Sunday, January 23, 2005

*انتخابات 84* 

معين معاون اول خود را قبل از نشست دوم معرفی می کند
دومين همايش سراسري گروه‌‏هاي حامي مصطفي معين در نهمين دوره انتخابات رياست‌‏جمهوري نيمه اول بهمن‌‏ماه در تهران برگزار مي‌‏شود.
يك مقام مسوول ضمن بيان مطلب فوق، افزود‌‏: اين نشست با حضور اعضاي جبهه مشاركت ايران اسلامي, سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و انجمن اسلامي پزشكان و نمايندگان اين احزاب در سراسر كشور برگزار مي‌‏شود.
همچنين اخبار حاكي از آن است كه مصطفي معين معاون اول مورد نظر خود را پيش از برگزاري اين نشست معرفي مي‌‏كند.
قوامی:"معين" جايگاه ويژه‌‏اي در ميان دانشجويان و قشر تحصيلكرده دارد
رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس ششم، گفت‌‏: نظرسنجي بهترين مكانيسم براي ايجاد اجماع در جبهه اصلاحات است.
ناصر قوامي اجماع در جبهه اصلاحات را ضروري دانست و بيان كرد: اجماع‌‏, احتمال پيروزي كانديداي اصلاح طلبان را در انتخابات افزايش مي‌‏دهد.
وي در عين حال امكان ايجاد اجماع در جبهه اصلاحات در مورد يك كانديداي واحد را ضعيف ارزيابي كرد و گفت‌‏: بعيد مي‌‏دانم كه هر كدام از نامزدهاي مطرح در جبهه اصلاحات به نفع ديگري كنار بروند.
وي افزود‌‏: بهترين مكانيسم براي ايجاد اجماع در جبهه اصلاحات‌‏, پذيرش نتايج يك نظرسنجي علمي و دقيق از سوي تمامي گروه‌‏هاي عضو جبهه اصلاحات است.
قوامي با بيان اينكه طبق رسم حاكم در دنيا‌‏, احزاب بيش از دو دوره متوالي رياست قوه مجريه را در اختيار نمي‌‏گيرند، خاطرنشان كرد‌‏: از آنجا كه كانديداي مجمع روحانيون مبارز در دو دوره گذشته، رياست جمهوري را برعهده گرفته است‌‏, بهتر است كانديداي اصلاح‌‏طلبان در انتخابات‌‏آتي از حزبي غير از مجمع روحانيون مبارز انتخاب شود.
وي ادامه داد‌‏: دكتر معين جايگاه ويژه‌‏اي در ميان دانشجويان و قشر تحصيلكرده كشور دارد.
رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس ششم به دوره دوم كشيده شدن انتخابات رياست جمهوري را مطلوب ندانست و تصريح كرد‌‏: طبعاً مشاركت مردم در دور دوم انتخابات كاهش خواهد يافت كه اين امر جايگاه رياست جمهوري را چه در داخل و چه در عرصه بين‌‏المللي تضعيف مي‌‏كند.
قوامي مشكل اصلي اصلاح‌‏طلبان را كاهش اعتماد مردم به توانايي آنها در پيشبرد اهداف اصلاحات دانست و بيان كرد‌‏: براي مردم جاي سوال است كه چگونه اصلاح‌‏طلبان برنامه‌‏هايشان را پيگيري خواهند كرد، در حالي‌‏كه در گذشته و زماني كه هم مجلس و هم رياست‌‏جمهوري را در اختيار داشتند، نتوانستند اين برنامه‌‏ها را عملي كنند.
وي افزود‌‏: در عين حال عدم حضور اصلاح‌‏طلبان در انتخابات و يكدست شدن حاكميت، حياط خلوتي را براي مخالفان اصلاحات ايجاد خواهد كرد كه در آن بتوانند آزادانه حقوق شهروندان را ضايع كنند‌‏, بدون‌‏آنكه جايي براي تظلم‌‏خواهي مردم وجود داشته باشد.
قوامي در مورد تأثير گروه‌‏ها و احزاب نوظهور در انتخابات رياست‌‏جمهوري، تصريح كرد: در شرائطي كه نفوذ احزاب شناخته شده در ميان مردم كاهش يافته است، احزاب نوظهور نمي‌‏توانند نقش چنداني در انتخابات رياست جمهوري ايفا نمايند.
