه جهاني حقوق بشر به آن تاكيد شده است، پايه و جانمايه اعلاميه است و دموكراسي و حقوق بشر بدون رعايت و تحقق اين دو اصل مكمل يكديگر، دست نيافتني است.
نرگس محمدي در ابتداي مراسمي با عنوان" بررسي سلول انفرادي" كه دركانون مدافعان حقوق بشر برگزار شد، با بيان اين كه رابطه دموكراسي با آزادي بيان و عقيده، رابطه‌‏اي دو سويه است، اظهار داشت: در هر جاي جهان، تهديد آزادي بيان، نشانگر يك واقعيت است و آن تخريب حقوق بشر است، رابطه زندان و شكنجه رواني به خصوص سلول انفرادي با حقوق بشر يك رابطه معكوس و يك سويه است.
محمدي تصريح كرد : كانون مدافعان حقوق بشر با نگاه به اعلاميه جهاني حقوق بشر و با داشتن دغدغه صلح و امنيت و تحقق زندگي شرافتمندانه براي هر انسان فارغ از هر عقيده و نژاد تصميم گرفت كه با سلول انفرادي برخورد فعال داشته باشد چون سلول انفرادي يك عامل ضد بشري است.
عضو كانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به اين كه استفاده از سلول انفرادي دوراني در كشورهاي كمونيستي به كار گرفته شد كه نتيجه آن تهديد انسان ها و مرگ آنها بود، با اشاره به اين كه استفاده از سلول انفرادي از منظر انساني و ديني امري غيرانساني و غيرقابل قبول مي باشد، خاطرنشان كرد: اعتراف، اقرار، روان گرداني، افسردگي و هتك حرمت ذاتي انسان نه تنها در ميان ما بلكه در تمام دوران و در همه جهان امري ضداخلاقي و ضد بشري است.
در ادامه اين مراسم شيوا دولت آبادي، روانشناس هم به تشريح وضعيت مساله سلامت روح و جسم پرداخت و گفت: بشر تركيبي از روح و روان و جسم است كه زندان اين عوامل را تحت تاثير خود قرار مي دهد.
وي افزود: ترديدي نيست كه در سلول انفرادي، استرس زيادي در انسان ايجاد مي شود، اداره آشوب سيستم عصبي كار مشكلي است، مغز واقعيت ساز است، اين واقعيت اگر يك سلول انفرادي باشد مغز به دنبال راه چاره اي است كه اين راه چاره ممكن است باعث ايجاد اختلالات رواني شود.
آرزو برای بسته شدن سلول های انفرادی .....
«عزت الله سحابى»، «حبيب الله پيمان»، «هاشم صباغيان»، «على افشارى»، «حنيف مزروعى»، «محمد سيف زاده» و «محمد شريف» در ميان فلاش هاى مكرر دوربين هاى عكاسان مطبوعات، ۶ دوربين فيلمبردارى خبرگزارى هاى خارجى و نيز در حالى كه مترجمان خبرنگاران خارجى به سرعت صحبت هاى سخنرانان را ترجمه مى كردند از ويژگى هاى سلول انفرادى گفتند و البته فصل مشترك گفته هاى تمامى آنها آرزوى بسته شدن در سلول انفرادى به روى تمام زندانيان بود.
در ميان مدعوين ديروز به جز سخنرانان، فعالان سياسى ديگرى كه اكثر آنها زندان را تجربه كرده اند نيز حضور داشتند. «ابراهيم يزدى»، «احمد زيدآبادى»، «ماشاءالله شمس الواعظين»، «عمادالدين باقى»، «محمد بسته نگار» و «مرضيه مرتاضى لنگرودى» نيز در طول دو ساعت و نيم برپايى كنفرانس مطبوعاتى و حتى زمانى كه بيانيه كانون مدافعان حقوق بشر در مذموم خواندن استفاده از «سلول انفرادى» و تلاش براى بلااستفاده كردن آن در انتهاى مراسم قرائت شد، حضور داشتند.

