Sunday, January 30, 2005

انتخابات 84 

دکتر معين: نسل جوان بايد به عنوان يك شهروند قدرتمند, تلاش براي بدست گيري مديريت‌‏آينده را آغاز كند
دكتر مصطفي معين, مديريت علمي و سيستماتيك, تاكيد بر كار جمعي و دموكراتيك, اخلاق مديريت, انسجام و پاسخگويي را به عنوان ويژگي‌‏هاي ضروري دولت آينده مطرح كرد.
وزير سابق علوم, تحقيقات و فن‌‏آوري و كانديداي نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در بازديد از خبرگزاري كار ايران,"ايلنا", در جمع مديران, كاركنان و خبرنگاران اين خبرگزاري, با بيان اينكه بيشترين فعاليت‌‏هاي سياسي, اجتماعي، علمي و فرهنگي قبل و بعد از انقلاب وي در ارتباط با قشر جوان بوده است, اظهار داشت: در شرايط برابر از نظر شايستگي علمي, مديريتي و تجربي, قطعاٌ جوانان را براي مديريت به ديگران ترجيح مي‌‏دهم چرا كه جوانان مملو از انرژي, نوآوري، اميد و نگاه به آينده هستند.
وي افزود: معتقدم كه در نسل جوان استعدادهاي خلاق و ناشناخته‌‏اي وجود دارد كه يك مدير وظيفه دارد براي شناسايي آنها تلاش كند.
وزير سابق دولت اصلاحات تاكيد كرد: در ميدان دادن به جوانان درست نيست كه هم‌‏اكنون عدد و رقم و درصد بگويم اما طبيعي است كه تخصص و تجربه علمي همراه با جواني را ترجيح مي‌‏دهم.
معين با تصريح بر اينكه اميد, انتظار و خواسته‌‏ام در صورت رويكرد مثبت مردم در انتخابات, اين است كه تمامي امور را بر اساس كار علمي, مطالعه و تحقيق و پژوهش مديريت كنم, خاطرنشان كرد: يكي از وجوه تمايز دولت آينده رويكرد علمي به سياست, اقتصاد, مسائل اجتماعي و تمامي امور به ويژه مقوله اصلاحات است.
وي شعار "ايران براي همه ايرانيان" را يك باور عمومي در جامعه و يك شعار كارآمد در كشور دانست و تصريح كرد: به اين شعار باور دارم, همچنان كه در دوران مسووليتم در وزارت علوم, تحقيقات و فن‌‏آوري بيشترين توجه را به مناطق محروم داشته‌‏ام.
معين افزود: معتقدم از تنوع قومي, فرهنگي و مذهبي موجود در كشور به عنوان يك فرصت مناسب, مي‌‏توانيم حداكثر بهره‌‏مندي را براي تحقق استراتژي‌‏هاي برنامه توسعه ملي انجام دهيم.
كانديداي حزبي جبهه مشاركت ايران اسلامي و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و جامعه پزشكي در نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري, دستيابي به اطلاعات را جزء حقوق اساسي شهروندان دانست و با بيان اينكه مخاطب اصلي رسانه‌‏ها, مردم و به خصوص جوانان هستند, با مخاطب قرار دادن خبرنگاران, تاكيد كرد: بيش از آنكه گروه‌‏هاي سياسي را مدنظر قرار دهيد, به مخاطبان اصلي يعني مردم بيشتر توجه كنيد.
وي با تصريح بر اينكه به جاي عدالت رسانه‌‏اي شاهد نوعي تبعيض رسانه‌‏اي هستيم, خاطرنشان كرد: در شرايطي قرار داريم كه پس از تعطيلي فله‌‏اي مطبوعات, شاهد بستن فله‌‏اي سايت‌‏ها و نشريات مجازي هستيم و حتي محيط‌‏هاي مجازي نظير سايت اوركات كه بيش از آنكه سياسي باشد، فضايي براي گفت و گو ميان جوانان است نيز تحمل نمي‌‏شود و در اين شرايط، متاسفانه يك طرف از مصونيت مطلق و امنيت كامل در فضاي رسانه‌‏اي برخوردار است و طرف ديگر- كه اصلاح‌‏طلبان باشند- از داشتن حداقل رسانه در جهت برقراري ارتباط با مردم بي‌‏بهره‌‏اند.