وي افزود: از آنجا كه در انتخابات آتي رياست‌‏جمهوري شاهد تعدد كانديدا هستيم، فضاي افترا و توهين‌‏آميز نسبت به كانديداها همچون انتخابات سال 76 ايجاد نخواهد شد، چرا كه اين فضا در صورتي حاكم مي‌‏شود كه در انتخابات، رقابت ميان دو كانديدا، از دو جناح مختلف وجود داشته باشد.
ارغنده‌پور:جبهه‌ مشاركت بر حمايت از معين مصمم است
كريم ارغنده‌پور با اشاره به مطرح شدن اسامي نامزدهاي جديدي از سوي هر دو طيف سياسي كشور براي انتخابات نهمين دوره‌ي رياست جمهوري و معرفي آنان به عنوان "نامزدهاي سايه" از سوي مطبوعات، تاكيد كرد كه گروههايي كه معين را به عنوان نامزد خود معرفي كرده‌اند تا آخر انتخابات بر نامزدي وي باقي خواهند ماند.
اين عضو شوراي مركزي جبهه‌ي مشاركت با تاكيد بر اينكه حزب متبوعش بر نامزد خود در انتخابات آتي مصمم است، اظهار داشت: طرح اسامي جديد از سوي افراد و گروههايي مطرح مي‌شود كه يا خود هنوز به تصميم نرسيده‌اند و دچار تزلزل هستند و يا مي‌خواهند ديگران را در تصميماتشان سست كنند.
وي با بيان اينكه جبهه‌ي مشاركت براي رسيدن به اين تصميم (حمايت از دكتر معين) مدت زيادي وقت صرف كرده است، از بررسي زواياي مختلف اين حمايت در حزب متبوعش ياد كرد و ادامه داد: از جمله موارد مورد بررسي، همين نام‌هاي متعددي است كه پاره‌اي از آنها در اين روزها مطرح شده است، در حاليكه اين‌گونه بحث‌ها از نظر ما طي‌شده و مختومه است.
ارغنده‌پور اعلام اسامي و چهره‌هاي جديد را موضوعي دانست كه از پشتوانه‌ي تشكيلاتي جدي برخوردار نيست و به نظر نمي‌رسد كه افقي را براي تغيير در تصميم اتخاذشده بگشايد.
وي معتقد است: طرح اسامي جديد در ميان اصلاح‌طلبان به دليل عدم كسب پشتوانه‌ي قابل اعتنا نمي‌تواند در درازمدت توجهي را به خود معطوف كند. در نتيجه چنين بحث‌هايي ظرف مدت كوتاهي به حاشيه رانده خواهد شد.
اين عضو شوراي مركزي جبهه‌ي مشاركت با تاكيد بر اينكه امروز براي معين و حاميان نامزدي وي حق داشتن يك رسانه حداقل خواسته‌اي است كه مي‌تواند مطرح شود، افزود: چنانچه چنين خواست حداقلي نيز تامين نشود طبيعي است كه قهرا عدالت انتخابات زير سوال خواهد بود. البته در عين‌حال ترجيح داده مي‌شود كه در اين فضا اميدوارانه انتظار داشت كه مقدمات چنين خواسته‌اي فراهم شود و امكان رقابت و گرم‌تر شدن فضاي انتخاباتي و نهايتا مشاركت حداكثري از سوي همه‌ي گروههاي سياسي فراهم شود.
انصاری راد: انتخابات نهم به آزادي مطلق همه‌ گروهها و احزاب سياسي كه مي‌پذيرند در چارچوب قانون اساسي عمل كنند وابسته است
نماينده‌ي سابق مجلس ششم گفت: انتخابات نهم به آزادي مطلق همه‌ي گروهها و احزاب سياسي كه مي‌پذيرند در چارچوب قانون اساسي عمل كنند وابسته است.
حسين انصاري‌راد با اعتقاد به اين كه همه‌ي فعالان و گروههاي سياسي حتي آن‌ها كه خارج از دايره‌ي حاكميت هستند بايد بتوانند در انتخابات شركت كنند، افزود: بسياري از چهره‌هاي اصلاح‌طلب چون در انتخابات مجلس هفتم رد صلاحيت شده‌اند از كانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري خودداري مي‌كنند.
