Monday, January 24, 2005

*و... 

هشدار اقتصاددانان نسبت به عملکرد مخرب مجلس آبادگر
۱۵ اقتصاد دان كشور با صدور بيانيه اى نسبت به تصميمات اخير عده اى درمجلس هشدار دادند در این بیانیه آمده است : مردم به عنوان صاحبان واقعى اين ثروت ها امكان نظارت و كنترل روزمره و مستمر بر آنها را نداشته و در نتيجه اين امر را به رسم امانتدارى به نمايندگان خود واگذار مى كنند. نمونه اينگونه ثروت ها عبارتند از شركت هاى دولتى، بانك ها، خزانه دولت، ذخاير ارزى، كالاهاى عمومى و مؤسسات خيريه عمومى. اين كه صاحبان اين ثروت ها امكان نظارت و كنترل مستقيم ندارند نبايد فرصتى براى ايجاد ضايعه و خسران در آنها فراهم آورد آن هم تحت عنوان ظاهرى پيگيرى منافع عمومى و در اصل براى اهداف ديگرى كه با منافع صاحبان اين ثروت ها يعنى مردم مغاير است. متأسفانه بسيارى از روش هاى مطرح شده در هفته هاى اخير در اين مورد نگرانى هايى را ايجاد كرده است.
برداشت بى رويه از حساب ذخيره ارزى يك نمونه قابل توجه در اين خصوص است. اقدامات انجام شده بخش قابل ملاحظه اى از منابع ارزى كشور را كه براى دوره هاى عسرت مالى و به منظور خاص فراهم شده بود كاهش داده است. نمونه ديگر تلاش براى تثبيت قيمت محصولات شركت هاى دولتى در شرايطى است كه وجود فشارهاى تورمى موجب افزايش هزينه هاى آنها شده است. اجراى پيشنهادهاى مطرح شده نتيجه اى جز فرسايش و تضعيف ساختار مالى و در نتيجه بنيه توليدى اين ثروت هاى عمومى با ارزش (مانند شركت هاى آب، برق، گاز پالايشگاه ها ...) نخواهد داشت. طبعاً رسيدگى به امور بسيارى از اينگونه بنگاه هاى اقتصادى در چارچوب مبحث انحصارهاى طبيعى قراردارد. در اين مورد نيز فقدان قوانين ضد انحصار مبتنى بر مبانى علمى محسوس است. به هر حال توجه به وجوه اجرايى تعيين قيمت محصولات اينگونه بنگاه ها در تمام كشورهاى داراى اقتصاد پويا خارج از حيطه قوه قانون گذارى است. همچنين است ساز و كارهاى تأثيرگذارى بر نرخ هاى سود بانكى كه نظام هاى كارشناسى و تخصصى خاص خود را مى طلبد.
نمونه ديگر تلاش براى استفاده از پس اندازهاى مردم در بانك ها است، چه اينكه تصور مى شود صاحبان اين پس اندازها نيز از چگونگى استفاده از آنها غافل هستند.
شهردار تهران 260 سکه به هنرمندان جایزه می دهد!
شهرداري تهران به 20 گروه برگزيده جشنواره، 260 سكه بهار آزادي جايزه مي‌دهد.
سازمان فرهنگي - هنري شهرداري 6 تن از كارشناسان خود را به شوراي سياستگذاري جشنواره معرفي كرده است. بر همين اساس هيات نامبرده، به 20 گروه نمايشي، جوايز خود را ارائه مي‌دهند.
چرا معاون پارلمانی وزیر ارشاد برکنار شد؟
جمعي از اعضاي فراكسيون اقليت مجلس آبادگر با ارسال نامه‌اي به رييس جمهور،‌ از بركناري معاون پارلماني وزير ارشاد ابراز ناخشنودي كردند.
متن اين نامه كه به امضاي حدود 30 نماينده رسيده به اين شرح است: «با خبر شديم آقاي دكتر «محمدجواد حق‌شناس» از چهره‌هاي مومن و متعهد به آرمان‌هاي حضرت امام (ره) و انقلاب و از فرهيختگان سياسي، فرهنگي كشور توسط وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي آقاي «مسجد جامعي» چند ساعت قبل از سفر حج از سمت خود بركنار مي‌شوند. شايسته نيست پس از بخشنامه‌ي حضرتعالي درباره‌ي عدم جابجايي در اين فرصت باقي‌مانده از دولت شاهد مصاديقي از رويكردهاي سياسي مديران ارشد باشد. لذا از جنابعالي تقاضا داريم جهت حفظ شان مجموعه‌ي دولت و شخص آقاي دكتر حق‌شناس اقدام مقتضي مبذول فرماييد.»
پرونده شرکت تاو بسته می شود
پس از گذشت ده ماه از افتتاح نيمه تمام فرودگاه امام ، روز گذشته خبرنگار «ايران» اطلاع يافت ، پرونده شركت تركيه اى تاو بسته شده و به اين شركت بطور غيررسمى اعلام شده كه از فرودگاه خارج شود .
يك منبع آگاه به خبرنگار «ايران» اطلاع داد: «۱۰ روز پيش از دفتر سرپرست فرودگاه امام با دفتر شركت تاو در تهران تماس گرفته شد و به آنها گفته شد كه لوازم خود را از اين فرودگاه خارج كنند .»
سيد حسن خمينى از مروجان ناکارآمدی دولت خاتمی انتقاد کرد
سيد حسن خمينى با انتقاد از كسانى كه دولت خاتمى را ناكارآمد جلوه مى دهند، بر لزوم تبليغ خدمات ارزشمند دولت تاكيد كرد. توليت آستان امام خمينى با يادآورى خدمات عمرانى دولت خاتمى به ويژه در استان قم تصريح كرد: مجموعه دولت و خاتمى با اجراى اينچنين طرح هايى در اين استان قسمتى از دين خود را به مردم قم ادا كرده است.
مظاهري: «تيسن كروپ» را خوب فروختيم، بايد فكري براي درآمد آن كرد
وزير سابق امور اقتصادي و دارايي با اظهار رضايت كامل از نحوه فروش سهام ايران در شركت آلماني «تيسن كروپ» اعلام كرد: بايد در اسرع وقت طرحهايي كه قرار بود از محل فروش اين سهام اجرا شوند، مشخص شده و در مرحله بعد با استفاده از كارشناسان توانا و حرفه اي فكري به حال ما بقي سهام ايران در تيسن كروپ كه بازدهي پاييني دارد، كرد.
طهاسب مظاهري در خصوص سرمايه گذاري ايران در شركت تيسن - كروپ به وضعيت اين شركت در زمان قبل از انقلاب اشاره كرد و گفت: مطابق با تفاهم نامه‌اي بين دولت وقت ايران و كروپ بخشي از سهام شركت فولاد كروپ و بنياد فريد- كروپ توسط ايران كه در آن زمان تازه شروع به ورود به عصر فولاد سازي كرده بود خريداري شد.
وي خاطرنشان كرد: علت اصلي اتخاذ اين تصميم از يك طرف مشكلات مالي جدي شركتهاي كروپ و از طرف ديگر درآمدهاي ارزي ايران در آن هنگام بود و در شرايط مرسوم و عادي چنين فرصتي به سادگي به دست نمي‌آمد. از سوي ديگر ايران تازه به جرگه توليد كنندگان فولاد رسيده بود و نياز داشت تا با همكاري نزديك به يكي از فولاد سازان عمده حركت خود را عمق بخشيده و تسريع نمايد.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?