*مجلس رهبری *
انتقاد وزیر اقتصاد از مجلس آبادگر
دكتر سيدصفدر حسينى با برشمردن نتايج مثبت برنامه سوم و سياست هاى اقتصادى كه در سال هاى گذشته انجام شده اند، اظهار كرد: «ما امروز با سياست هايى مواجه هستيم كه عكس گذشته است. سياست هايى كه اين روزها در مجلس اتخاذ مى شود ما را به اقتصاد دولتى بازمى گرداند و موجب دخالت هاى بسيار گسترده در بازار پول و سرمايه مى شود كه در دوره هاى اخير سابقه نداشته است.»
وى با انتقاد از طرح هاى اخير مجلس در مورد تثبيت قيمت ها و كاهش نرخ سود تسهيلات بانكى تصريح كرد: «چگونه ممكن است مداخله كلان در اقتصاد ايجاد شود، قيمت ها تثبيت و نرخ سود بانكى به صورت دستورى كاهش يابد آن وقت از وزير اقتصاد مملكت نخواهيم بيايد نظر بدهد؟»
انتقاد یک راه یافته از هیات رئیسه مجلس آبادگر
عضو كميته‌ي پيگيري استيضاح وزير آموزش و پرورش از تعيين هياتي براي مذاكره با وزير آموزش و پرورش از سوي هيات رييسه‌ي مجلس و رييس مجلس انتقاد كرد.
«قدرت‌الله ايماني» گفت: هيات در نظر گرفته شده براي پيگيري مطالبات و خواسته‌هاي نمايندگان استيضاح كننده از سوي رييس مجلس و هيات رييسه نه تنها عضو كميته‌ي پيگيري استيضاح نيستند و حتي از امضاء كنندگان طرح استيضاح نيز نيستند.
ايماني اظهار داشت: يكشنبه شب جلسه‌اي با حضور وزير آموزش و پرورش در منزل رييس مجلس تشكيل شده است كه ظاهرا آقاي حاجي قول‌هايي را به رييس مجلس داده است.
اين عضو فراكسيون اكثريت مجلس گفت: تصور نمي‌كنم اقدامات اخير هم به نتيجه‌اي برسد.
تحقيق و تفحص مجلس آبادگر از قوه‌ي قضاييه کلید خورد
طرح تحقيق و تفحص مجلس آبادگر از قوه‌ي قضاييه به تصويب نمايندگان رسيد. محمد دهقان مخبر كميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي، با قرائت گزارش بررسي اين طرح در كميسيون، اظهار داشت: بر اساس ماده 198 آيين‌نامه داخلي مجلس، تقاضاي تحقيق و تفحص از قوه‌ي قضاييه در جلسات متعدد كميسيون با حضور مسوولان قوه‌ي قضاييه بررسي و پس از اخذ پاسخ‌ها و مدارك از آن قوه و اعلام موارد ضرورت ،نهايتا با 14 موافق و 3 مخالف به تصويب كميسيون رسيد. اين طرح در جلسه‌ي علني امروز مجلس شوراي اسلامي با 165 راي موافق به تصويب رسيد.
مصوبات مجلس بازار بورس را با بحران مواجه کرد!
مديرعامل بانک پارسيان از تاثيرگذارى منفى طرح کاهش سود بانکى بر ارزش سهام هاى مختلف در بورس اوراق بهادار خبر داد و گفت : طرح اين موضوع سبب شده در روزهاى اخير قيمت بيشتر سهام ها در بورس کاهش يابد.
"عبداله طالبى" در نشستى که عصر روز دوشنبه با حضور وزير امور اقتصادى و دارايى و معاونان وى و همچنين مديران عامل بانکهاى دولتى و خصوصى براى بررسى اثرات کاهش نرخ بهره بانکى بر ساير بخش هاى اقتصادى تشکيل شد،افزود : با توجه به اينکه بانک وکيل سپرده هاى مردم است و اين طرح درآمد سپرده گذار را کاهش خواهد داد، اين طرح مخالف موازين شرعى ست .

*و....