معين با تاكيد بر قدرتمندشدن شهروندان در برابر قدرت سياسي حاكميت، به پتانسيل‌ نهفته در نسل جوان براي سازندگي كشور اشاره كرد و گفت: نسل جوان امروز ما بايد به عنوان يك شهروند قدرتمند, با انگيزه و جوشش, تلاش بيشتر براي بدست گيري مديريت آينده را آغاز كند و البته اين جهش بايد براساس توانايي و تخصص علمي و اخلاق و معنويت باشد تا توان خدمت‌‏رساني با شور و نشاط جواني در هم آميخته شود و موثرتر واقع گردد.
تنگناهای جبهه مشارکت برای انتشار روزنامه از زبان رضا خاتمی
محمدرضا خاتمي در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درباره‌ي احتمال انتشار يك روزنامه‌ي جديد از سوي جبهه‌ي مشاركت گفت:« ما تلاش كرده‌ايم و دنبال آن هستيم كه يك روزنامه داشته باشيم. البته بايد دانست كه براي انتشار روزنامه با سه مشكل “گرفتن مجوز“، “اين كه توقيف نشود“ و “هزينه‌“ مواجه هستيم كه براي غلبه بر آن تلاش مي كنيم.»
دبير كل جبهه مشاركت ضمن اين كه امكانات كانديداها براي تبليغات را «بسيار ناعادلانه» توصيف مي كرد، گفت:« جرياني به دنبال آن است كه جريان اصلاحات را بدون تريبون كند تا صدايش به جايي نرسد. حتي به دنبال تقويت رسانه‌يي بعضي جريان‌هاي اصلاح‌طلب هستند كه از جانب آنها نگراني كمتري دارند. اين مشكلي است كه هنوز وجود دارد و ناعادلانه بودن آن كاملا مشخص است؛ اما اين وضعيت كم و بيش همواره بوده است، ما هم عادت كرده‌ايم و البته در پي آن هستيم كه فضاي مناسبي را ايجاد كنيم كه بتوانيم از ديگر امكانات استفاده كنيم.» دبير كل جبهه‌ي مشاركت در پاسخ به اين سوال خبرنگار ايسنا كه «كابينه‌ي خاتمي شاهد چند نفر از اعضاي جبهه‌ي مشاركت بوده است، جبهه فكر مي كند كه چه برنامه‌هايي را در دولت معين مي تواند انجام دهد كه در دولت خاتمي نتوانست؟» گفت:« در كابينه‌ي خاتمي ممكن است افرادي باشند كه از نظر فكري و حركت سياسي - اجتماعي نزديكي زيادي به جريان مشاركت داشته باشند، اما ورود آنها به كابينه به لحاظ همفكري با جريان مشاركت نبود بلكه به دليل ارتباط مستقل با خاتمي بود.» وي افزود:« روند حركت آنها در كابينه هم به هيچ وجه متأثر از نظرات مشاركتي نبود.آنها وزير كابينه خاتمي بودند و بر آن اساس، عمل مي‌كردند. به همين دليل است كه به هيچ وجه نمي‌توانيم حركت‌هاي دولت را برخاسته از مشاركت بدانيم، ضمن اين كه بسياري از كارهاي دولت خاتمي را موفقيت‌آميز مي‌دانيم.» خاتمي، به برنامه‌هاي دكتر معين اشاره كرد و گفت:« (با تشكيل دولت معين) حركت جديدي كه در حال شكل‌گيري است، جريان سياسي فكري اجتماعي مشخص‌تر منسجم‌تر و برنامه واضح‌تر و تعهد بيشتر به برنامه را به همراه دارد كه يك گام به پيش در كابينه‌ي آينده خواهد بود.»
