Wednesday, January 26, 2005

*مجلس رهبری * 

نامه‌‏ اعتراض‌‏آميز يكي از كاركنان نسبت به هيات رئيسه مجلس آبادگر : یکی از شعارهای مجلس عدالت اجتماعی بوده است !
نامه رئيس مجلس هفتم به رئيس سازمان اداري مجلس براي تبديل وضعيت استخدامي يكي از كارمندان آزمايشي مجلس و بيانيه اعتراضي كاركنان مجلس، امروز در راهروهاي پارلمان توزيع شد.
به دنبال اعتراض كاركنان مجلس نسبت به اعمال كسري حقوق از سوي هيات رئيسه و عزل و نصب هاي پي‌‏درپي، امروز بيانيه‌‏اي از سوي كاركنان مجلس درميان نمايندگان توزيع شد كه براساس آن نسبت به تغيير وضعيت استخدامي كساني به تازگي از سوي اعضاي هيات رئيسه مجلس هفتم وارد مجلس شده‌‏اند و در مقايسه با وضعيت نامشخص استخدامي كاركنان باسابقه مجلس، اعتراض شده بود.
رئيس مجلس هفتم طي نامه اي به رئيس سازمان اداري مجلس آورده است؛ سوابق اخلاقي، سياسي و عقيدتي جناب آقاي" ش" مورد تاييد اينجانب مي باشد، لذا با عنايت به عملكرد ايشان در دوران خدمت رسمي" آزمايشي" تبديل وضعيت استخدامي وي به رسمي" قطعي" بلامانع مي‌‏باشد.
يكي از كارمندان مجلس نيز در نامه اعتراضي خود كه خطاب به نمايندگان مجلس تهيه شده است، نسبت به اين اقدام رئيس مجلس آورده است: در حالي كه دهها نفر از كاركنان خدوم، توانمند و صلاحيت دار مجلس شوراي اسلامي ساليان طولاني در انتظار تغيير وضعيت استخدامي خود مي‌‏باشند، رياست محترم مجلس برخلاف شعارهاي عدالتخواهانه، دستور تغيير وضعيت استخدامي(.......) را مي دهد كه تنها چندماه از ورود ايشان به مجلس مي‌‏گذرد.
در ادامه اين نامه ادعا شده است: اگر مي‌‏خواهيد از حقوق مردم دفاع كنيد، شايسته است ابتدا از حقوق كاركنان كه در صورت اعتراض با برچسب اخلالگر به گوشه اي رانده مي شوند، دفاع نمائيد.
خبرنگاران صحت و سقم اين نامه و موضوع اعتراض را از ابوترابي، نايب رئيس مجلس پرسيدند كه وي پاسخ داد: اطلاعي از اين نامه ندارم يك اختلاف جزيي كاركنان با شركت مشاء بود كه در هيات رئيسه رفع شد.
رئيس كميسيون فرهنگي مجلس آبادگر:نامه رهبري درخصوص پايان‌‏يافتن استيضاح وزرا در راستاي شفافيت و عقلانيت سياسي بود
رئيس كميسيون فرهنگي مجلس آبادگر گفت: نامه مقام معظم رهبري درخصوص پايان يافتن استيضاح وزرا در مجلس آبادگر ، كه در راستاي شفافيت و عقلانيت سياسي بود، بسيار مبارك است.
عماد افروغ تصريح كرد: استيضاح آقاي حاجي در يك فرصت زماني مناسب تقديم هيات رئيسه شد اما براساس مصلحت انديشي هاي هيات رئيسه، اعلام وصول اين استيضاح صورت نگرفت.
عضو فراكسيون اصول گرايان در مجلس آبادگر از" زمان" به عنوان يك فاكتور مهم در تحولات سياسي ياد كرد و گفت: اگر در همان زمان كه استيضاح تقديم هيات رئيسه مجلس شد، نسبت به اعلام وصول آن اقدام مي گرديد، شايد مشكلي به وجود نمي‌‏آمد اما مصلحت انديشي‌‏هاي هيات رئيسه در عدم اعلام وصول اين طرح و اصرار استيضاح كنندگان بر اعلام وصول استيضاح آقاي حاجي، كار را به اين جا كشاند كه رهبري كه از ابتدا نيز مخالف استيضاح بودند، نظر خودشان را به صورت شفاف به مجلس اعلام كنند.