وي اظهار داشت: بر اساس اصلي از قانون اساسي حاكميت حق مردم است. حق الهي و شرعي مردم كه هيچ گروه و شخصي حق ندارد اين آزادي را از آن‌ها سلب كند؛ براي تحقق اين امر بايد انتخابات آزاد داشته باشيم و انتخابات آزاد آن است كه شرايط آن را عموم مردم تعيين كنند. مردم بايد مطمئن باشند كه رييس‌جمهور منتخب آن‌ها مي‌تواند وظايف خود را با امتيازات كافي ايفا كند.
انصاري‌راد گفت: رقابت در انتخابات رياست جمهوري اشكالي ندارد؛ چراكه نامزدها قرار است با جلب آراء مردم وارد عرصه شوند. اساسا فعاليت احزاب سياسي براي كسب قدرت است؛ قدرتي كه برآمده از راي مردم و پاسخگو به مردم باشد.
سیف زاده : آنچه در قانون اساسي آمده نظارت بر انتخابات است نه نظارت بر انتخاب شوندگان
يك وكيل دادگستري گفت : نظارت، صرف ناظر بودن و نگاه كردن است. آنچه اكنون شوراي نگهبان انجام مي دهد مرحله‌اي به مراتب بالاتر از نگاه كردن است، اين نگاه حالت مافوق بشري به شوراي نگهبان داده است كه موجب سلب اختيار از مردم مي‌شود.
محمد سيف‌زاده، درباره‌ي سير تطور نظارت بر انتخابات در جمهوري اسلامي ايران به گفت: نبود استقلال، آزادي و عدم حضور و دخالت مستقيم مردم در حيات حكومت، زمينه ساز انقلاب اسلامي شد چرا كه قبل از انقلاب عموم انتخابات‌ با دهن‌كجي و عدم استقبال مردم روبه رو مي شد. اما انقلاب اين رويكرد ناميمون را كنار زد و مردم با شركت در تظاهرات حماسه آفريدند و موجب انقلاب اسلامي شدند.
وي افزود: از همان ابتداي انقلاب اسلامي، بودند كساني كه اصولا به رأي مردم اعتقاد نداشتند، و بر اين مبنا مبحث دو مرحله‌اي كردن انتخابات را مطرح كردند. اين حيله و ترفند چيزي جز خارج كردن رقيبان از صحنه نبود.
سيف زاده خاطرنشان كرد:در تصويب قانون اساسي، علي‌رغم بعضي ايراداتي كه برخي صاحب‌نظران داشتند و در مجلس خبرگان اول، مباحث مختلفي در اين زمينه مطرح شد آنچه كه اتفاق افتاد، اين بود كه آيا ما مي توانيم يك مركزي را تعيين كنيم كه بتواند بر انتخابات‌هاي مجلس‌ ، مجلس خبرگان و رياست جمهوري نظارت داشته باشد؟ ارگان‌هاي مختلفي مورد نظر قرار گرفت كه در نهايت در مجلس خبرگان اول، اين وظيفه به عهده‌ي شوراي نگهبان نهاده شد و تركيبش مشخص شد.
اين وكيل دادگستري به اصل 99 قانون اساسي كه بر مبناي آن شوراي نگهبان بايد بر انتخابات‌ نظارت كند، و برداشت آن شورا مبني بر استصوابي بودن نظارت اشاره كرد و گفت: آنچه كه در اصل 99 قانون اساسي آمده است، نظارت كردن شوراي نگهبان است.
به اعتقاد وي، مباحثي كه بعدها درباره‌ي اين اصل مطرح شد صرفا با انگيزه‌هاي سياسي و براي حذف رقبا و دگرانديشان از انتخابات صورت پذيرفته است و الا اگر به هر كتاب لغتي نگاه كنيم ، نظارت صرف ناظر بودن و نگاه كردن است آنچه كه شوراي نگهبان انجام مي دهد مرحله‌اي به مراتب بالاتر از نگاه كردن است، اين نگاه حالت مافوق بشري به شوراي نگهبان داده است كه اختيار مردم را به آن شورا مي‌دهد.
