Saturday, February 05, 2005

*انتخابات 84 * 

رضا خاتمی معاون اول دکتر معین
كانديداي مورد حمايت سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و جبهه‌ي مشاركت ايران اسلامي از پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان زمينه‌ساز اصلي اصلاحات ياد كرد و پيگيري تداوم برنامه‌ي اصلاحات را براي تحقق آرمان‌هاي انقلاب اسلامي دانست.
مصطفي معين طي سخناني در اولين نشست كميته‌هاي برنامه‌ريزي و معرفي معاون اول رياست جمهوري، با گراميداشت ياد و خاطره‌ي امام راحل، بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي و معمار بزرگ انقلاب يادآور شد: در نخستين همايش انتخاباتي در هيجدهم دي ماه گذشته، چشم‌انداز انتخابات و تشكيل دولت جديد را بر پايه ارزيابي نقاط قوت و ضعف دولت برادر بزرگوار جناب آقاي خاتمي و برنامه‌ي اصلاحات و نيز فرصت‌ها و تهديدهاي محيطي برشمردم و اشاره‌اي نيز به سياست‌هاي راهبردي موردنظر كردم.
وي گفت: امروز نيز با شروع به كار رسمي كميته‌هاي برنامه‌ريزي، فقط به عناوين اصلي‌ترين رويكردها و راهبردها مجددا تاكيد مي‌كنم كه ان‌شاءالله با مشاركت جدي صاحبنظران استادان و مشاوران گرانقدر بتوانيم «برنامه‌ي دولت نهم» را در مرحله‌ي جديد اصلاحات، مطالعه، بررسي، تدوين و پيشنهاد كنيم.
وي با بيان يان كه اين كميته‌ها دائمي هستند و مسووليت تدوين و پيشبرد كار آن‌ها محدود به مرحله‌ي انتخابات نمي‌شود، افزود: در زمان تشكيل دولت نيز با تكيه بر وظايف و ظرفيت‌هاي رسمي عهده‌دار مسووليت خواهند بود.
معين رويكرد دولت در همه‌ي بخش‌ها را شامل اين موارد دانست: - تاكيد بر نگرش علمي به مسائل ايران، منطقه و جهان در همه حوزه‌هاي اجتماعي، اقتصادي، سياسي، عملي و فرهنگي، - تاكيد بر برنامه‌ي جمعي، كار جمعي و مديريت علمي و سيستمي يعني كارآمدي، پاسخگويي و اقتدار دولت كه منجر به اقتدار ملي مي‌شود، - تاكيد بر ساز و كارهاي دموكراتيك در اداره‌ي دولت و جامعه و تقويت مشاركت عمومي با گسترش نهادهاي مدني، - تاكيد بر آزادي‌هاي فردي و اجتماعي و حقوق شهروندي و به طور رسمي حقوق بشر در چارچوب‌هاي قانوني،- تعامل مثبت دولت، با ساير قوا و اركان اداره كشور با حفظ اصول و معيارها و وظايف اختيارات قانوني خود و احترام به وظايف و اختيارات قانوني متقابل، - تاكيد بر ارتباط دو سويه و نهادمند دولت با توده مردم و نيز نخبگان و ايفاي وظايف حقوق متقابل دولت و مردم،- رويكرد جوانگرايي در مديريت كشور و بهره‌گيري بيشتر از توانمندي‌هاي فراوان زنان در سطوح عالي مديريت،- پيشبرد رويكرد «ايران براي همه ايرانيان» و رفع تبعيض در خصوص قوميت‌ها، صنوف، واقعيت‌ها و تقويت هويت ملي و ديني و امنيت ملي بر پايه آرمان‌هاي مشترك همه ايرانيان، - تاكيد بر محروميت‌زدايي و حمايت ويژه از گروه‌هاي اجتماعي و قشرهاي آسيب‌ديده در بخش‌هاي مختلف اجتماعي و اقتصادي و سياسي، - تاكيد بر توسعه‌ي منابع انساني، آموزش و پرورش، پژوهش و فناوري‌هاي نوين و پيوند دولت، جامعه و دانشگاه،- تاكيد بر اقتصاد مبتني بر دانايي و تلفيق دانش و سرمايه و توسعه اقتصادي و شاخص‌هاي اقتصادي كشور همراه با توزيع عادلانه درآمد و پيشگيري از ايجاد فاصله طبقاتي،- تاكيد بر تحولات و اصلاحات ساختاري و تمركززدايي در دولت،- تاكيد بر اصول و ارزش‌هاي اخلاقي و عدالت‌جويانه و حق‌طلبانه در همه سطوح تصميم‌گيري و اجرايي دولت و استقرار ارزش‌هاي اسلامي و اخلاقيات اجتماعي در فضايي عاري از خشونت، زور و تظاهر،- تعامل مثبت با رويكردهاي جهاني در حوزه‌هاي علمي، فرهنگي، سياسي و اقتصادي بر پايه حفظ و تامين منافع ملي
معين ابراز اميدواري كرد كه اين رويكردها در كميته‌ها مورد بحث و تبادل نظر كارشناسي و پردازش قرار گيرد و در رفت و برگشت‌ها، جلسات و هماهنگي با وي به جريان علمي تبديل شود.
وي در ادامه با تاكيد بر انجام كار جمعي از انتخاب سيد محمدرضا خاتمي به عنوان معاون اول خود ابراز خرسندي كرد و شايستگي‌ها و توانايي‌هاي فردي وي را روشن دانست و افزود: ايشان با همه هم‌فكري، انگيزه‌هاي قوي و مشترك كار را آغاز مي‌كند و نظارت و هدايت مستقيم كميته‌هاي برنامه‌ريزي از سوي معاون اول در ارتباط با هماهنگي با نامزد انتخابات رياست جمهوري خواهد بود.
مصطفي معين خطاب به سيد محمدرضا خاتمي آورده است: « از آن جا كه لازمه‌ي ورود به انتخابات رياست جمهوري و رفتار مديريتي را برخورداري از صداقت، صميميت، صراحت، صبوري و صلابت مي‌دانم، شايسته است كه همكاران و برنامه‌ي آينده را از هم‌اكنون براي ملت شريف ايران اعلام دارم.
نظر به شخصيت و سوابق ارزنده جنابعالي در مسووليت‌هاي اجرايي، قانون‌گذاري و دانشگاهي، شما را كه به واقع فرزند جنبش اصلاحات هستيد به عنوان معاون اول تعيين مي‌كنم تا از هم‌اكنون سياست‌ها و برنامه‌هاي جمعي انتخابات و دولت جديد را با همكاري استادان، صاحب‌نظران و همكاران ستاد انتخاباتي بررسي فرماييد و با ياري خداوند و پشتيباني مردم با تدبير و هماهنگي به پيش ببريد.»
مصطفي معين، كانديداي مورد حمايت جبهه مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي، از محمدرضا خاتمي به عنوان كسي كه از حداكثر همدلي، احترام و اعتماد متقابل رفتاري برخوردار است، ياد كرد و با معرفي وي به عنوان معاون اول خود افزود: اين مقدمه‌ي مباركي در اين مرحله و مراحل بعدي خواهد بود و مطمئنا آقاي خاتمي موثرترين نقش را در اداره‌ي دولت ايفا خواهد كرد.