محسن كديور: بازرگان به عيني كردن واقعيات ديني پرداخت
محسن كديور در سخناني با عنوان “علم و دين” با تكيه بر ديدگاه بازرگان به گزارش شفاهي مقاله‌ي خود پرداخت و با بيان اينكه بازرگان از مروجان دين در جامعه‌ي ايران و پيشكسوت اين ترويج در دانشگاه‌ بوده است، افزود:‌ تعارض ميان علم و دين، از نيم قرن پيش كه دانشگاه پا گرفت و چند نسل دانشگاه رفت و علم در جامعه راه يافت در ايران مطرح شد.
به گفته وي بازرگان از كساني است كه هم علم داشت و هم به دين معتقد بود و در تحصيل علم، دينش را از دست نداد.
كديور مهمترين كتاب بازرگان را “راه طي شده” خواند و ياد‌اور شد كه تز بازرگان در آن كتاب طرح اين پرسش بود كه “راهي كه انبياء طي كردند با راهي كه بشر پيموده‌ است چقدر متناسب است؟” بازرگان در پايان اين كتاب نتيجه مي‌گيرد كه مقصد واحد است و بشر به تدريج به آن مي‌رسد.
به اعتقاد اين پژوهشگر، ديگر كتب بازرگان نيز بر اساس برداشتهاي علمي براي تبيين دين به تحرير درآمده است.
رييس انجمن دفاع از آزادي مطبوعات با تاكيد بر اينكه اين مسائل از سوي بازرگان در زماني مطرح مي‌شد كه رفتار ديني و انتساب به دين ارزش محسوب نمي‌شد و حتي دينداري و جهل توام با هم خوانده مي‌شدند، افزود: بازرگان عكس آن را ثابت كرد و به تدريج ميان دانشگاهيان ايران و جهان اسلام آن را رواج داد و از محفل علم، پايگاه محكمي براي دين يافت.
كديور گفت: بازرگان به عيني كردن واقعيات ديني پرداخت و اين كار را از مطهرات آغاز كرد و مرز ميان ماديات و مجردات را برداشت. او با اصول ترموديناميك اثبات كرد كه از ميان ماديات مي‌توان به معنويات رسيد.
وي به كتب “باد و باران” و ”سير نزول قرآن” بازرگان براي نشان دادن اعجاز كتاب الهي اشاره و خاطرنشان كرد:‌ خدمت بازرگان در ترويج دين ميان دانشگاهيان قابل تقدير است.
كديور در عين حال گفت كه به عنوان يك شاگرد، نگاهي دوباره و منتقدانه به انديشه‌هاي بازرگان مي‌اندازد و افزود: در رابطه‌ي “علم و دين” سه رويكرد ميان تمامي بشر وجود دارد: نخستن رويكرد تعارض كه ديني بودن را علمي نبودن و علمي بودن را ديني نبودن مي‌پندارد كه طرفداران آن دين را نوعي افيون مي‌پندارند. رويكرد دوم تمايز قلمروهاست كه بر اساس اين تمايز (علم در عرصه‌ي كشف حقايق و دين در قلمرو زندگي فردي) ، تعارضي ميان آنها قائل نمي‌شود. رويكرد سوم دين و علم را دو امر مكمل هم مي‌داند و قلمرو واحدي دارد.
اين مدرس دانشگاه با بيان اينكه بازرگان به يك رويكرد سوم معتقد بوده است، از نگاه منتقدان اين رويكرد به ذكر نكاتي پرداخت و گفت: بازرگان همواره معارف علمي را با زبان ديني تبيين كرده و رويكرد علمي با توجيه ديني داشته است، در واقع با فرمولهاي ترموديناميك به اثبات بسياري از حقايق ديني پرداخته است.
رييس انجمن دفاع از آزادي مطبوعات با تاكيد براينكه بازرگان حربه‌ي ضد علم بودن اسلام را خنثي كرد به طرح اين پرسش پرداخت كه آيا راه بازرگان قابل پيمودن و ادامه است يا خير؟.