راه یافته 5/1 در صدی تبریز: استيضاح كنندگان فقط به خاطر حكم حكومتى از حق خود گذشتند
«عشرت شايق» يكى از طراحان استيضاح وزير آموزش و پرورش پيش از همه در به اين پرسش پاسخ داد: «استيضاح كنندگان فقط به خاطر حكم حكومتى از حق خود گذشتند.» او خاطرنشان كرد: «اگر مسئولان وزارت آموزش و پرورش از نامه مقام معظم رهبرى مبنى بر پايان يافتن استيضاح در مجلس هفتم سوءاستفاده كنند، راه تحقيق و تفحص از اين وزارتخانه هنوز بسته نشده است. اگر دولت نظرش اين است كه با حكم مقام معظم رهبرى آرامش بر دولت حاكم شود، ما هم حكم رهبرى را قبول داريم اما اين نامه نبايد باعث جسارت بيشتر مسئولان وزارت آموزش و پرورش شود.» «شكرالله عطارزاده» نيز با تاكيد بر اينكه مجلس از اين پس نمى تواند با هيچ وزيرى وارد بحث شود، گفت: «ضعف هيات رئيسه در اجرايى شدن درخواست نمايندگان و اين دست و آن دست كردن استيضاح، منجر شد تا از مقام معظم رهبرى هزينه شود.» در هر صورت صدور دستور مقام معظم رهبرى در توقف استيضاح وزراى كابينه خاتمى، منجر به آن شد كه يكى از چالش هاى جدى مجلس و دولت خاتمه يابد و اينك بايد نظاره گر بود كه دولتيان و مجلسيان چند ماه باقى مانده را چگونه طى خواهند كرد؟
راه یافته تهران در مجلس آبادگر :نسبت به تعويق انداختن تحقيق و تفحص از شركت نفت اعتراض دارم
الياس نادران،راه یافته تهران در مجلس آبادگرنسبت به تعويق انداختن تحقيق و تفحص از شركت نفت اعتراض كرد.
عضو ائتلاف آبادگران در قالب تذكري آيين نامه اي گفت: چندي پيش سوالي را از وزير نفت مطرح كردم كه به دليل عدم ارايه اطلاعات كافي، پاسخ را قانع كننده ندانستم.
نادران افزود: در پي اين موضوع، قرار شد تا وزارت اطلاعات، نفت و گمرك، اطلاعاتب به ما بدهند اما هيچ اطلاعي در اين زمينه ارايه نشد كه پس از آن بنده و تعدادي از نمايندگان خواستار تحقيق و تفحص از شركت نفت شديم.
وي با بيان اين كه كميسيون بايد درخواست تحقيق و تفحص را به راي مي گذاشت، افزود: روز گذشته همزمان با طرح تحقيق و تفحص در جلسه كميسيون انرژي، پيشنهاد يكي از اعضاي كميسيون به راي گذاشته شد، مبني بر اين كه بررسي اين طرح به پس از تصويب لايحه بودجه موكول شود.
عضو ائتلاف آبادگران در مجلس هفتم گفت: اين راي كميسيون انرژي خلاف آئين نامه و غيرقانوني است و رئيس مجلس نيز با وارد دانستن تذكر اين نماينده گفت: دراين خصوص با دانشيار نيز صحبت كردم و به نظر نمي‌‏رسد آيين نامه براي به تعويق انداختن وجودداشته باشد.
رویاروئی مخالفان و موافقان هاشمی بار دیگر مجلس آبادگر را ملتهب کرد
نطق پيش از دستور قدرت الله ايماني، يكي از طراحان اصلي استيضاح حاجي و يكي از نمايندگان مصر در دعوت از كانديداتوري هاشمي رفسنجاني، فضاي صحن علني مجلس را براي دقايقي از حالت طبيعي خارج ساخت.