معين بر اساس پيش‌بيني‌هاي انجام شده، نمودار سازماني و عملكرد ستاد انتخاباتي‌اش خاطرنشان كرد: علاوه بر ارتباط مستقيم معاون اول با رييس‌جمهور، وي نظارت مستقيمي بر كار كميته‌هاي برنامه‌ريزي خواهد داشت.
اين كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري آينده، شأن معاون اولي را پررنگ‌تر از آن‌چه كه معمولا پيش‌بيني شده، دانست و اظهار اميدواري كرد كه مشاركت واقعي در انتخابات آينده محقق شود.
به گفته‌ي وي، در صورت پيروزي در انتخابات آينده، معاون اول در همكاري، اداره دولت، ارايه‌ي ديدگاه و حل و فصل مسائل جامعه نقش تعيين‌كننده‌اي خواهد داشت.
معين با بيان اين‌كه براي معرفي معاون اول خود تابع هيچ نوع تعارف و تشريفاتي نبوده است، ادامه داد: از بهترين ويژگي‌هاي نسل جديد، آزادشدن از قيد و بندهاي تعارف و تشريفات و پيوستن به جنبه‌هاي عقلاني و عقلايي و پرهيز از رسوم است، از همين رو من نيز برخي محذورات اخلاقي را نمي‌پذيرم.
وي تاكيد كرد كه انتخابات با هر نتيجه‌اي، بايد با كار فكري ارزشمندي در جمع نخبگان و با انگيزه‌هاي اصلاح‌طلبي باشد.
اين كانديداي رياست‌جمهوري از روساي كميته‌هاي خود و اعضاي حاضر در اين نشست كه شامل اعضاي برجسته‌ي شوراي مركزي جبهه مشاركت ايران اسلامي، سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي، انجمن اسلامي جامعه پزشكي و تني چند از فعالان سياسي بودند خواست تا نظرات، انتقادات و پيشنهاداتشان را براي ادامه‌ي فعاليت انتخاباتي‌اش ارايه دهند.
بر اساس اين گزارش، روساي كميته‌هاي ستاد انتخاباتي معين،‌ هريك به شكل جداگانه گزارشهايشان را در جلسه‌ي غيرعلني اين نشست ارايه دادند.
كانديداي مورد حمايت جبهه‌ي مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي در انتخابات نهم رياست‌جمهوري، محمدرضا خاتمي را به عنوان معاون اول خود معرفي كرد.
مصطفي معين نامزد مورد حمايت جبهه‌ي مشاركت و سازمان مجاهدين در نهمين دوره‌ي انتخابات رياست جمهوري در جمع خبرنگاران در تشريح ويژگي‌هاي محمدرضا خاتمي كه وي را به عنوان معاون اول خود معرفي كرده است، گفت: ديدگاه‌ها و رويكردهاي مشترك نسبت به مسايل در حوزه‌هاي مختلف علمي، فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي و داشتن حداكثر همدلي و احترام متقابل از مهم‌ترين ويژگي‌ها بوده است.
وي هم‌چنين از تاكيد بر ادامه‌ي برنامه‌ي اصلاحات تا تحقق آرمان‌هاي اصلي انقلاب اسلامي به عنوان ويژگي‌هاي برجسته خاتمي ياد كرد و افزود: وي از شايستگي‌هاي علمي، معنوي، شخصيتي و مقبوليت بالايي برخوردار است.
محمدرضا خاتمي: دولت آينده بايد آزادي را سرفصل فعاليتش قرار دهد
دبيركل جبهه مشاركت و معاون اول كانديداي مورد حمايت حزب متبوعش براي انتخابات رياست‌جمهوري آتي، با تشكر از حسن نظر معين اظهار داشت: اگرچه خود را شايسته‌ترين نمي‌دانم، ولي از آن‌جا كه معين را بهترين كانديداي اين دوره از انتخابات رياست‌جمهوري مي‌دانم، دست تعهد در همه جهت به او داده‌ام و اين پيشنهاد را پذيرفتم.
مصطفي معين، روز جمعه محمدرضا خاتمي خاتمي، را به عنوان معاون اول دولت احتمالي خود معرفي كرد.
خاتمي نيز تعهد كرد كه از همه‌ي توان و استعدادش براي پيشبرد امور استفاده كند.
خاتمي به بررسي دوران‌هاي مختلف پس از انقلاب اسلامي پرداخت و گفت: دوره‌ي اول پس از پيروزي انقلاب اسلامي، دوران بيداري و آزادي از قيد و بند و استبداد بود.
وي در ادامه با اداي احترام به امام خميني (ره) از ايشان به عنوان منادي رهايي، آزادي و بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ياد كرد كه همه مديون وي هستند.
نايب‌رييس مجلس ششم با بيان اين‌كه دوران دوم پس از انقلاب با جنگ تحميلي آغاز شده است، اين دوران را دوران پايداري، استقلال و مقاومت دانست كه با همت مردم، استقلال و تماميت ارضي كشور حفظ شد.
وي در ادامه به تمامي شهدا، جانبازان و خانواده‌هايشان اداي احترام كرد و افزود: امروز هرچه داريم مرهون فداكاري‌هاي آنهاست.
به گفته‌ي وي، دوره‌ي سوم پس از انقلاب اسلامي، دوران آگاهي مردم به حقوقشان بوده است و در اين دوران مردم فهميده‌اند كه مي‌خواهند به كجا بروند و راه جديدي آغاز شده است.
دبيركل جبهه مشاركت در ادامه از سيد محمد خاتمي، رييس‌جمهور به عنوان معلم خود ياد كرد و ضمن اداي احترام به وي، او را بازكننده‌ي راهي جديد و نظريه‌پرداز اصلاحات خواند كه حق بزرگي بر گردن همه دارد.
وي با بيان اين‌كه در حال حاضر در حال ورود به مرحله‌ي جديدي هستيم، سرمايه‌ي اين مرحله را دستاوردهاي دوران‌هاي گذشته دانست و افزود: شعار “شهروند مقتدر“ از سوي معين بر اساس همين دستاوردها كه عبارتند از بينش، نگرش مثبت و پيش‌برنده، تجربه‌ي حاصل از پيروزي و شكست‌ها و دانايي، محقق خواهد شد.
خاتمي با طرح اين پرسش كه در حال حاضر نيازمند چه چيزي هستيم؟ در پاسخ به اين سوال، از اراده و خواستن نام برد و ادامه داد: اگر اراده كنيم و بخواهيم، با سرمايه‌اي كه داريم مطمئنا به شهروند مقتدر مي‌رسيم.
به گزارش ايسنا، به اعتقاد وي، شعار شهروند مقتدر به معناي آن است كه هر فرد ايراني در داخل و خارج از كشور هرجا كه هست عزيز و محترم باشد و عزت و احترامش روزافزون. بر اين اساس وقتي ايران مقتدر است كه دولتش و فرد فرد آحاد كشورش احساس اقتدار كنند.
وي در ادامه گفت: تا به حال همه براي ايران بوده‌اند، ولي از هم‌اكنون به بعد اين ايران است كه بايد براي تمام آحاد كشور فارغ از سلايق و عقايدشان باشد. به عبارت ديگر براي دستيابي به شهروند مقتدر بايد مقدماتي در سايه‌ي تلاش‌هاي دولت‌هاي پيشين، نهادهاي مدني و آحاد ملت فراهم شود.
خاتمي اين مقدمات را تامين آزادي، دانايي و رفاه براي تحقق شهروند مقتدر دانست و توضيح داد: گام اول در اين مسير آن است كه مردم احساس آزادي كنند و از هيچ قدرت داخلي و خارجي نترسند و براي رسيدن به حقوق مدني خود تلاش كنند و با ايستادگي در برابر موانع، هرگز مايوس و نااميد نشوند.