وي در پاسخ به اين سوال گفت:‌از نگاه عمومي راه بازرگان راه مقدسي است كه بايد ادامه يابد ولي ميان نظريه پردازان “علم و دين” نمي‌توان روش بازرگان را پيمود، به عبارت ديگر بازرگان اگرچه به لحاظ علمي موفق بود ولي از زاويه علم ديگري به جز علم او نمي‌توان به اثبات آنچه كه اثبات نمود، پرداخت ، چون علم دچار تحول شده و كار بازرگان تنها در مقطع خود قابل دفاع بود. با اين وجود نمي‌توان ارزش كار بازرگان را فراموش كرد.
فاضل ميبدي: مهندس بازرگان با اتكا به دين اسلام، سعي داشت كه جوانان را فروغي دوباره دهد
محمدتقي فاضل ميبدي هم در سخناني اظهار داشت: مهندس بازرگان با اتكا به دين اسلام، سعي داشت كه جوانان را فروغي دوباره دهد. او در زماني كه ماركسيست‌ها در حال فعاليت بودند و دين را در تضاد با علم مي‌دانستند، سعي كرد كه رابطه‌ي عقلاني بين دين و علم بوجود آورد و تعارضي كه به ظاهر در بين دين و علم وجود داشت برطرف كند.
ميبدي افزود: مهندس بازرگان تعارض دين و علم را تعارض ظاهري و غيرباطني مي‌دانست و معتقد بود فقط دين با فلسفه‌ي يونان در تعارض است ولي با علم تعارضي ندارد، او تمام سعيش را به كار گرفت كه اسلام را با علم نوين آشتي دهد.
فاضل ميبدي گفت: بازرگان معتقد بود كه اسلام طي دو دوره با علم و دانش روبرو شد. زماني دين با فلسفه‌ي يونان مواجه شد و زماني ديگر دين با علم جديد مواجه شد. عده‌اي از دانشمندان معتقد بودند كه عقل راه ديگري مي‌رود و دين نيز راه ديگر، و عقل و دين قابل جمع نيستند اما بازرگان و افرادي مانند مرحوم طباطبايي سعي كردند كه اين تعارض را حل كنند. البته قبل از آنها نيز ابن رشد اندلسي سعي در حل اين تعارض برآيد.
برگزاري مراسم در محيط‌‏هاي پوشيده و محصور نياز به مجوز ندارد
پس از گذشت 2 ساعت از ممانعت نيروي انتظامي به خاطر عدم مجوز لازم، همايش بررسي شخصيت مهندس بازرگان با موافقت شوراي تامين استان تهران برگزار مي‌‏شود
با حضور ميناچي، مدير حسينيه ارشاد و اعلام اين كه برگزاري همايش منع قانوني دارد، درب حيسنيه ارشاد به روي مدعوين گشوده شد و مردم هم درحال ورود به حسينيه و حضور در مراسم هستند.
اين گزارش حاكي است ماموران نيروي انتظامي هم اعلام كردند كه برگزاري همايش ديگر منع قانوني ندارد و ميهمانان مي‌‏توانند در اين همايش حضوريابند.
در اين حال استانداري تهران در نمابري كه به امضاي عليرضا كريميان، مشاور استاندار تهران و مدير روابط عمومي به " ايلنا" ارسال كرده، آورده است:" پيرو درج خبري در مطبوعات و سايت‌‏هاي خبري مبني بر اين كه مجوز مراسم سالگرد مرحوم بازرگان از سوي استانداري تهران صادر نگرديده است، ضمن تكذيب اين خبر، به اطلاع مي‌‏رساند كه بر اساس مصوبه هيات وزيران و دستورالعمل شوراي امنيت كشور،‌‏ برگزاري مراسم در محيط‌‏هاي پوشيده و محصور نياز به مجوز نداشته و همانند ساير مراسمات حفظ نظم عمومي بر عهده نيروي انتظامي مي‌‏باشد."
