Wednesday, February 02, 2005

*انتخابات 84* 

معين : براى جلوگيرى از محدوديت بيشتر حقوق مردم نامزد شده ام
مصطفى معين نامزد انتخابات رياست جمهورى يکى از هدفهاى اوليه خود براى دستيابى به پست رياست جمهورى پس از دوره سيدمحمد خاتمى را "جلوگيرى از وخامت بيشتر اوضاع و محدوديت حقوق مردم " ذکر کرد.
نامزد نهمين دوره انتخابات رياست جمهورى که در جمع سردبيران و خبرنگاران ايرنا سخن مىگفت ، تصريح کرد : بناى من اين است که بيش از اين آزاديهاى مردم محدود نشود(ادامه)

ضرب الاجل ناطق
ایران:اصولگرايان در معرفى نامزد نهايى خود دچار اختلاف تازه اى شده اند. اخبار رسيده از اردوگاه اصولگرايان حكايت ازآن دارد كه «على اكبرناطق نورى» رئيس كميته انتخاب نامزد واحد اصولگرايان در يك جلسه خصوصى گفته است در صورت به اجماع نرسيدن شوراى هماهنگى نيروهاى انقلاب اسلامى به يك نامزد واحد در ايام دهه فجر از سمت خود كنار مى رود. علاوه بر اين در حالى كه انتخاب على لاريجانى به عنوان فرد برگزيده اصولگرايان قطعى به نظر مى رسد، ديروز محمدرضا باهنر ديگر عضو كميته منتخب شوراى هماهنگى گفت: «اين خبر را تكذيب مى كنم.»
سه شرط هاشمي
قدس در گزارشي با اشاره به ديدار تعدادي از چهره‌هاي سرشناس اصولگرايان و نيز ديدار فراكسيون روحانيون مجلس با آقاي هاشمي رفسنجاني آورده است: آخرين خبرها گوياي سه شرط هاشمي براي حضور در صحنه است كه در رأس آن اجماع شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب بر سر حضوي وي به عنوان نامزد نهايي اين جريان است. در ادامه سخنان يك نماينده روحاني ديدار كننده با هاشمي را آورده است. حجت الاسلام عسگري نماينده مردم مشهد در مجلس گفت: هاشمي گفت: بگذاريم فردي توانا و در عين حال داراي مقبوليت اجتماعي جامعه را اداره كند. روي حضور من زماني حساب كنيد كه احساس تكليف كنم و حضورم را واجب تشخيص دهم. فعلاً شرايط من به شكل واجب كفايي است، اما اگر شرايط به من معين شد حتماً خواهم آمد. به شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب گفته‌ام سعه صدر و جامعه نگري داشته باشند و نظرشان بر هر كه بود و به اجماع رسيدند اعلام كنند، و من هم حمايت خواهم كرد و اگر اين فرد معين به خود من هم شد حتماً وارد انتخابات خواهم شد. دولت آينده بايد در برابر دشمنان حالت انفعالي نداشته باشد و رئيس جمهوري مي‌تواند در برابر صف آرايي موجود در منطقه بايستد.
انتقاد شديد رضايي به خاتمي
سياست روز؛ محسن رضايي، در جمع مديران مناطق آموزش و پرورش تهران گفت: انتقاد من به دولت آقاي خاتمي خيلي جدي است، اگر چه تعداد اندكي از آن را گفته ام. براي اينكه آقاي خاتمي نتوانست برخلاف شعارهايش كه داده بود عمل كند و ناكام ماند. خاتمي نتوانست ساماندهي فرهنگي را به جايي برساند. البته او كارهاي بزرگي مثل نقد حاكميت را هم كرد.
انتقادهايي به سبك كيهان از شهردار !