وي با تاكيد بر اين‌كه بدون آزادي، نه دانايي و نه رهايي محقق نمي‌شود، تصريح كرد: دولت آينده بايد آزادي را سرفصل فعاليت خود قرار دهد.
خاتمي هم‌چنين با بيان اين‌كه دولت آينده بايد علم‌بنياد و دانايي‌محور باشد، دولت معين را در صورت پيروزي وي در نهمين دوره‌ي انتخابات رياست جمهوري، حائز رويكرد و برنامه‌هاي دانايي‌محور دانست و اضافه كرد: از همين جا به همه‌ي صاحب‌نظران و نخبگان اعلام مي‌كنيم كه دولت آينده به شدت نيازمند آنهاست و حركت‌هاي عالمانه‌ي آنها استقبال مي‌كند فارغ از اين‌كه علايق و سلايق سياسي و مذهبي و اعتقادي آنها چه باشد.
دبيركل جبهه مشاركت با بيان اين‌كه دولت آينده بايد رفاه مردم را وجهه همت خود قرار دهد، خاطرنشان كرد: در دوران كنوني كه مرحله‌ي گذار را پشت سر مي‌نهيم، بايد زندگي آبرومند و شرافتمندي براي همه‌ي مردم مهيا شود. بر اين اساس دسترسي به كالاهاي عمومي، امنيت، آموزش، بهداشت و فراهم نمودن زيرساخت‌هاي لازم از جمله ضرورت‌هاست.
به اعتقاد وي، لازمه‌ي اين‌كه دولت و بخش خصوصي در افزايش ثروت ملي گام بردارند آن است كه توزيع ثروت و كفاف براي رسيدن به رفاه محقق شود.
وي هم‌چنين از توجه به سياست خارجي به عنوان يكي از مهم‌ترين وظايف دولت آينده ياد كرد و گفت: ايران با توجه به پيشرفت‌هايي كه در اين عرصه طي هشت سال گذشته داشته است، بايد جايگاه واقعي خود را در عرصه‌ي بين‌الملل مشخص كند و به عنوان يك عنصر مهم در جامعه‌ي جهاني به رسميت شناخته شود.
وي از دولت آينده به عنوان دولت تفاهم با جهان ياد كرد و افزود: هركس استقلال و امنيت ايران را محترم بشمارد، دولت آينده آماده‌ي همكاري با او خواهد بود. اساس دولت آينده بر گفت و گو و تكيه بر منافع مشترك و حل و فصل مسالمت‌آميز تضادها و تقابلها و حل تضادهايي است كه در منافع ملي كشور با منافع ديگر كشورها ايجاد شده است. با اين رويكرد و با استقبالي كه جامعه‌ي ايراني به‌ويژه نخبگان در عرصه خواهند داشت، ورود به اين عرصه نتيجه‌اش شهروند مقتدر خواهد بود.
وي با بيان اين‌كه از مشكلات مطلع است، تاكيد كرد: ما سرمايه‌ي كافي را داريم و افق روشني نيز در آينده متصور است. آن‌چه كه در اين فضا احتياج داريم اراده و خواستن است كه در همه‌ي ما وجود دارد و ان‌شاءالله به خير و بركت براي مردم مي‌انجامد.
وي در پايان اظهار اميدواري كرد كه شايسته‌ي اعتماد و محبت حاميان معين براي انتخاب وي به عنوان معاون اول معين باشد.
دبيركل جبهه‌ي مشاركت ايران اسلامي كه از سوي كانديداي مورد حمايت حزب متبوعش به عنوان معاون اول معرفي شده است، با تاكيد بر اين‌كه مهم‌ترين محورهاي مورد تاكيدش براي دولت آتي، آزادي، دانايي و رفاه است، خاطرنشان كرد كه برنامه‌هاي دولت آينده بر اساس همين محورها تدوين خواهد شد.
به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) محمرضا خاتمي طي سخناني در جمع خبرنگاران با بيان اين‌كه هر كانديدايي با ورود به عرصه‌ي انتخابات، خود را شانس اول مي‌داند، ادامه داد: تقريبا مطمئن هستيم در فضاي موجود و علي‌رغم تمامي مشكلات و وجود برخي دلخوري‌ها و ياس‌ها در مردم، مورد اقبال‌ترين برنامه‌ها و چهره‌ها، برنامه و چهره معين خواهد بود.
رضا خاتمي در پاسخ به خبرنگاري مبني بر ارزيابي وي از اظهارات برخي اصلاح‌طلبان در طرح شوراي مصلحت‌سنجي براي ايجاد اجماع در جبهه‌ي اصلاحات، گفت: براي هر معياري چه نظرسنجي و چه تشكيل شوراي مصلحت‌سنجي، بايد مكانيزمي مشخص باشد. اين در حالي است كه متاسفانه تاكنون به يك مكانيزم مشترك دست نيافته‌ايم و چنين مكانيزمي مورد استقبال قرار نگرفته است.
وي در پيش‌بيني از ايجاد اجماع ميان اصلاح‌طلبان اظهار داشت: پيشرفت شرايط، بسياري از مسائل را روشن مي‌كند. هنوز 4 ماه تا انتخابات و 3 ماه تا ثبت‌نام كانديداها فرصت داريم. اين‌كه كانديداها از هم‌اكنون فعاليت مي‌كنند، در مجموع خيلي مثبت است و هرچه به زمان انتخابات نزديك‌تر مي‌شويم، شرايط اجتماعي آن‌چنان روشن خواهد شد كه تعيين مي‌كند چه بايد كرد.
وي با اظهار اميدواري نسبت به اين شرايط در آينده يادآور شد: اساس اصلاحات بر تكثر ـ چه در اجتماع و چه در نيروها ـ بوده است. هيچ‌كس از اصلاح‌طلبان انتظار ندارد كه به صورت دستوري به يك نتيجه‌ي مشترك و اجماع برسند.
وي با بيان اين‌كه تلاش هم‌طيف‌هايش در دستيابي به معيارهاي وحدت و اجماع بوده است، به پيشرفت‌ها و اميدواري‌هايي در اين جهت اشاره كرد و گفت: حتي اگر به اجماع نهايي هم نرسيم، اين دليل بر ضعف عمده‌اي درون جريان اصلاحات نيست؛ چراكه اجماع دستوري به معني منكر شدن ماهيت جريان اصلاحات است، چنين چيزي هم نمي‌تواند تداوم داشته باشد. از اين رو ما هم‌چنان به دنبال گفت‌وگو، رايزني و راههاي مختلف براي دستيابي به يك اجماع منطقي و مقبول هستيم و نه دستوري.
رضا خاتمي در پاسخ به سوال خبرنگاري كه به تكثر و تعدد كانديداهاي اصلاح‌طلبان اشاره داشت، افزود: جريان اصلاحات تنها معين و كروبي را معرفي كرده است. البته هيچ ممانعتي براي افراد ديگر وجود ندارد كه اگر در خود صلاحيت مي‌بينند وارد عرصه شوند.
وي جريان اصلاحات را جريان شناخته شده‌اي دانست كه مردم به آن مي‌نگرند و نه به افرادي كه مستقلا وارد عرصه ‌شوند.