سوال مهم رسالت؛اگر رئيس جمهور زن حامله شده، چي؟
رسالت نوشت: امروز حوزه‌هاي علميه، دانشگاه ها و در بين مديران و شخصيت‌هاي سياسي كشور افراد مدير و مدبر فراواني وجود دارد كه مصداق رجال سياسي و مذهب مي‌باشند و چنين مصداقي در ميان زنان حداقل در حال حاضر وجود ندارد. زنان به لحاظ انساني هيچ تفاوتي با مردها ندارند و در انسانيت هم شان هستند اما فرض كنيم رئيس جمهور يك زن باشد و خدا هم به او فرزندي در ايام تصدي رياست جمهوري عطا نمود، چه بايد كرد؟ طبق قوانين جمهوري اسلامي ايران (قانون حمايت از مادران _ ماده 3) او مي‌تواند از چهار ماه مرخصي با حقوق بهره مند باشد. سئوال اينجاست كه آيا مي‌شود مملكت را 4 ماه تعطيل كرد و وظايف رياست جمهور را به حالت تعليق درآورد؟ استاندار تهران در جايگاهي نيست كه بتواند راجع به تغيير و يا تفسير قانون اساسي سخن بگويد اين بحث‌ها جايگاه خاص خود را دارد كه بايد در آن جايگاه مورد بحث و بررسي قرار گيرد.
تکذیب کاندیداتوری دکتر عارف
محمد علي نمازي، عضو دفتر سياسي جبهه مشاركت گفت: كانديداهاي جبهه دوم خرداد، فقط معين و كروبي هستند و خبر كانديداتوري دكتر عارف، دروغ محض است. تنها كانديداي دقيقه 90 جبهه دوم خرداد، مهندس موسوي است كه اگر نظرش را تغيير دهد آقاي كروبي و معين، در حمايت از ايشان، كنار خواهند رفت.
درخواست یک راه یافته از شورای نگهبان
‌احمد ناطق نوري، عضو هيأت رئيسه مجلس آبادگران گفت: شوراي نگهبان، كار قانوني خود را انجام مي‌دهد و افراد بدون صلاحيت را رد مي‌كند. 6 نفر از فقها، عضو شوراي نگهبان هستند كه به خاطر دنيا، دين خود را به خطر نمي‌اندازند. انتخابات مجلس هفتم، انتخابات خوبي بود.
ارگان انصار ونگرانی از حضور هاشمی
يالثارات در سرمقاله خود نوشت: برداشت دوم خرداد اين است كه اگر با آمدن هاشمي انشقاقي در جبهه اصولگرايان ولو انشقاق ضعيف ايجاد شود جبهه دوم خرداد با استفاده از فرصت هايي كه در اختيار دارد و در صورتي كه با يك كانديداي دقيقه نود به صحنه بيايد، برنده انتخابات است، هر چند اين راي بسيار كمتر از 20 ميليون باشد، بالاخره جبهه دوم خرداد فرصت هايي دارد كه اصولگرايان نبايد از آن غافل شوند. وزارت كشور تحت سيطره اين جبهه صندوق ها را در اختيار دارد. اين جبهه مي تواند روي حمايت معنوي شخص آقاي خاتمي و افرادي مثل ميرحسين موسوي نيز حساب كند. علايم نشان مي دهد تعريف و تمجيد و حمايت هاي جبهه دوم خرداد از هاشمي و تلاش آنها جهت تشويق هاشمي براي ورود به صحنه انتخابات بخشي از تاكتيك سياسي و انتخاباتي جبهه دوم خرداد است. به هر صورت اگر اين سناريو درست باشد هاشمي براي دومين بار در به قدرت رسيدن جبهه دوم خرداد مؤثر خواهد بود و اصلاح طلبان قدرت خود را بايد مديون هاشمي بدانند.