وي با اعتقاد به تغيير رفتار نهادهاي ناظر بر انتخابات از ابتداي انقلاب تاكنون گفت: تا به حال اين تغيير رفتار، موجب حذف نزديك بخش قابل ملاحظه‌اي از رأي دهندگان در انتخابات شده است و اين فاجعه بار است.
وي در ادامه خاطرنشان كرد:اين تغيير با آنچه خواست انقلابيون در انقلاب بود، تغيير اساسي كرده به لحاظ اين كه خواست مردم دخالت در انتخابات بود و اين كه هر كس را كه مي خواهند به نمايندگي انتخاب كنند.
اما اين كه مي گويند شما بايد از بين كساني كه ما تعيين مي كنيم، انتخاب كنيد و رأي دهيد، يك عمل خلاف قانون و دخالت در كار مردم است و از اهداف انقلاب دور است.
اين وكيل دادگستري تاكيد كرد كه با توجه به روح حاكم بر قانون اساسي انتخابات رياست جمهوري و مجلس بايد به صورت مستقيم انجام شود و هر گونه عمل و رفتاري كه اين حق و اختيار را از مردم سلب و انتخابات را دو مرحله‌اي كند، خلاف قانون اساسي، شرع و اعلاميه‌ي جهاني حقوق بشر و خلاف خواست مردم برپا كننده‌ي انقلاب اسلامي است.
وي در پاسخ به نظر برخي مبني بر اين كه در انتخابات رياست جمهوري نمي‌توان چند صد نفر را به عنوان كانديدا معرفي كرد، گفت: هر چند نفر از مردم كه بخواهند مي‌توانند ، در انتخابات شركت كنند. البته اين ايراد ساختاري به قانون انتخابات و شايد جامعه‌ي ايران وارد است. اما همين رفتارهاست كه باعث اين ايراد شده است .
سيف‌زاده در پاسخ به اين كه در تمام دنيا تأييد صلاحيت وجود دارد گفت: اين كه گفته مي شود كه در تمام دنيا صلاحيت‌ها بررسي مي‌شود، خلاف است و ربطي به وظيفه‌ي قانوني شوراي نگهبان ندارد. آنچه در قانون اساسي آمده نظارت بر انتخابات است نه نظارت بر انتخاب شوندگان. نظارت بر انتخاب شوندگان در صلاحيت وزارت كشور و هيأت‌هاي اجرايي آن هم در حد قانون و با حفظ حق اعتراض افراد نسبت به اين بررسي صلاحيت‌ها است.
جلالی زاده: وقتی افراد داراي صلاحيت وارد صحنه نمي‌شوند هركس اجازه‌ اين را پيدا مي‌كند كه خود را نامزد انتخابات اعلام كند
عضو شوراي مركزي جبهه‌ي مشاركت معتقد است كه در انتخابات رياست جمهوري كيفيت بر كميت برتري دارد و تعدد بيش از حد كانديداها انتخابات را بي‌ارزش مي‌كند.
جلال جلالي‌زاده با بيان اين كه هنوز چشم‌انداز روشن و آينده‌ي مشخصي براي انتخابات ترسيم نشده است، و تصميم‌گيري جدي هم در مورد انتخابات وجود ندارد، در چنين شرايطي بيشتر شدن تعداد نامزدها را دور از انتظار ندانست.
وي دليل حمايت از تعدد نامزدها را تشويق مردم براي مشاركت حداكثري دانست و ادامه داد: اعلام مجاز بودن نامزد شدن زنان در انتخابات از سوي سخنگوي شوراي نگهبان و رد كردن اين نيز تلاشي براي ترغيب مردم به شركت در انتخابات بوده است.
جلالي‌زاده با بيان اين كه ميزان مشاركت مردم در انتخابات شوراها و مجلس هفتم بي‌سابقه بوده است، آن را دليلي بر اين دانست كه مسوولان به دليل موقعيت كنوني كشور در دنيا و منطقه اصرار بر شركت حداكثري مردم داشته باشند.
مشاور وزير كشور، گفت: هنوز شخصيت‌هاي باسابقه، توانمند و صاحب‌نظري هستند كه با آگاهي از مانعي به نام رد صلاحيت، وارد عرصه‌ي انتخابات نمي‌شوند و اين موجب افت كيفيت انتخابات خواهد شد.