كار و كارگر: در نامه دبير كل جمعيت جوانان انقلاب اسلامي به رئيس مجلس شوراي اسلامي آمده است: آيا مي‌دانيد با هزينه اين بازي ها [ بازي هاي زنان پايتخت‌هاي ك شورهاي اسلامي] مي‌شد چندين كارگاه بزرگ توليدي راه اندازي كرد و ده ها نفر را وارد بازار كار نمود؟ كدام عبادت را بالاتر از خدمت به مردم مي‌دانيد؟ آيا برگزاري اين بازي ها عبادت بود؟ آيا مي‌توانيد پاسخي به دردهاي پدران و مادران به انتظار نشسته ايراني كه فرزندانشان از بيكاري در مرحله سقوط قرار دارند، بدهيد؟
رييس كميسيون زنان جبهه مشاركت :اعمال نگاه جنسيتي در كليه لوايح و برنامه‌‏ها، مهمترين مطالبه ما از "مصطفي معين" است
رييس كميسيون زنان جبهه مشاركت گفت: اعمال نگاه جنسيتي در كليه لوايح و برنامه‌‏هاي دولت آينده، مهمترين مطالبه ما از مصطفي معين؛ كانديداي جبهه مشاركت در انتخابات رياست جمهوري است كه با وي مطرح شده است.
فاطمه راكعي در توضيح اين مطلب، اظهار داشت: خواسته ما اين نيست كه دولت آينده تنها اقداماتي را در ارتباط با مسائل زنان انجام دهد، بلكه خواسته ما اعمال نگاه جنسيتي در كليه لوايح و برنامه‌‏هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و لحاظ شدن نقش و جايگاه زنان در اين برنامه هاست.
وي افزود: اين ديدگاه مورد پذيرش معين است، به طوري كه مهمترين وجه تمايز برنامه‌‏هاي وي با ساير كانديداها، لحاظ كردن نگاه جنسيتي در اين برنامه‌‏هاست.
راكعي با اشاره به ديدگاه مصطفي معين نسبت به زنان، اين ديدگاه را مبتني بر عدالت و برابري بين زنان و مردان و اعتقاد به توانمندي زنان دانست و گفت: معين به اصل شايسته‌‏سالاري معتقد است و در ديداري كه با كميسيون زنان مشاركت داشت، به صراحت و روشني بيان نمود كه زنان بايد در تكيه تصميم‌‏گيري‌‏ها حضور پررنگ داشته باشد.
وي افزود: بنابراين مطمئن هستم كه اگر شخصي مانند معين، رياست دولت آينده را به عهده بگيرد، نهايت تلاش را براي تحقق مطالبات زنان انجام مي‌‏دهد.
رييس كميسيون زنان جبهه مشاركت با اشاره به ديدار اعضاي اين كميسيون با معين، گفت: در اين ديدار مطالبات زنان در حوزه‌‏هاي اجتماعي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي را كه به صورت جامع تدوين كرده بوديم، به وي ارائه داديم و خواستار تبعيض‌‏زدايي و رفع خشونت عليه زنان در كليه زمينه‌‏ها شديم.
وي افزود: در اين ديدار همچنين خواستار حضور زنان در سطح وزارتخانه‌‏ها، سطوح عالي ديپلماتيك و معاونين معين شديم كه ديدگاه وي در اين زمينه كاملاً مثبت و منطبق بر خواسته‌‏هاي ما بود.
راكعي تصريح كرد: زناني را براي تصدي معاون اولي به معين پيشنهاد كرديم كه تصميم‌‏گيري در اين زمينه برعهده خودشان است.
سخنگوي فراكسيون روشنگري دفتر تحكيم وحدت:حمايت از هر كانديدايي را تكذيب مي‌‏كنيم
سخنگوي فراكسيون روشنگري دفتر تحكيم وحدت گفت: فراكسيون روشنگري تا كنون به جمع‌‏بندي خاصي مبني بر حمايت از كانديداي خاص در انتخابات رياست‌‏جمهوري نرسيده است.