انتقاد از سانسور سخنان رهبري در رسانه هاي محافظه كار
رسالت در يادداشتي نوشت: ديگر زمان آن فرا رسيده كه سران و مسئولين هر كدام از قواي سه‌گانه، وزارتخانه، سازمان‌ها، ارگان‌ها، مراكز تحقيقات استراتژيك و دانشگاهي، به هنگام تمايل به تنوع و نوآوري و يا احساس ركود و سستي و يا مواجهه با بن بست و سردرگمي احتمالي، بلافاصله، به حضور مقام رهبري رسيده و با بيان صادقانه مشكلات خود، به رهنمودهاي عملي و بي نظير ايشان گوش فرا داده و راهكارهاي جديدي را براي وزارتخانه يا ارگان خود، مطالبه و تحصيل كنند. آيا دقت كرده‌ايم كه حتي اكثر روزنامه هاي اصولگراي كشور نيز به جز يكي دو روزنامه، بيانات ايشان را به صورت خلاصه شده درج مي‌كنند؟
انتقاد شديد رسالت به دكتر معين
رسالت در يادداشتي سخنان اخير دکتر مصطفي معين در مورد "تبديل معاند به مخالف و مخالف به موافق" را يادآور گفته‌هاي تاج‌زاده در سالهاي 77-78 در سمت معاون سياسي عبدالله نوري وزير كشور كه "منجر به غائله 18 تير شد" دانسته و آورده است: آن روزها، دكتر معين، در مقابل هياهو و جنجال صد دانشجو نما، دفتر كار خود را در اوج بحران و آشوب، رها و استعفايش را تقديم رئيس‌جمهور كرد، اما، آشوب هرج و مرج طلبان با خروش ملي 23 تير 78 خاموش شد و آنچه در خاطره‌ها ماند، كارآيي تاكتيكي است كه مصطفي معين (وزير مستعفي) اين روزها، آن را بيان مي‌كند.
طرح های سیاسی راه یافتگان
قدس در گفتگو با مهدي صحرائيان، اقتصاددان نوشت: به نظر مي رسد طرح هاي اخير مجلس همانند طرح تثبيت قيمت‌ها بيشتر جنبه سياسي داشته باشد. طبق محاسبات، طرح تثبيت قيمت‌ها، 6 ميليارد دلار هزينه دارد و جالب آن كه نايب رئيس مجلس در جواب چگونگي تأمين اين هزينه‌ها، آن را وظيفه دولت مي‌داند. دولت براي جبران كسري بودجه 6 ميليارد دلاري طرح تثبيت قيمت‌ها، بايد از بودجه هاي عمراني خود كسر كند. خط فقر، در سال 72، 5/12 درصد بوده كه در سال جاري به 5/19 درصد افزايش يافته و انتظار مي‌رود با اجراي اين طرح، بالاتر نيز برود.
حمايت از سردار كبير ايران! و حمله به دكتر معين
قدس: محمد مهدي ناصري، دبيركل حزب مردم ساوه، در دومين جلسه شوراي مؤسسين _"ستاد مركزي حمايت مردمي از سردار كبير ايران" گفت: در وضعيت فعلي جامعه، وجدان جمعي و خواست مردم، حضور هاشمي است و اين واقعيت، غيرقابل انكار است، گرچه، براي بعضي‌ها تلخ باشد. آقاي هاشمي، نيمه اسفند ماه، رسماً، اعلام حضور مي‌كنند. در اين صورت، شوراي همانگي نيروهاي انقلاب، كانديدا، معرفي نمي كند و رقابت بين آقاي هاشمي و آقاي كروبي و چند نفر ديگر خواهد بود. ساده لوحي سياسي است، اگر كسي باور كند كه معين كانديداي مشاركت و مجاهدين است، ‌آقاي معين ، تابلوي تبليغاتي براي ساماندهي يك اقدام پشت پرده است.
انتقاد وزير كشور از انتخابات مجلس هفتم
موسوي لاري گفت: در انتخابات مجلس هفتم مشكل در تصميماتي بوده كه در مراجع نظارتي در برخورد با افراد گرفته شد. بسياري از رد صلاحيت شدگان، شايسته حضور در صحنه بودند، اين، مردم بودند كه اختيار داشتند به آنها راي دهند يا ندهند. شرايط انتخابات رياست جمهوري با انتخابات مجلس هفتم، متفاوت است. ان شاءالله، همه سلايق مي‌توانند در اين انتخابات نماينده داشته باشند. بدخواهان نظام، تمام تلاششان اين است كه بخش‌هايي از جامعه از گردونه انتخابات حذف شوند، دشمنان، تلاش هايي مي‌كنند كه دوستان نادان هم به آنها كمك مي كنند.