به اعتقاد وي آن‌چه كه سرنوشت انتخابات را تعيين خواهد كرد، تعدد يا تقليل كانديداها نيست بلكه حضور مردم در عرصه است. اگر حضور مردم قابل توجه باشد، تعيين‌كننده خواهد بود. بر همين اساس تعدد كانديداها مشكل‌ساز نخواهد بود. هم‌چنان كه در انتخابات مجلس ششم هم تعدد و تكثر كانديداها مشكلي ايجاد نكرد و حضور مردم مسائل را حل كرد.
اين فعال سياسي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين‌كه مهم‌ترين رقيب معين چه كسي خواهد بود، اظهار داشت: بايد منتظر ماند كه جريان محافظه‌كار در نهايت با چه كانديداهايي وارد عرصه مي‌شود. در حال حاضر ارزيابي‌اي در اين زمينه ندارم ولي اگر جناح راست به يك كانديدا برسند، همان رقيب اصلي معين خواهد بود.
وي روش طيف متبوعش در عرصه‌ي انتخابات را مناسب‌ترين روش دانست و گفت: در فضاي موجود هر چيز كه سبب افزايش قدرت انتخاب مردم شود بايد مورد حمايت و كمك قرار گيرد. در اين راستا حضور هاشمي يا هركس ديگري در جناح‌هاي مختلف، نكته‌ي منفي‌اي نيست كه ما بخواهيم نسبت به آن موضع بگيريم.
دبيركل جبهه‌ي مشاركت با اعتقاد بر اين‌كه در فضاي موجود، معين برترين كانديداست، و كانديداهاي ديگر قدرت رقابت با وي را ندارند، افزود: شعور مردم در اندازه‌اي است كه خودشان بتوانند بهترين انتخاب را داشته و بهترين كانديدا را شناسايي كنند.
خاتمي با تاكيد بر اين‌كه تنها معين است كه مي‌تواند بر قدرت مردم در حكومت بيفزايد، ادامه داد: ما برنامه‌ي مشخصي براي انتخابات آتي داريم و براي ورود به كابينه ـ در صورت پيروزي هريك از كانديداها ـ معيارهايي داريم كه واضح و روشن است. همه‌ي مردم به خوبي مي‌دانند كه برنامه‌هاي ما بر اساس آزادي و دموكراسي است كه تقريبا با برنامه‌ي كانديداها ديگر منطبق نيست.
وي در واكنش به اين‌كه برخي در جبهه‌ي اصلاحات معتقد به فزوني مقبوليت كروبي نسبت به معين هستند، اظهار داشت: بر اساس نظرسنجي‌هاي منابع مستقل در سراسر كشور، تنها كانديدايي كه طي دو ماه گذشته رشد صد در صد داشته، دكتر معين بوده است. حال آن‌كه ما تاكنون از كمترين ظرفيت‌هاي خود استفاده كرده‌ايم و به طور جدي براي معرفي كانديدايمان وارد عرصه نشده‌ايم.
به اعتقاد وي، با مراجعه به ميزان شناخت مردم از ديگر كانديداها و آراي منفي‌شان درخواهيم يافت كه نتايج نظرسنجي‌هاي انجام شده بيانگر اوج آراي آنهاست. حال آن‌كه معين هنوز در كف راي خود قرار دارد و در همين كف آرا هم اصلي‌ترين رقيب براي تمامي كانديداهاست.
رضا خاتمي در پاسخ به اين‌كه انتخاباب وي در سمت معاون اول معين بر احتمال ردصلاحيت معين خواهد افزود يا نه؟ اظهار عقيده كرد: تجربه‌ي مجلس هفتم آخرين تجربه از نوع خود در عرصه‌ي انتخابات ايران خواهد بود. اگرچه باز هم با مشكل رد صلاحيت مواجه خواهيم شد ولي اين مشكل نمي‌تواند دامن معين را بگيرد.
به اعتقاد وي: براي حضور در انتخابات تنها احراز صلاحيت كافي نيست بلكه بايد راي هم آورد. از اين رو بايد از تمامي امكانات استفاده كرد و مضار و منافع آن را سنجيد. در حال حاضر هم معتقديم كه نه تنها در احراز صلاحيت مشكلي ايجاد نخواهد شد بلكه با اين انتخابات معين شانس موفقيت نيز افزايش خواهد يافت.
وي با تاكيد بر اين‌كه دليلي براي ردصلاحيت معين وجود ندارد اظهار داشت: احتمال ردصلاحيت معين به همان اندازه‌ي احتمال ردصلاحيت ساير كانديداهاست.
خاتمي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين‌كه پس از انتشار روزنامه‌هاي اقبال و جمهوريت، ضعف رسانه‌اي حاميان معين براي معرفي وي به مردم مرتفع خواهد شد يا نه، گفت: فضاي اطلاع‌رساني در كشور داراي موانع و مشكلاتي است كه بخشي از اين ضعف با پيدايش برخي روزنامه‌هاي جديد، قابل جبران است ـ البته تنها از شدت آن كاسته است ـ ولي مشكل بعدي، آزادي انتشار و تداوم آن است. زيرا به نظر مي‌رسد تيغ توقيف بالاي سر تمامي مطبوعات مستقل آزاد و حامي اصلاحات وجود دارد.
دبيركل جبهه‌ي مشاركت در همين راستا از نوع پوشش خبري رسانه‌ي ملي در زمينه‌ي انتخابات انتقاد و خاطرنشان كرد كه قدرت رسانه‌ي ملي بيش از ديگر رسانه‌هاست و عدم پوشش اخبار يك طيف و جناح سياسي از سوي اين رسانه نوعي بي‌عدالتي محسوب مي‌شود كه حتي با وجود 10 روزنامه هم جبران نمي‌شود.
محمد رضا خاتمي با تشكر از حسن ظن دكتر معين ميني بر انتخابش به عنوان معاون اول اظهار داشت : خود را شايسته ترين نمي دانم ولي چون آقاي دكتر معين را بهترين كانديداي اين دوره مي دانم ، و دست تعهد و همكار ي به ايشان داده ام و با توجه به اينكه همه‌ي مسووليت‌هاي اين انتخاب برعهده خود دكتر معين است ، آن را پذيرفتم .
دبيركل جبهه‌ي مشاركت ايران اسلامي ادامه داد : تعهد مي‌كنم از همه‌ي توان و استعدادم براي پيشبرد اين راه بهره گيرم و انشاء الله با عنايت خداوند و كمك دوستان در اين راه به پيش برويم .
خاتمي با بيان اينكه از ابتداي انقلاب دوران مختلفي را پشت سر گذاشته‌ايم مرحله‌ي اول را پيروزي انقلاب معرفي كرد كه طي آن عنصر بيداري شكل گرفت .
وي با بيان اينكه با پيروزي انقلاب در سايه‌ي بيداري كشور از قيد و بند استبداد رهايي يافت به شخصيت امام خميني(ره) به عنوان منادي رهايي و آزادي اداي احترام كرد و سپس به تجليل از مقام شهدا و ايثارگران و خانواده‌هاي آنها كه محافظان اسقلال و تماميت ارضي كشور بوده اند پرداخت و تاكيد كرد: اگر امروز مي‌توانيم كاري كنيم مديون آنها هستيم .
وي مرحله‌ي بعدي دوران پس از پيروزي انقلاب را دوره‌ي آشنايي مردم با حقوقشان دانست كه مردم ايران طي آن دريافتند كه چه راهي بروند .