ابراهيم يزدي:امروز حقانيت سياست" گام به گام" مهندس بازرگان بر همگان آشكار شده است
دبيركل نهضت آزادي ايران گفت : امروز با گذشت 25 سال از پيروزي انقلاب اسلامي، بيش از هر چيز حقانيت سياست گام به گام مهندس بازرگان بر همگان آشكار شده است.
ابراهيم يزدي در آستانه دهمين سالگرد درگذشت مرحوم بازرگان، اولين رئيس دولت جمهوري اسلامي ايران- دولت موقت- در واكنش به انتقادات مطرح نسبت به شيوه ها و سياست‌‏هاي دولت موقت به رياست مرحوم مهندس بازرگان به خبرنگار" ايلنا" گفت: مهندس بازرگان در شرايطي گفت؛ انقلاب تمام شده است و از مردم خواست به خانه‌‏هايشان باز گردند كه اعتصاب هاي سراسري در كارخانجات، روزنامه ها و دانشگاهها كشور را فراگرفته بود، بنابراين تاكيد مهندس بازرگان بر اين بود كه آرامش به كشور باز گردد تا امكان سازندگي به وجود آيد چرا كه معتقد بود سازندگي نياز به زمان دارد.
وي ضمن برشمردن دومرحله تخريبي، سلبي و مرحله سازندگي ايجابي در تمامي انقلاب هاي رخ داده در جهان، انقلاب اسلامي ايران را پس از پيروزي و تشكيل دولت موقت در مرحله ايجابي و سازندگي دانست و خاطرنشان كرد: مرحوم مهندس بازرگان معتقد بود كه سازندگي نيازمند برنامه است و لاجرم گام به گام و مرحله به مرحه صورت مي‌‏گيرد، اين نگاه بازرگان منبعث از آموزه هاي قرآن‌‏مجيد است.
يزدي با تاكيد بر اين كه اين نگاه را بايد از روز اول پس از پيروزي انقلاب براي ساختن ايران به كار مي‌‏بستيم، ادامه داد: متاسفانه در آشفته بازار پس از پيروزي انقلاب اين صدا شنيده شد و مورد بي‌‏توجهي قرار گرفت، چنانچه هنوز با مشكلات عديده اي مواجه هستيم.
مادر شهرام جزايري خواستار آزادی پسرش شد
مادر شهرام جزايري، در نامه‌‏اي خطاب به رئيس قوه قضائيه خواستار بررسي روند رسيدگي پرونده فرزندش شد.
در بخشي از اين نامه، آمده است: مادر دلسوخته فرزندي تنها و مظلوم هستم كه فرزندم بعد از انجام خدمات صادقانه و خالصانه و زحمات شبانه‌‏روزي در سطح مديريت بخش‌‏خصوصي، با عشق و علاقه فراوان به ميهن اسلامي و به دليل پاره‏اي اتهامات، تحت بهانه اجراي منويات مقدس مبارزه با مفاسداقتصادي، توسط قاضي ويژه شعبه اول دادگستري تهران، دستگير و قريب به بيش از سه سال درحبس مي‏باشد.
مادر شهرام جزايري در ادامه نامه خود با اين ادعا كه" فرزندم با توجه به مدارك قانوني غيرقابل انكار هيچ اموالي را تضييع نكرده"، خطاب به آيت‌‏الله هاشمي شاهرودي آورده است: از محضر جنابعالي تقاضا داريم كه با اعزام يك گروه بازرس ويژه، روند رسيدگي پرونده آقاي شهرام جزايري در دستگاه مقدس قضايي را بررسي و جهت روشن شدن حقايق، اقدام قانوني و خداپسندانه مبذول فرماييد.
اجراي حكم اعدام هواپيماربايان متوقف شد
وكيل مدافع سه هواپيماربايي كه در سال 1379 از سوي دادگاه انقلاب به اتهام اقدام عليه امنيت كشور و محاربه به اعدام محكوم شده و پس از تأييد اين حكم از سوي ديوان عالي كشور قرار بود اعدام شوند، خواستار توقف اجراي اين حكم توسط رييس قوه‌ي قضاييه شده بود.