فاضل میبدی:تاکنون به اجماع نرسیده ایم
محمد تقي فاضل ميبدي، عضو شوراي مركزي مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم گفت: ما به دنبال رئيس جمهوري باشيم كه بتواند با شجاعت در مقابل موانعي كه پيش روي خاتمي بود، بايستد. غير از ميرحسين موسوي ، روي هر كسي كه تاكنون بحث كرده ايم، اجماع، حاصل نشده. اگر انتخابات به مرحله دوم برسد، احتمالاً به اجماع مي رسيم.
ولایتی وحمایت مجدد از هاشمی
علي اكبر ولايتي، در حاشيه انتخابات نظام پزشكي در دانشگاه امير كبير گفت: اگر هاشمي رفسنجاني وارد صحنه انتخابات شود، همگي ما از وي حمايت خواهيم كرد.
در همین حال محمدرضا باهنرنیز گفت گفت: ما ولايتي را رها نكرده ايم، بلكه ايشان ما را رها كرده اند.
تک روی ولایتی
فرهنگ آشتي: حميدرضا ترقي، عضو شوراي مركزي حزب مؤتلفه اسلامي گفت: موضع گيري اخير ولايتي و تشكيل ستاد انتخاباتي از سوي وي، معرفي كانديداي نهايي از سوي اصولگرايان را به تأخير انداخت و كار شوراي هماهنگي را مشكل كرد. تك روي احزاب و گروه هاي مرتبط با شوراي هماهنگي، نقض فلسفه كاري شورا است و مي‌تواند، به هماهنگي در بين اصولگرايان، آسيب برساند. هر كس، خود را تابع شورا نبيند، نمي‌تواند، اصولگرا باشد.
راه یافته خرم آباد : هاشمی ستاره فروزان منظومه نامزدها است
راهیافته خرم آباد در مجلس گفت : مجلس هفتم دولتى را هم سنگ و هم وزن خود مىداند که جمعى از نامزدها و مدعيان رياست جمهورى جبهه اصولگرادر آن جمع شوند و در راس آن هاشمى صف شکن و خط شکن باشد.
قدرت الله ايمانى روز چهارشنبه در سخنان پيش از دستور خود در نشست علنى مجلس ، خواستار معرفى همکاران اقتصادى و فرهنگى نامزدهاى انتخابات نهمين دوره رياست جمهورى شد و گفت : مجلس هفتم در دولت آينده فقط به آن وزرايى راى اعتماد خواهد داد که دين باور، ولايت مدار، شجاع ، کارآمد و دلسوز ملت باشند.
وى با اشاره به شخصيت هاشمى رفسنجانى گفت : هاشمى تيزهوش ، تيزبين بزرگتر و پيچيده تر از آن است که حزب، گروه يا جمعيتى بتواند او را به نفع خود مصادره کند.
وى افزود : هاشمى سياستمدارى باهوش ، اقتصاددان ، شخصيتى ممتاز و فرهنگى،مدير و مدبر، اسلام شناس ، نظريه پرداز و از مبارزان انقلابى است .
نماينده مردم خرم آباد گفت : هاشمى در راس هرم اصولگرايان قرار دارد و سالها و قرن ها بايد بگذرد تا اسلام شخصيتى مانند هاشمى را پرورش و تحويل جامعه دهد.
وى افزود : ايران اسلامى و جهان اسلام به وجود چنين شخصيتى افتخار و مباهات مىکند.
عضو کميسيون اجتماعى مجلس با بيان اينکه "هاشمى اگر در صحنه انتخابات حضور پيدا کند، ستاره فروزان منظومه نامزدها" خواهد شد، اضافه کرد : ملت رشيد ايران بايد بيش از پيش قدر اين سردار بزرگ اسلام را بداند و حرمتش راپاس دارد.