خاتمي در پي بيان ويژگيهاي اين مرحله به نقش برجسته‌ي رييس‌جمهور خاتمي در شكل گيري اين دوره پرداخت و گفت : همين جا احترام خود را به معلم خودم جناب آقاي دكتر خاتمي ابراز مي كنم كه به عنوان باز كننده اين راه و نظريه پرداز اصلاحات حق بزرگي بر گردن همه‌ي ما دارد .
وي در ادامه به ورود به مرحله جديدي از دوران پس از انقلاب اشاره كرد كه دكتر معين شعار اين مرحله را " شهروند مقتدر "انتخاب كرده است .
خاتمي بينش و نگرش مثبت ، سازنده و پيش برنده را به همراه تجربه‌هاي تجربه‌هاي گرانبهايي از شكست‌ها و پيروزي‌ها و " دانايي " سرمايه هاي حركتي جديد در اين مرحله معرفي و تاكيد كرد : امروز همه نيازمند خواستن و اراده‌ايم .
وي تاكيد كرد ايراني به عنوان صاحب اين كشور چه در داخل چه در خارج بايد عزيزو محترم باشد و اين احترام روز افزون شود .
خاتمي با تاكيد دوباره بر شعار " ايران براي همه ايرانيان " اظهار داشت : وقتي ايران مقتدر است كه ايراني مقتدر باشد ، . وقتي دولت مقتدر است كه فرد فرد ايرانيان احساس عزت و قدرت كنند .
وي با بيان اينكه تاكنون همگي براي ايران بوده ايم تصريح كرد : ولي حالا بايد به طرفي برويم كه ايران براي همه آحاد كشور فارغ از سلايق و بينش ها باشد تا هر ايراني احساس كند كه ايران براي اوست و احساس اقتدار كند .
نايب رئيس دوره‌ي ششم مجلس شوراي اسلامي در ادامه به بيان سه نياز پرداخت كه آنها را خلاصه اي از برنامه هاي دكتر معين مي دانست . " آزادي ، دانايي و رفاه " اين سه نياز بودند؛ كه به اعتقاد خاتمي فراهم آوردن آنها منجر به شكل گيري شهروند قدرتمند مي شود و اين هدف ، وظيفه دولت هم هست .
وي برداشنن قدم اول در اين مسير را زماني دانست كه مردم احساس قدرت كنند ، براي بيان اعتقادات و مطالباتشان لكنت زبان نداشته باشند ، و براي رسيدن به اهدافشان نا اميد و مايوس نشوند .
خاتمي تاكيد كرد : بدون آزادي نه دانايي و نه رفاه ممكن نيست و اين دولت متعهد به اين برنامه است .
معاون اول دكتر معين تصريح كرد: دولت ( اشاره به دولت مد نظر دكتر معين ) علم بنياد و دانايي محور است و از هم اكنون به همه نخبگان و فرزانگان اعلام مي‌كنيم كه دولت آينده به شدت نيازمند آنهاست و از نظرات آنها فارغ از علايق و تمايلات نژادي ، سياسي ، فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي استفاده مي كند .
خاتمي باتاكيد بر اهميت " علم " در دولت آينده به بحث رفاه مردم به عنوان يكي از نياز ها براي رسيدن به شهروند مقتدر وارد شد .
وي با اشاره به سختي ها و موانع بسيار در تحقق هدف رفاه گفت كه بايد " كفاف " را وجهه همت خود قرار دهيم تا به زندگي آبرومندانه در همه عرصه ها دست يابيم .
وي افزود : دسترسي كافي مردم به كالاهاي عمومي ، امنيت ، آموزش ، بهداشت و فراهم آوردن زير ساختهاي لازم تا بخش خصوصي بتواند سهم خود را ايفا كند ، از مولفه هاي رفاه اند .
خاتمي ادامه داد : رشد و توسعه بدون افزايش سطحي رفاه از طريق كفاف ممكن نيست .
معاون اول دكتر معين سپس به مساله‌ي سياست خارجي پرداخت و آن را يكي از مهمترين وظايف دولت دانست و گفت : ايران با توجه به سياست هاي كلي‌اش بايد جايگاه خود را در جهان تثبيت كند و اميدواريم دردولت آينده پسرفت‌هاي سال‌هاي اخير را جبران كنيم .
وي با بيان اينكه دولت آينده دولت تفاهم يا جهان خواهد بود ، تصريح كرد: هر كشوري استقلال ايران را محترم بشمارد، دولت آينده با آن ارتباط خواهد داشت .
خاتمي تكيه بر منافع مشترك و حل و فصل منازعات ، تقابلها وتضادهايي كه بين منافع كشورمان با ديگران برقرار مي شود را از اصول اساسي سياست خارجي دولت آينده برشمرد . و تاكيد كرد : با اين رويكرد، ورود به اين عرصه را در مسير رسيدن به " شهروند مقتدر " مي دانيم .
دبيركل جبهه مشاركت با اشاره به آگاهي از مشكلات فرارو تصريح كرد : اما سرمايه هاي ما مثل تجربه دانش و نگرش افق آينده را به خوبي نشان خواهد داد .
وي باتاكيد بر اهميت نقش اراده در بين ملت براي رسيدن به شهروند مقتدر اظهار اميدواري كرد ، كه در پي اين برنامه ها خير و بركت براي ملت و عاقبت به خيري براي همگان حاصل شود .
سيد محمد رضا خاتمي در خاتمه يكبار ديگر از حسن ظن دكتر معين و ساير حاضران در جلسه تشكر كرد و گفت : اميدوارم شايسته اين احترام و محبت شما باشم .
رييس ستاد انتخابات معين به بيان اجمالي فعاليت‌هاي ستاد پرداخت
علي شكوري راد ، رئيس ستاد گروه هاي حامي دكتر معين نيز با تبريك فرا رسيدن دهه‌ي مبارك فجر و گرامي داشت ياد و خاطره امام خميني(ره) وشهداي انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي به بيان اجمالي فعاليت هاي ستاد پرداخت .
وي با بيان اينكه از قبل پيش بيني تجديد ساختار ستاد در برهه هاي خاص از روند كاري آن پيش بيني شده بود ، وضعيت حال حاضر را يكي از آن برهه‌ها دانست و با تشريح كلي ساختار فعلي ستاد ، خبر از پيوستن افراد جديد و گسترش آن به لحاظ كمي و ارتقاي فعاليت هاي كيفي آن پس از مشخص شدن ساختار جديد داد .
وي با بيان اين كه كميته هاي مشورتي و برنامه ريزي بخش ديگري از فعاليتهاي ستاد انتخاباتي گروههاي حامي دكتر معين است كه شامل؛ كميته هاي سياست داخلي ، علمي و فرهنگي ، اقتصادي ، اجتماعي و سياست خارجي مي شوند، راجع به وظايف اين كميته‌ها در دو حوزه‌ي پيش و پس از انتخابات اظهار داشت كه جهت مشاوره درباره‌ي تعيين نوع موضع گيري‌ها و اظهار نظرها تا موعد انتخابات و ديگري برنامه‌ريزي براي دوران پس از پيروزي در انتخابات و زمانيكه نياز به كار جدي تر براي تعيين نحوه اداره كشور است ، اين كميته‌ها به وظايف كارشناسي ، مشورتي و برنامه ريزي خود در حوزه هاي تخصصي شان مي پردازند .
رييس ستاد انتخابات حاميان دكتر معين اين كميته ها را ذيل شوراي عالي سياست گذاري ستاد معرفي كرد كه مسووليت آنها را برعهده معاون اول آقاي دكتر معين خواهد بود .