امير پاكزاد حمايت فراكسيون روشنگري دفتر تحكيم وحدت را از كانديداتوري فردي خاص تكذيب كرد و گفت: ما بر ادامه روند اصلاحات در كشور، منصفانه برگزار شدن انتخابات رياست‌‏جمهوري و برابري همه كانديداها تاكيد داريم و در اين راستا به‌‏زودي با دو كانديداي مطرح اصلاح طلبان _كروبي و معين_ ديدار خواهيم كرد.
هاشم‌زاده هريسي: مشاركت تنها با موعظه و نصيحت ايجاد نمي‌شود
يك عضو مجلس خبرگان گفت: در انتخابات، اصل بايد بر مشاركت مردم باشد؛ چراكه اين مشاركت مقبوليت و مشروعيت را به دنبال دارد و باعث ثبات سياسي و وحدت بين‌المللي مي‌شود.
هاشم هاشم‌زاده هريسي با بيان اينكه كشور به تحولاتي نياز دارد، افزود: تا جايي كه شرع و قانون اجازه مي‌دهند، بايد مسائل ديگر را فداي مشاركت مردم كنيم.
وي ادامه داد: مشاركت تنها با موعظه و نصيحت ايجاد نمي‌شود، بلكه بايد با بسترسازي و اميد دادن به مردم زمينه‌ي مشاركت حداكثري آن‌ها را فراهم و اين باور را ايجاد كنيم كه راي مردم در سرنوشتشان موثر است و رييس‌جمهور منتخب مردم از طرف آنها تصميم‌گيرنده است.
وي عدم مشاركت مردم در انتخابات را نشانگر كاهش اعتماد و نوعي اعتراض به عملكرد برخي مسوولان دانست.
دبير كل مجمع محققين و مدرسين:مردم بايد احساس كنند كه رأي آنها تزئيني و تكليفي نيست
دبير كل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم گفت: هنوز فرصت براي رسيدن به اجماع در بين اصلاح‌‏طلبان باقي است و راهكار آن نيز مذاكره و گفت‌‏وگو است.
حسين موسوي تبريزي با بيان اينكه احتمال اجماع در بين اصلاح طلبان وجود دارد، گفت: كساني كه انتخابات نهمين دوره رياست جمهوري را آخرين فرصت براي اصلاح طلبان مي‌‏دانند، در اشتباه هستند و به اعتقاد من اصلاحات همچنان تداوم خواهد داشت.
وي در خصوص كانديداي مورد حمايت تشكل متبوع خود، گفت: مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم هنوز در مورد هيچ‌‏يك از سه كانديداي مطرح جبهه اصلاحات، تصميم‌‏گيري نكرده ‏است.
موسوي تبريزي با اشاره به موانع حضور حداكثري مردم در انتخابات گفت: حاكميت و همه مسوولان كشور بايد فضا سرخوردگي موجود در جامعه را تغيير دهند و در مردم شوق و اميدواري ايجاد كنند كه لازمه آن توجه به مطالبات و تأمين معاش مردم است.
وي خاطر نشان كرد: بايد از شعار به عمل برسيم و با برگزاري يك انتخاب آزاد، به احزاب و گروه‌‏هاي مختلف با سلايق گوناگون اجازه حضور و فعاليت آزاد را بدهيم.
دبير كل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم تصريح كرد: مردم بايد احساس كنند كه رأي آنها تزئيني و تكليفي نيست و در رأي دادن آزاد هستند و رأيشان در سرنوشت‌‏شان موثر است.
موسوي تبريزي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا حضور هاشمي در انتخابات رياست جمهوري جناح بندي‌‏هاي فعلي را تغيير خواهد داد، گفت: هاشمي از همه گروه‌‏هاي سياسي در كابينه خود استفاده خواهد كرد اما جناح بندي‌‏هاي سياسي با حضور ايشان از بين نمي‌‏رود.