وى درباره حضور حداکثرى مردم در انتخابات گفت : آنچه که بايد به عنوان راهبرد اساسى مورد نظر همه مسئولان باشد، حضور حداکثرى مردم در انتخابات رياست جمهورى آينده است ، بدان گونه که دشمن را از دست اندازى به ايران اسلامى و ملت سرافراز ايران مايوس کند.
ايمانى گفت : مردم دنبال انسانهاى کارآمدى هستند تا کارآيى نظام را افزايش دهند و مشکلات مادى و معنوى مردم را حل کنند.
عضو کميسيون اجتماعى مجلس اظهار داشت : آنچه مردم مىخواهند، رييس جمهورى است که مهم ترين انگيزه او خدمت به اين ملت باشد.
وى افزود : اگر نامزدهاى انتخابات رياست جمهورى اهداف و راهبردهاى خودرا براى مردم مشخص کنند، شور انتخاباتى و حضور حداکثرى مردم تحقق مىيابد.
حمایت امامی راد از هاشمی
عضو فراكسيون اكثريت مجلس ابراز عقيده كرد: آيا مي‌توان يقين داشت كه عمروعاص‌هاي زمان كه ناجوانمردانه لقب عليجناب سرخ پوش را به هاشمي دادند و براي تخريب و نابودي وي ميتينگ تشكيل دادند امروز به هواداري از وي برخاسته‌اند.
«علي امامي‌راد»، راه یافته كوهدشت در مجلس آبادگران در نطق قبل از دستور مشكلات، نارسايي و ضعف عملكرد دستگاه قضايي را موجب نارضايتي عمومي در بين آحاد ملت دانست و گفت: تحقيق و تفحص از قوه‌ي قضاييه با 120 امضاي خوانا و 170 ناخوانا از عملكرد اين قوه آن هم توسط مجلس كه هم فكر و همراه قوه‌ي مذكور است، قابل تامل و درك است.
امامي‌راد با حمايت از هاشمي رفسنجاني به عنوان كانديداي رياست جمهوري گفت: بار ديگر كميته‌ي x و مخزن جنگ رواني شخصيت برجسته و ممتاز آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، سرباز ديرين انقلاب،‌ فرزند امام راحل و يار و ياور رهبر معظم انقلاب را نشانه رفته است. اين بار طراحان جنگ رواني با شعار ظاهري حمايت از هاشمي زيركانه و موزيانه قصد تخريب وجهه‌ي اين ستون با ثبات و مستحكم انقلاب را دارند. نغمه‌هاي حمايت ظاهري از هاشمي رفسنجاني در حالي از بلندگوهاي افراطيون مدعي اصلاح طلبي به گوش مي‌رسد كه هنوز خاطره‌هاي تلخ چند سال گذشته از اذهان محو نشده است.
وي تصريح كرد: چگونه مي‌توان بر صداقت مدعيان امروزي دفاع از هاشمي باور داشت. در حالي كه نمي‌توان افكار عمومي داخل و خارج را در مورد تلاش مذبوحانه‌ي برخي از افراطيون ورشكسته در سال‌هاي 77 تا 80 كه كوشيدند دامنه‌هاي قتل‌هاي زنجيره‌يي را به دامن هاشمي آلوده سازند بايگاني كرد، قتل‌هايي كه خود به دستور اربابان خارجي‌شان خلق و اجرا كردند و در فضاي غبارآلود تبليغاتي آن را محو و تسخير اراده‌ي خويش كردند.
امامي راد ادامه داد: چگونه مي‌توان اظهارات و تلاش آن دسته از اصلاح‌طلبان دوم خردادي را در حمايت از هاشمي باور كرد كه افرادي در متينگ انتخاباتي احزاب نامشروع مجاهدين و مشاركت در زمستان 78 در ورزشگاه شهيد شيرودي هنگامي كه تصاوير و پلاكرات‌هاي مربوط به هاشمي رفسنجاني پاره پاره مي‌شد آنها هورا مي‌كشيدند.