محمود عليزاده طباطبايي كه ساعت 6 صبح فردا (چهارشنبه 30/10/1383) قرار بود هر سه موكلش در زندان رجايي‌شهر كرج اعدام شوند گفت: در سال 1379 در مسير اهواز به بندر عباس، خالد هرداني از مربيان تيراندازي، قهرمان دووميداني كه از بچه‌هاي جنگ و انقلاب و عرب تبار است به دليل مشكلات مالي و به دست آوردن پول قصد ربودن هواپيماي مسير اهوازـ بندرعباس به مقصد دبي را داشته اما حتي يك لحظه نيز هواپيما در اختيار هواپيمارباها قرار نگرفته است.
آمريكا هفت شركت چيني و دو شركت تايواني را به اتهام كمك به ايران تحريم كرد
روزنامه نيويورك‌‏تايمز گزارش داد: دولت بوش، اين ماه هفت شركت بزرگ چيني و دو شركت از كشور تايوان و كره‌‏شمالي را به اتهام كمك به تلاش‌‏هاي ايران براي ارتقاي موشك‌‏هاي بالستيك دوربرد و دستيابي به تسليحات كشتار جمعي تحريم كرد.
در گزارش اين روزنامه آمده است: اين اقدامات بخشي از تلاش كاخ‌‏سفيد و سازمان جاسوسي آمريكا (سيا) براي شناسايي و نيز كند كردن روند ارتقاي مهم‌‏ترين عناصر برنامه تسليحات ايران است.
كاخ‌‏سفيد هيچ اطلاعيه عمومي در مورد اين مسأله منتشر نكرده اما وزارت خارجه آمريكا تنها يك برگه اخطار درگزارش 133 صفحه‌‏اي دفتر فدرال آمريكا كه در آن نام هشت شركت چيني فهرست شده گنجانده است.
جرج بوش:حمله نظامي به ايران را نفي نمي‌‏كنم
"ان‌‏سي‌‏نيوز" گزارش داد: رئيس‌‏جمهوري آمريكا حمله نظامي به ايران را در صورت عدم همكاري بيشتر در خصوص آنچه كه "برنامه تسليحات هسته‌‏اي مظنون" خوانده شده، نفي نكرد.
جرج دبليو بوش در پاسخ به اين سوال كه "در صورتي كه ايران جامعه جهاني را در مورد وجود برنامه تسليحات هسته‌‏اي خود به بن‌‏بست كشاند و كارشكني كند، آيا وي احتمال حمله نظامي به ايران را نفي مي‌‏كند"، گفت‌‏: اميدوارم اين مساله را از طريق ديپلماتيك حل و فصل كنيم، با اين حال هيچ گزينه‌‏اي را رد نمي‌‏كنم.
به گزارش خبرگزاري رويترز، اظهارات بوش به دنبال اعتراض پنتاگون از گزارش منتشر شده در روز شنبه در مورد نفوذ هيأت اكتشاف آمريكايي به داخل ايران جهت شناسايي پايگاه‌‏هاي هسته‌‏اي بيان شد.
"لورنس ديريتا" سخنگوي پنتاگون در بيانيه‌‏اي ادعا كرد‏: بلند پروازي‌‏هاي هسته‌‏اي آشكار ايران و حمايت آشكار از گروه‌‏هاي تروريستي چالشي جهاني است كه اقداماتي جدي‌‏تر از آن چيزي كه "سيمور هرش" در مقاله نيويوركر آورده است، نياز دارد .
وي ادامه داد: مقاله هرش كه روز يكشنبه منتشر شد، آنچنان توسط اشتباهات و خطاها پيچيده شده است كه اعتبار كل مقاله وي را تخريب كرده است.
ديريتا گفت‌‏: منابع اطلاعاتي هرش وي را با شايعه, كنايه و ادعا در مورد نشستي كه هيچگاه رخ نداده، برنامه‌‏هايي كه هرگز وجود نداشته و اظهاراتي كه هرگز توسط مقامات بيان نشده است، تغذيه كرده‌‏اند.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?