وي در ادامه با اشاره به برنامه‌ريزي براي برگزاري دومين همايش بزرگ حاميان دكتر معين، آن را جلسه‌اي تشكيلاتي و دروني عنوان كرد كه كليه‌ي افراد حاضر در آن از جمع حاميان دكتر معين خواهد بود .
آرمين: معين تنها كانديدائی است كه به مرور بر آرایش افزوده مي‌شود
سخنگوي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي گفت: نظرسنجي‌هايي كه در سطح گسترده و كشوري صورت گرفته، نتايج رضايت‌بخشي داشته و معين در رده‌ي دو يا سه كانديداي اول قرار داشته است. اين در حالي است كه معين در ميان ديگر كانديداهاي مطرح، تقريبا ديرتر از ديگران، فعاليت خود را آغاز كرد.
محسن آرمين طي سخناني در حاشيه‌ي اولين نشست كميته‌هاي ستاد انتخابات معين در جمع خبرنگاران، با بيان اينكه هنوز فعاليت‌هاي تبليغاتي سياسي براي كانديداتوري معين در عرصه‌ي عمومي آغاز نشده است، ادامه داد: هنوز بخش‌هايي از ستاد انتخاباتي معين شكل نگرفته است و اين نشست هم اولين نشست كميته‌هاي ستاد انتخابات معين است. مضاف براينكه حاميان معين در مضيقه‌ي رسانه‌اي به سر مي‌برند و برخي رسانه‌ها كه پوششي سراسري و عام دارند، ديدگاه‌ها و مواضع معين را چندان دقيق منتشر نكرده و حتي گاهي با تحريف و حذف منتشر مي‌كنند.
آرمين با اعتقاد بر اين كه حاميان معين در يك عرصه‌ي ناعادلانه‌ي سياسي و رسانه‌اي به سر مي‌برند، گفت: معين شايد تنها كانديدا و يا حداكثر جزء معدود كانديداهايي است كه به مرور بر آراءش افزوده مي‌شود و اين نشانگر وضعيت مطلوب وي در انتخابات رياست جمهوري آينده و افق روشني است.
وي با اعتقاد بر اينكه رقابت جدي در انتخابات آتي ميان معين و يكي از كانديداهاي مطرح شكل خواهد گرفت، رقابت اصلي و نهايي را ميان معين و هاشمي ارزيابي كرد و در پيش‌بيني نتيجه‌ي اين رقابت، اظهار اميدواري كرد كه فضا به نفع معين باشد.
سخنگوي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينكه ”در صورت انتشار روزنامه‌هاي اقبال و جمهوريت، ضعف رسانه‌اي حاميان معين براي معرفي وي برنامه‌هايش به مردم، مرتفع خواهد شد يا نه؟ گفت: اين دو روزنامه مراحل اوليه‌ي خود را سپري مي‌كنند و اساسا با مطبوعات جا افتاده‌ي ديگر و ديگر رسانه‌ها قابل مقايسه نيستند از اين رو نمي‌توان تصوير و پيش‌بيني روشني در زمينه‌ي رفع مشكل رسانه‌اي حاميان معين داشت. بسته به اينكه در آينده وضعيت رسانه‌ها عادلانه‌تر شود، نمي‌توان نسبت به معرفي كامل معين و برنامه‌هايش اميدوار بود.
وي در پاسخ به سوال ديگري كه به افزايش احتمال رد صلاحيت معين پس از انتخابات محمدرضا خاتمي به عنوان معاون اول خود، اشاره داشت، ”ضمن تشكر از حسن انتخاب معين، اين انتخاب را انتخابي خوب و محصول يك مشورت در سطح گسترده دانست و پرسيد؛ چرا در ميان تمام كانديداهاي مطرح، فقط در خصوص احتمال رد صلاحيت معين بحث مي‌شود و نه كس ديگري؟
آرمين اين امر را بيانگر آن دانست كه در سطح سياسي و رقابت انتخاباتي، وضعيت مطلوب صحيح و عادلانه‌اي وجود ندارد كه تنها احتمال رد صلاحيت يك كانديدا و يك جريان سياسي داده مي‌شود.
وي همچنين از مراجع مكلف به احراز صلاحيت‌ها و نظارت بر انتخابات پرسيد: چگونه عمل كرده‌ايد كه چنين تصوري نسبت به عملكرد شما در سطح جامعه بوجود آمده است؟ چرا تنها نسبت به كانديداي يك جناح حساسيت داريد؟
اين عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي با تاكيد بر اينكه قصد تخريب ديگر كانديداها را ندارد، ‌خاطرنشان كرد: معين سابقه و عملكرد مبهمي ندارد، ديدگاه‌هاي سياسي، سابقه‌ي اجرايي، عملي و فعاليت‌هاي پيش و پس از انقلاب وي نيز بسيار روشن و شفاف است. در حالي كه معين هيچ پرونده‌ي قضايي‌اي ندارد، برخي از افرادي كه مطرح‌اند، پرونده‌هاي جدي‌اي دارند و احتمال رد صلاحيت‌شان نيز مطرح نمي‌شود.
سخنگوي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي با بيان اينكه طيف متبوعش به هيچ وجه تمايلي براي سخن گفتن درخصوص احتمال رد صلاحيت معين ندارد، تاكيد كرد كه هيچ زمينه‌اي براي رد صلاحيت معين وجود ندارد.
آرمين با اظهار تاسف از عملكرد برخي هيات‌هاي نظارت در انتخابات گذشته، ابراز عقيده كرد: اين عملكرد به ميزان زيادي تحت تاثير شرايط سياسي اجتماعي است و نه براساس ضوابط و معيارهاي قانوني مشخص. چراكه برخي از افراد در دوره‌هاي مختلف به دليل شرايط سياسي اجتماعي مختلف، متناوبا تاييد و رد صلاحيت شده‌اند.
به اعتقاد وي در صورت افزايش حساسيت اجتماعي نسبت به مقوله‌ي انتخابات رياست جمهوري، احتمال رد صلاحيت معين به شدت كاهش خواهد يافت. البته هيچ وجه قانوني براي چنين احتمالي وجود ندارد. ما نيز چنين احتمالي را از مجموعه‌ي مفروضات خود خارج كرده‌ايم و در حمايت از وي جدي هستيم.
اين عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه پس از معرفي خاتمي، معين در نظر دارد كه ديگر اعضاي كابينه و همكارانش را نيز معرفي كند يا نه؟ گفت: احتمال دارد كه معين برخي افراد ديگر كه انتخاب آن‌ها تنها در حيطه‌ي اختيارات رييس‌جمهور است را معرفي كند مثلا برخي معاونين، رييس سازمان برنامه و بودجه و سخنگو. ولي از آنجا كه معرفي اعضاي كابينه منوط به تاييد مجلس شوراي اسلامي است، آن را به پس از پيروزي در انتخابات موكول خواهد كرد.
واکنش حجاریان به طرح شورای مصلحت سنجی در میان اطلاح طلبان
عضو شوراي مركزي جبهه‌ي مشاركت ايران اسلامي تعيين اصلي‌ترين رقيب معين را منوط به مشخص شدن نظر نهايي شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب و اعلام نظر قطعي هاشمي رفسنجاني براي حضور يا عدم حضور در عرصه‌ي انتخابات دانست.