جلالي‌زاده اعتقاد دارد: در شرايطي كه افراد داراي صلاحيت وارد صحنه نمي‌شوند هركس اجازه‌ي اين را پيدا مي‌كند كه خود را نامزد انتخابات اعلام كند، كساني كه خودشان از موقعيت خود در جامعه اطلاع دارند و تنها با قصد مطرح شدن اعلام آمادگي مي‌كنند.
تداوم حمایت همه جانبه روزنامه جمهوری اسلامی از هاشمی
روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود نوشت :شيوه برخورد مخالفان حضور آقاي هاشمي رفسنجاني در صحنه انتخابات رياست جمهوري از مخالفت صريح به روش « ذم شبيه به مدح » تغيير كرده است . هفته گذشته جمعي از فعالان سياسي جناح راست در محفل مطبوعاتي خود پس از بررسي نتايج منفي برخوردهاي حذفي با آقاي هاشمي رفسنجاني به اين نتيجه رسيدند كه بايد در صحبت ها و نوشته ها از ايشان با لحن محترمانه و تمجيدآميز ياد كنند ولي در نهايت بصورت دوستانه تاكيد كنند كه صلاح نيست ايشان رئيس جمهور شوند و بهتر است در جايگاه پدرانه شان باشند و رئيس جمهور بعدي را ارشاد نمايند. به اين دستورالعمل طي روزهاي گذشته عمل شده و حتي در تعدادي از روزنامه هاي وابسته به اين جناح نيز مقالاتي با همين لحن به چاپ رسيده است . اين , البته پيشرفت خوبي براي اين جريان است ولي تا زمانيكه اين جريان نگراني خود را از حضور آقاي هاشمي رفسنجاني كنار نگذارد و به حضور آزاد همه داوطلبان واجد صلاحيت تن ندهد مخاطبان نميتوانند صداقت آن را باور كنند.
بازتاب اعتراف کرد :افزایش محبوبیت معين به 9/14 درصد
خراسان نوشت: در يك نظرسنجي اينترنتي توسط سايت بازتاب از 24 كانديداي احتمالي رياست جمهوري به ترتيب هاشمي رفسنجاني 2/17 ، معين 9/14، احمدي نژاد 7/13 ، موسوي 6/9 ، رضايي 4/6 ، لاريجاني 4/5، صادق طباطبايي 8/4، توكلي 6/4، ولايتي 5/4، قاليباف 3/4 ، مظاهري 3، عارف 6/1، حداد عادل 4/1 و مهر عليزاده 4/1 درصد آرا را به دست آورده اند و 9 كانديداي باقي مانده كمتر از 1 درصد است.
كيهان:‌جاي ولايتي يك نفر را بنشانيد
گر چه يكي از نامزدهاي جناح اصولگرا انصراف خود از فعاليت درون شوراي هماهنگي را اعلام كرده و بدين ترتيب فعاليت ستادهاي تبليغاتي‌اش آغاز شده و البته تحت حمايت برخي از احزاب "باد مسير" نيز قرار گرفته است اما اين نمي‌بايست حيراني و سردرگمي ميان اصولگرايان پديد آورد. بحمدالله انقلاب اسلامي آنقدر پويا و توانمند گشته است كه بلافاصله جايگزين گريزپاها را مشخص خواهد كرد .... نامزدهايي كه با احساس خارج شدن از صدر منتخبين، حساب خود را جدا مي‌كنند رؤساي جمهور قابل اعتمادي براي اين جريان نخواهند بود . شوراي هماهنگي به خوبي مي‌تواند چهره‌هايي را كه تحت تأثير القائات بيروني به شخص محوري و خود اتكايي روي مي آورند، برنگزيند.
سخنگوي شوراي نگهبان باز هم حرف خود را پس نگرفت !
سخنگوي شوراي نگهبان گفت : هيچ موضع جديدي از سوي شوراي نگهبان درباره تغيير تفسير «رجال» در معناي نامزدي در انتخابات رياست جمهوري اعلام نشده و اين کلمه براي زنان مصداق ندارد.
جلسه شوراي مركزي فراكسيون اصولگرايان مجلس‌‏هفتم با حضور رضايي و ولايتي برگزار شد
.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?