تبعيت اين عضو فراكسيون اصول گرا از رهبري و عقب نشيني وي از استيضاح حاجي، آن زمان كه گفت؛" رهبرا، از توجه يك اشاره از ما به سر دويدن"، فرياد احسنت نمايندگان را برانگيخت اما دقايقي بعد كه او نزديك به 30 الي 40 بار نام هاشمي‌‏رفسنجاني را با صدايي بلند و حماسي از تريبون مجلس فرياد زد، همهمه‌‏اي را در ميان اعضاي فراكسيون اكثريت مجلس برانگيخت.
نمايندگاني از فراكسيون اصول گرا كه تاكنون مخالفت خود با كانديداتوري هاشمي رفسنجاني را با صراحت اعلام كرده اند، به هنگام فرياد هاي مكرر ايماني كه در دفاع از هاشمي به ايراد سخن پرداخته بود، در جاي جاي صحن مجلس به صورت گروهي تجمع كرده و همهمه عجيبي در فضاي صحن علني مجلس پيچيد.
وقتي پايان نطق پيش از دستور ايماني با اين شعار همراه شد كه هاشمي رفسنجاني تنها كانديداي صف شكن است، جمعي از نمايندگان با صداي بلند، فرياد" احسنت" دادند اما در اين هنگام جمعي ديگر از نمايندگان با صدايي كه چند گام بلندتر از صداي" احسنت" گويندگان بود، فرياد زدند" اصلا".
ايماني درحالي جايگاه ناطق را ترك كرد كه جمعي از نمايندگان با جديت براي وي، به حمايت دست تكان مي‌‏دادند، جمعي ديگر از مخالفان كانديداتوري هاشمي نيز از جاي برخاستند و به حالت طنز تا كمر براي وي خم شدند. فضاي صحن علني مجلس پس از نطق پيش از دستور ايماني به صف بندي موافقان و مخالفان كانديداتوري هاشمي رفسنجاني تبديل شده بود، بدين ترتيب ايماني در ميان همهمه اي از اعتراض و حمايت، طول مجلس را طي مي‌‏كرد و به احساسات موافقين و مخالفين هاشمي واكنش نشان مي‌‏داد، در اين هنگام حداد عادل كه فضاي مجلس را پرهياهو يافته و فضا را براي اداره جلسه مناسب نمي دانست، زنگ مجلس را به صدا درآورد و گفت: من نمي‌‏دانم چرا مجلس اين گونه به وجد آمده است؟
حداد چندين بار خطاب به نمايندگان گفت: اجازه دهيد مجلس به حالت طبيعي خود برگردد.
راه یافته تبريز: رابطه مجلس هفتم با مقام معظم رهبري رابطه الهي است
راه یافته تبريز در مجلس آبادگر گفت: ورود رهبري به مسايل مجلس، براساس اصل قانون اساسي براي حل اختلاف بين قوا صورت گرفته است.
در جلسه علني امروز مجلس، محمدحسين فرهنگي راه یافته تبريز در واكنش به تذكر اعلمي، ديگر راه یافته تبريز دريك تذكر آيين نامه اي گفت: تنظيم روابط بين قوا و حل اختلاف بين آنها يكي از وظايف مقام معظم رهبري است.
فرهنگي خطاب به رئيس مجلس گفت: پاسخ شما به تذكر علني، فاقد اين نكته اساسي است كه در بند يا اصل 110 قانون اساسي به صراحت وظايف و اختيارات رهبري را تبيين كرده است.
رئيس مجلس هفتم در پاسخ به تذكر فرهنگي گفت: رابطه مجلس هفتم با مقام معظم رهبري رابطه عاطفي و احساسي و فراتر از قوانين عادي است.
وي افزود: بنده نمي‌‏خواستم به مواد قانوني در اين باره شده كنم، چرا كه رابطه مجلس با مقام معظم رهبري احتياج به اين گونه بحث ها ندارد. فرهنگي نيز خطاب
به حداد عادل گفت: رابطه مجلس هفتم با مقام معظم رهبري رابطه الهي است.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?