لاریجانی : جريان اصولگرا در شوراي شهر و مجلس هفتم نشانه‌هايي از خدمتگزاري را نشان دادند!
لاریجانی درباره ي حضور خود درانتخابات گفت: بنا بر اصلي كه قائلم، نيروهاي اصولگرا بايد با وحدت عمل كنند، هرگز خود را مطلق نمي‌دانم، اصولگرايان از من خواسته‌اند باشم.
نامزد احتمالي نهمين دوره‌ي انتخابات رياست جمهوري در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه چگونه مي‌توان زمينه‌ي حضور حداكثري مردم در انتخابات را فراهم كرد، افزود: بايد خداوند تفضل كند. بسياري ازمردم نسبت به مسائل اقتصادي دچار ياس هستند؛ به طوري كه درصد بالايي ازآنان نسبت به بهبود وضع اقتصادي نااميدند؛ زيرا كه حرف زياد زده شد و به آن عمل نشد، البته چنان‌چه فضاي كشور فضاي معقول باشد و اجازه دهند همه حرف‌هايشان را بزنند و تنوع فكري پيش آيد مردم در انتخابات شركت مي‌كنند.
لاريجاني ادامه داد: جريان اصولگرا در شوراي شهر و مجلس هفتم نشانه‌هايي از خدمتگزاري را نشان دادند و اگر سياست‌زده نشوند و به دنبال سياسي‌كاري نروند مشكلات حل خواهد شد.
ادعای جدید روزنامه جمهوری اسلامی : انتخابات مجلس ششم سراسر تقلب بود ولي با حكم حكومتي تاييد شد!
روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود مدعی شد : پرخاش به هاشمي رفسنجاني توسط دوم خردادي ها بار ديگر شروع شد. محمدعلي ابطحي در مصاحبه با نشريه « آفتاب » گفت : « سياست داخلي زمان رياست جمهوري آقاي هاشمي رفسنجاني مبتني بر رعب و وحشت بود و به همين دليل وي در انتخابات مجلس ششم راي نياورد » . جالب است كه آقاي هاشمي رفسنجاني توسط جناح راست به سياست ليبرالي در دوران رياست جمهوري خود متهم ميشود و جناح چپ وي را به خشونت متهم مي كند. علاوه بر اين , محمدعلي ابطحي درحالي ميگويد آقاي هاشمي رفسنجاني در انتخابات مجلس ششم راي نياورد كه اولا عليرغم سمپاشي هاي شديد جناحي كه او به آن تعلق دارد آقاي هاشمي راي آورد ولي انصراف داد و به مجلس نرفت و ثانيا اصولا انتخابات مجلس ششم سرتاسر تقلب بود و مسئول انتخابات وزارت كشور كه به همين جرم محاكمه و بركنار شد , آرا آقاي هاشمي را به شخص ديگري داد. با اينهمه جالب است كه آقاي ابطحي انتخاباتي كه باطل بود ولي با حكم حكومتي تاييد شد را به رخ ميكشد! البته با توجه به پرونده اي كه آقاي ابطحي دارد , به هر كس حمله كند , نفس حمله او نشانه مثبت بودن فردي است كه مورد حمله قرار ميگيرد.
مرعشی :وقتی مهر علیزاده به من پیشنهاد معاون اولی داد منصرف شدم !
به خاطر خدا مي‌خواستم از مهرعليزاده حمايت كنم نه به خاطر پست و مقام.
حسين مرعشي، رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري طي سخناني در جمع خبرنگاران جيرفت در پاسخ به اين پرسش كه چرا حضور هاشمي رفسنجاني در انتخابات رياست جمهوري در ابهام است، گفت: من سخنگوي هاشمي نيستم.
وي گفت: در جيرفت من با كانديدا شدن زادسر جيرفتي و در كرمان با كانديد شدن باهنر (نايب رييس مجلس هفتم) موافق هستم و اين كه در ايران با چه كسي موافق هستم را در تهران پاسخ خواهم داد.مرعشي در بيان نظر خود در مورد كانديدا شدن كروبي، گفت: آقاي كروبي مرد خوبي است.