وي افزود: كجا بودند آن دسته از مدعيان هواداري هاشمي در آن روزهايي كه جرياني از افراط‌گرايي دوم خرداد مستقر در ستاد انتخابات كشور بر جريان شمارش آراي حوزه‌ي تهران به تخريب تدريجي هاشمي همت مي‌گماشت و سعي مي‌كرد به ناحق و ناجوانمردانه وي را در رتبه‌ي 30 و 31 بازي قرار دهد.
یک راه یافته: مخالفت برخي از اعضاي آّبادگران با حضور هاشمي‌‏رفسنجاني، ژست تبليغاتي است
عضو فراكسيون اكثريت مجلس هفتم گفت: اتفاق نظر احزاب بر روي هاشمي‌‏رفسنجاني سبب كمرنگ شدن نقش كانديداهاي ديگر خواهد شد.
حسين نوش آبادي انتخابات نهمين دوره رياست جمهوري را دشوارترين انتخابات نسبت به ادوار گذشته ارزيابي كرد و گفت: اين انتخابات به لحاظ تكثر كانديداها و تعدد جريانات مختلف، مي‌‏تواند علاوه بر وجود يك حسن براي نظام، ارمغان دهنده مشاركت حداكثري مردم نيز باشد.
وي افزود: البته با نزديك شدن به زمان انتخابات، مي‌‏توانيم انتظار كناررفتن كانديداهاي مختلف به نفع يكديگر و رسيدن به اجماعي مطلوب در دوجناح اصول گرا و اصلاح طلب را داشته باشيم.
راه یافته ورامين در مجلس آبادگران با بيان اين كه حضور هاشمي‌‏رفسنجاني در اين انتخابات به لحاظ شرايط ويژه شخصيتي وي، بسيار تاثيرگذار خواهد بود، تصريح كرد: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام از شخصيت هاي ممتاز و طراز اول كشور مي باشد كه با حضور خود سبب كناره‌‏گيري بسياري از كانديداهاي اين دوره خواهد شد چرا كه اتفاق نظر احزاب مختلف بر روي ايشان، محور جامع اطرافي مي شود كه نقش گروه هاي ديگر را بسيار كمرنگ خواهد كرد.
وي مخالفت برخي از اعضاي آّبادگران با حضور رفسنجاني را ژست ها و برنامه هاي تبليغاتي ارزيابي كرد و گفت: در طيف آبادگران تنها چندتن مخالف حضور هاشمي هستند كه با ورود جدي رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اكثريت آنها به نفع وي كنار خواهند رفت.
حمله رييس ستاى انتخاباتي رضايي به هاشمي
دبير كل حزب رفاه ايران با اشاره به اينكه عملكرد كارگزاران سازندگي به گونه‌اي بوده كه بازنشستگان در عذابند، كارخانجات رو به تعطيلي هستند و صدها مشكل ديگر وجود دارد، افزود: دور بسته مديريت، تبعيض، خانواده‌سالاري و عدم شايسته‌ سالاري ميراث به جاي مانده از دولت هاشمي رفسنجاني است.
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي حزب رفاه، حسن الله وردي‌نژاد كه در نشست مشترك جمعي از اهل سنت و مرزنشنينان و صيادان جنوب شرقي هرمزگان با دبير كل حزب رفاه سخن مي‌گفت، افزود: عملكرد دولت آقاي هاشمي پر از انتقاد است و به جرات اعلام مي‌كنيم شيشه عمر كارگزاران شكسته است و هيچ ترميمي نمي‌تواند اين كارنامه منفي را رنگ و بوي مثبت دهد.
وي با بيان اينكه درد و رنج همگي ما از شروع تبعيض فساد دو چندان شده است، افزود: متاسفانه مديران نالايق، اقتصاد كشورمان را به ورطه نابودي كشانده‌اند و اعتقاد داريم اگر با حساسيت به نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري انديشه ننمائيم اين فلاكت و مشكلات دو چندان مي‌شود.
دبير كل حزب رفاه ايران از كانديداهاي جوان در انتخابات به عنوان يك پديده جديد نام برد و اضافه كرد: جا دارد ديگر مسئولان از توجه به چهره‌هاي تكراري در مديريت‌هاي كشور بپرهيزند.