سعيد حجاريان با بيان اين كه جناح راست در نهايت بر يك كانديدا اجماع خواهد كرد، به سوالي مبني بر اين‌كه آيا اگر اصلاح‌طلبان به اجماع نرسند، اين عامل نقطه‌ي ضعفي براي آن‌هاست؟ پاسخ مثبت داد و خاطرنشان كرد كه در اين صورت آراي اصلاح‌طلبان شكسته خواهد شد.
وي با بيان اين‌كه تلاش خواهند كرد چنين مساله‌اي را تا پيش از انتخابات مرتفع كنند، در واكنش به طرح «شوراي مصلحت‌سنجي» براي ايجاد اجماع ميان اصلاح‌طلبان گفت: اگر بر اساس آن چه گفته شده است، اعضاي چنين شورايي سيدمحمد خاتمي، سيدمحمد موسوي خوئيني‌ها و ميرحسين موسوي باشند، نظر نهايي اين شورا براي ايجاد اجماع ميان اصلاح‌طلبان را خواهيم پذيرفت.
به گفته‌ي وي، از آن‌جا كه طرح چنين شورايي از سوي محمدرضا خباز عضو شوراي عالي حزب همبستگي به عنوان يكي از احزاب حامي كروبي مطرح شده است، نتيجه‌ي آن مورد قبول و پذيرش كروبي نيز واقع خواهد شد.
صفائی فراهانی مسئول تیم اقتصادی دکتر معین شد
«محسن صفايى فراهانى مسئول كميته برنامه ريزى و مشاوره معين در حوزه اقتصادى گفت : تلاش داريم از همه پتانسيل ملى و بين المللى در بخش اقتصادى دولت معين استفاده كنيم. چون فكر مى كنيم نياز آتى جامعه ما اين است كه با استفاده از توان نيروى انسانى و امكانات زيربنايى، رشد بالاى ۱۰ درصد را در كشور نهادينه كنيم.» صفايى فراهانى تاكيد كرد: «مطمئناً در چنين رويكردى مسائل اجرايى، اقتصادى، تعامل بين المللى و نگاه به فناورى روز بايد مدنظر باشد و البته فضاى سياسى كه در آن زمينه حضور و مشاركت فعال آحاد مردم فراهم باشد، بستر لازم براى چنين رويكردى را فراهم مى كند.»
دبير انجمن اسلامي دانشگاه تهران:ملت نيازي به قيم ندارد
دبير انجمن اسلامي دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران گفت: ميزان راي ملت است، به گونه اي كه فضاي آزاد و رقابتي براي افراد وجود دارد كه بتواند در چارچوب قانون انتخاب شوند و براي مردم كه بتوانند انتخاب كنند.
حسين باقري با اشاره به اين كه درصورتي كه افراد منع قانوني به معني قانوني كه مورد قبول عرف است، نداشته باشند، نبايد ردصلاحيت شوند، گفت: براي اين كه بنيان نظام براساس جمهوري باشد، مردم بايد درگام اول، وجود خود را در صحنه انتخابات، تاثيرگذار در سرنوشت خود احساس كنند.
وي اظهار داشت: نبايد فضاي انتخاباتي به گونه‌‏اي باشد كه مردم احساس كنند، فقط به صورت صوري در انتخابات شركت مي‌‏كنند نه در انتخابات واقعي، كه در اين صورت شكاف بين مردم و حاكميت بيشتر مي شود، از اين رو در گام اول بايد اعتماد پيدا كنند و در نهايت راي آنها است كه رئيس جمهور را انتخاب مي‌‏كند.
وي در خصوص رويكرد جنبش دانشجويي به انتخابات گفت: جنبش دانشجويي در گام اول بايد به ميزان اثر بخشي راي مردم در انتخابات توجه كند و بايد عملكرد خود را بر روي اثربخشي راي مردم در انتخابات متمركز كند و در واقع در گام اول بايد شرايط را به گونه‌‏اي فراهم كند كه ميزان به معناي واقعي راي ملت شود، ملتي كه خود حق دارد تصميم بگيرد كه در انتخابات شركت كند يا نه، احتياج به قيم ندارد.
باقري با بيان اين كه در فضاي كنوني تفاسير متفاوتي از اختيارات حوزه هاي گوناگون تصميم گيري وجود دارد، اظهار داشت: جنبش دانشجويي لازم است با اتخاذ تدابير مناسب و بدون نااميد شدن از تغيير فضاي سياسي كه مناسب خواست مردم نيست، بايد نسبت به مسايل سياسي جهان و كشور، بدون ابزار شدن براي احزاب حساس باشد.
باقري افزود : دانشجويان بايد فضاي مطلوب قابل عملياتي شدن خود را پيوسته پيگيري كنند و هرچند با بي‌‏تدبيري مسوولان فرهنگي دانشگاه ها فضاي كنوني دانشگاه از فضايي كه در آن دانشجو نسبت به مسايل اجتماعي خود حساس باشد، بدور است .
انتقاد كروبي از القای فضای یاس
قدس: كروبي، دبيركل مجمع روحانيون مبارز گفت: متاسفانه در ماه هاي اخير اظهارنظرهاي نسنجيده‌اي از طرف بعضي از مسئولان و فعالان سياسي بيان شده كه گويي از چند ماه جلوتر نتيجه انتخابات مشخص شده و يا بعضي افراد به طور قطع از كانديداتوري براي حضور در انتخابات محروم خواهند شد كه القاي چنين بحث‌هايي باعث خواهد شد فضاي سرد فعلي تداوم يابد.
رييس ديوان عدالت اداري: مردم دولت قابل قبول مجلس را تشكيل دهند
رييس ديوان عدالت اداري گفت: اميدوارم مردم با حضور پرشور در انتخابات رياست جمهوري، دولت قابل قبول مجلس را تشكيل دهند.
دري نجف‌آبادي پس از پايان جلسه‌ي روز شنبه مجمع تشيخص مصلحت نظام، با بيان اين مطلب به خبرنگاران، افزود: مردم بايد با حضور در راهپيمايي 22 بهمن و انتخابات رياست جمهوري پاسخ مقامات بلندپايه‌ي آمريكا را بدهند.
وي افزود: اميدوارم مردم با حضور پرشور در انتخابات رياست جمهوري، دولتي تشكيل دهند كه بسياري از كمبودهاي موجود را برطرف كند.
وي در پاسخ به اين سوال كه عملكرد ديوان عدالت اداري را در سال پاسخگويي چه‌طور ارزيابي مي‌كنيد، گفت: شما خبرنگاران بياييد، بررسي كنيد، من هم در ديوان عدالت اداري آماده‌ي پاسخگويي هستم.
موحدي كرماني: رييس‌جمهور بايد مطيع رهبر باشد
نماينده‌ ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ضمن تبريك ايام دهه‌ي فجر به ذكر خاطراتي از دوران انقلاب پرداخت و گفت: رمز موفقيت انقلاب، وحدت مردم حول محور ولايت فقيه بود.
آيت‌الله علي موحدي كرماني طي سخناني در مسجد ولي‌عصر شهرك شهيد محلاتي در بخشي از سخنان خود با اشاره به ويژگي‌هاي رييس‌جمهور آتي اظهار داشت: رييس‌جمهور منتخب ما بايد طعم استضعاف را چشيده باشد و براي ايجاد اشتغال و كاهش تورم تدبيري بينديشد. طراح و برنامه‌ريز باشد و كابينه‌اي كاردان و شايسته‌ برگزيند.