وي افزود: من به مهرعليزاده قول حمايت دادم كه بعد از پيشنهاد پست معاون اولي از سوي او منصرف شدم، چون به خاطر خدا مي‌خواستم از او حمايت كنم نه به خاطر پست و مقام.
احمدی نژاد ازشورای هماهنگی خارج شد
عضو شوراي مركزي جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي، گفت: نامه احمدي‌‏نژاد به معناي خروج از شوراي هماهنگي نيست، بلكه ايشان با اين كار دست شوراي هماهنگي را باز گذاشته‌‏اند كه اگر به عنوان كانديداي نهايي انتخاب شدند، براي اين كه به كار و مسووليت‌‏شان در شهرداري آسيب نرسد، شورا آن را اعلام نكند.
بيژن مقدم گفت: اين كه احمدي‌‏نژاد نامه‌‏اي به شورا نوشته است، درست است، اما از محتواي آن خبري ندارم و فكر نمي‌‏كنم اتفاق جديدي افتاده باشد. ايشان قبلاً هم در نامه‌‏اي به شورا اعلام كرده بودند كه حضور من در زمان فعلي ممكن است به وظيفه‌‏اي كه در شهرداري دارم، آُسيب برساند.
وي با بيان اين مطلب كه جنس برخورد احمدي‌‏نژاد با ولايتي متفاوت است، اظهار داشت: ولايتي اعلام عمومي كرد كه از چرخه بررسي‌‏هاي شوراي هماهنگي خارج مي‌‏شود و تاكنون موضعش را تغيير نداده است، اما احمدي‌‏نژاد نه تنها در هيچ جايي اعلام كانديداتوري نكرده، بلكه در هيچ نشست انتخاباتي هم شركت نرده است.
مقدمي خاطر نشان كرد: آبادگران جرياني است كه طي سال‌‏هاي اخير ظهور كرد و با طرح گفتمان جديد توانست موقعيت‌‏هايي در مجلس هفتم و شوراي شهر كسب كند. آبادگران متعلق به يك يا دو نفر نيست، هر كس كه آبادگران را به حزب، گروه يا خودش محدود كند، بيراهه رفته است.
وي افزود: آبادگران يك جريان فكري است كه طي سال هاي اخير ظهور كرده و متعلق به كل جريان اصول‌‏گرا است.
مقدمي تأكيد كرد: شوراي هماهنگي به هر جمع‌‏بندي كه برسد ما از آن تبعيت مي‌‏كنيم، مگر اينكه اتفاق خاصي بيافتد كه جمعيت بخواهد از آن تصميم عدول كند كه من آن را بعيد مي‌‏دانم.
عضو فراكسيون اصول‌‏گرايان مجلس آبادگر: احمدي‌‏نژاد با اميد تأييد شدن آمده بود
يك عضو فراكسيون اكثريت مجلس آبادگرگفت: احمدي‌‏نژاد به دليل آنكه احتمال مي‌‏داد در ليست شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب قرار نگيرد، از ليست خارج شد.
عزت‌‏الله يوسفيان گفت: تمامي كانديداهايي كه به شوراي انقلاب آمدند، با اميد رأي تأييد وارد شدند و حال كه احتمال عدم تأييدشان مي‌‏رود، خود از ليست خارج مي‌‏شوند.
يوسفيان تصريح كرد: برداشت پنج نفري كه وارد شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب شدند، تنها براي تأييد صلاحيت‌‏شان بود و با احتمال ردصلاحيت، دست به خروج از شورا ‏زدند.
وي در پايان با اين توضيح كه نظر شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب مشورتي است، تصميم گيرنده اصلي را مردم دانست كه با رأي خود فرد اصلي را انتخاب مي‌‏كنند.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?