وي تصريح كرد: امروز شايستگان در كانديداتوري خود صحبت‌هاي جديدي را به ميان مي‌آورند كه واقعاً اميد را در دلها زنده كرده است كه جا دارد همه ما به دنبال اصلح باشيم و زمينه را از دست فرصت‌طلبان باز پس گيريم.
رئيس ائتلاف طرفداران كانديداتوري محسن رضايي با تاكيد بر توجه جدي محسن رضايي به توازن استانها و مناطق محروم گفت: رضايي به جوان‌گرايي و تحول بسيار اهميت مي‌‌دهد و انشاء الله معتقديم با انتخاب دكتر رضايي توسط شما ملت عزيز، تابوت تبعيض را به خاك مي‌سپاريم.
در اين جلسه مقرر گرديد جمعي از حاضران جهت ديدار با محسن رضايي به تهران سفر كنند.
عضو فراكسيون آبادگران:اگر هاشمي رفسنجاني بياييد، درصدد حمانيت از ايشان بر مي‌‏آييم
یک راه یافته گفت: اگر هاشمي رفسنجاني بياييد ما درصدد حمانيت از ايشان بر مي‌‏آييم ولي اگر فرد ديگري كه موضع‌‏گيري‌‏ها و وضعيت شفافي ندارد، بيايد از گزينه هاي اصول گرايان نخواهد بود.
تيمورعلي عسگري، راه یافته مشهد در جمع خبرنگاران پارلماني با اعلام اين مطلب افزود: اصول گرايان گزينه حسن روحاني را براي انتخابات رياست جموري بررسي مي‌‏كنند.
نايب رئيس كميسيون اصل 90 تصريح كرد: آقاي روحاني در بين روحانيون به عنوان يك فرد مستقل عمل كرده و در برنامه هايش ظرافت كاري خاص خود را دارد و درصد زيادي از كارهايش به طور پنهان و بنا به سنخيت كاري، علني نيست.
عضو فراكسيون اصول گرايان در مجلس هفتم ادامه داد: آقاي روحاني و آقاي هاشمي رفسنجاني روابط صميمانه اي دارند و در مذاكرات هسته اي اين احتمال مي رفت كه به نحوي تبليغ سياسي براي انتخابات رياست جمهوري صورت گيرد.
عسگري ادامه داد : روحاني از اين كه نامزد انتخابات رياست جمهوري شود، بدش نمي‌‏آيد ولي شرايط از نظر افكار عمومي به نفعش نيست و چون از مسايل هسته اي درست ابهام زدايي نشده است و افكارعمومي و همچنين مجلس، دل مشغولي‌‏هايي در اين زمينه دارد.
عسگري درخصوص ديدار روحانيون مجلس هفتم با هاشمي رفسنجاني گفت: در آن ديدار سعي مي‌‏كنيم كه نقطه نظرات آيت‌‏الله مشكيني و جامعه مدرسين حوزه علميه قم و همچنين نظرات آيت‌‏الله مهدوي كني و جامعه روحانيت مبارز را مدنظر قرار دهيم.
راه یافته مشهد در مجلس هفتم تصريح كرد: در اين ديدار بر وحدت و همگرايي تاكيد مي شود، نه اين كه از وي دعوت كنيم كه كانديدا شود چرا كه او خود تصميم گيرنده است كه وارد عرضه انتخابات شود يا نه و مصلحت نظام و خود را بهتر از هركس ديگري مي داند.
نايب رئيس كميسيون اصل نود مجلس آبادگران با اشاره به نقش هدايتي روحانيت گفت: در گذشته هم" روحانيون" و هم" روحانيت" ضرر كردند و مجمع روحانيون در مقاطعي ميدان دار سياسي سازمان مجاهدين انقلاب و افرادي چون بهزاد نبوي شدند و ضرر كردند و حالا برگشته اند و مي‌‏گويند كه خود مجمع تصميم مي‌‏گيرد.
عسگري افزود: ما هم در جامعه روحانيت مبارز تلاشمان اين است كه تصميم گيرنده خودمان باشيم.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?