وي افزود: خدا را شاكريم كه پس از پيروزي مجلس هفتم كه با همت مردم به وجود آمد، گام‌هاي موثري برداشته شده است.
وي بر لزوم هوشياري در مساله‌ي رياست جمهوري تاكيد كرد و گفت: و دلسوز مردم باشد.
غفوری فرد : نمازجمعه به معناي واقعي فراجناحي است اما كساني موجب تضعيف جمهوري اسلامي مي‌شوند نبايد دعوت شوند!
رييس خانه‌ي احزاب، گفت: نماز جمعه مقدس‌ترين مكان است و در اختيار هيچ گروه و جناحي نبوده، نيست و نخواهد بود.
دكتر حسن غفوري‌فرد، پس از بازديد از غرفه ستاد نمازجمعه‌ي تهران در نمايشگاه كتاب دين در جمع خبرنگاران، گفت: امامان جمعه منصوب مقام معظم رهبري، مقام مرجعيت و ولايت فوق جناحي هستند و اينكه بيان شود نمازجمعه در اختيار گروه و جناحي است را قبول ندارم؛ نمازجمعه به معناي واقعي فراجناحي است.
وي در پاسخ پرسشي در مورد اينكه بعضي از گروه‌ها اعلام كرده‌اند، نگران استفاده جناحي از تريبون نماز جمعه هستند، گفت: تاكنون بنده به عنوان رييس خانه‌ي احزاب شاهد حضور همه گروه‌ها و جناح‌هاي معتقد به نظام جهت سخنراني در نمازجمعه بوده‌ام. از حزب مشاركت و مجمع روحانيون تا حزب موتلفه و جامعه‌ي روحانيت مبارز، همه در نمازجمعه سخنراني كرده‌اند، اما مطمئنا كساني كه با سخنانشان موجب تضعيف اعتقاد مردم و جمهوري اسلامي مي‌شوند، نبايد دعوت شوند.
غفوري‌فرد افزود: مسائل مربوط به انتخابات در جامعه و رسانه‌ها مي‌تواند مطرح شود و ما در خانه‌ي احزاب به همه‌ي گروه‌ها و جناح‌ها اجازه‌ي صحبت مي‌دهيم. ولي نمازجمعه مكان صحبت‌هاي وحدت‌برانگيز و دعوت مردم به اعتقادات مذهبي است.
وي در ادامه با لايق خواندن مديران ستاد نمازجمعه‌ي تهران و دفاع از عملكرد آنها، گفت: آنها به درستي از كساني كه قصد طرح مسائل اختلاف‌انگيز را دارند، دعوت نمي‌كنند.
سخنگوی شوراي نگهبان : در مورد رياست جمهوري بحث رد صلاحيت مطرح نيست، بلكه بحث احراز صلاحيت مطرح است
غلامحسین الهام در پاسخ به سوال مبنی بر اين كه نظر شوراي نگهبان در خصوص اظهار نظر برخي از افراد كه از عدم تاييد صلاحيت كانديداي مورد نظر خود مطمئن هستند، چيست؟، گفت: شوراي نگهبان نسبت به نامزدها تا قبل از زمان رسمي در مورد بررسي صلاحيت‌‏شان هيچ‌‏گونه اظهار نظري نمي‌‏كند و گمانه زني‌‏هاي جريانات و احزاب هيچ ارتباطي به شورا ندارد.
الهام با توصيه به افراد و تشكل‌‏هاي سياسي نسبت به اينكه از جانب شوراي نگهبان اظهار نظري ارايه ندهند، گفت: تمامي اينگونه اظهارنظرها بر عهده خود افراد است و شوراي نگهبان نسبت به اين اظهار نظرها متعهد نخواهد بود.
سخنگوي شوراي نگهبان در خصوص انتقاد برخي مقامات عالي رتبه كشور نسبت به ردصلاحيت‌‏هاي صورت گرفته از سوي اين شورا در انتخابات گذشته، گفت: در مورد رياست جمهوري بحث رد صلاحيت مطرح نيست، بلكه بحث احراز صلاحيت مطرح است. در مورد انتخابات رياست جمهوري مساله به ردصلاحيت نمي‌‏رسد.
ابتکار دکتر معین و سردر گمی گردانندگان سیاست روز
يادداشت‌نويس روزنامه‌ي سياست روز نوشته است كه “ زوج انتخاباتي لاريجاني رييس‌جمهور و ولايتي معاون اول” مي‌توانند به جاي رقابت، هماهنگي بيشتري با هم داشته باشند.
«رضا علوي» در ستون ديدگاه در شماره‌ي روز شنبه روزنامه‌ي سياست‌روز در بخشي از يادداشت خود آورده است: « نكته‌ي حائز اهميت در انتخابات نهم معرفي چند كانديدا از سوي هر جناح است، هر چند شايد از نظر عده‌اي اين مساله مي‌تواند براي احزاب و گروه‌ها مشكل‌ساز شود. ليكن در صورتي كه بتوان پست معاونت اول رياست جمهوري را پررنگ‌تر از گذشته و به صورت منطقي توانمند جلوه داد، مي‌توان به جاي اين همه آشفتگي از كثرت كانديداها، زوج‌هاي انتخاباتي مختلفي را تصور نمود. به عنوان مثال مي‌توان از زوج انتخاباتي لاريجاني - ولايتي نام برد كه اولي به عنوان رييس جمهور و دومي به عنوان معاون اول مي‌توانند به جاي رقابت با يكديگر هماهنگي بيشتري با هم داشته باشند.»
اين يادداشت مي‌افزايد: «زوج‌هاي ديگر كه مي‌توان از آنها به ترتيب به عنوان رييس و معاون اول نام برد مي‌توان چنين پيش‌بيني نمود، عارف - معين و يا كروبي - مهرعليزاده براي جبهه‌ي دوم خرداد و هاشمي - ميرمحمدي براي جبهه‌ي وفاق و دست آخر زوج احمدي‌نژاد - توكلي. اين شيوه هم‌اكنون در اكثر نظام‌هاي انتخاباتي رياست جمهوري دنيا كاربرد دارد و در صورتي كه به توان از اين شيوه استفاده كرد، استفاده از نخبه‌هاي بيشتر در راس امور قابل حصول خواهد بود. به عنوان مثال چرا بايستي طرفداران يك نامزد احتمالي به خاطر موقعيت نامزد ديگر، در رقابت‌هاي درون‌گروهي از نامزد خود دست بردارند؟ با اين احوال مي‌توان اميدوار بود رييس جمهور آينده هر كس كه باشد از رقابتي واقعي، سالم و نخبه‌گزين انتخاب شده و خواهد توانست حامي مناسبي براي منافع ملي باشد.»
جنتی : رييس جمهور حتما بايد تسليم باشد
دبير شوراي نگهبان با اشاره به اهميت انتخابات رياست جمهوري، تصريح كرد: «مساله ولايت فقيه در اين مملكت خط قرمز است. نمي‌توان با ولايت فقيه بازي كرد. نمي‌توان سياسي‌كاري كرد. نمي‌توان به ظاهر اظهار موافقت كرد و در باطن راه ديگري را در پيش گرفت. رييس جمهور حتما بايد تسليم باشد و معتقد به مباني جمهوري اسلامي باشد و پنجمين مبنا از مباني جمهوري اسلامي، امامت و ولايت و رهبري مستمر است. رييس جمهور بايد معتقد به اين مبنا باشد.»This page is powered by Blogger. Isn't yours?