Sunday, February 06, 2005

*انتخابات 84 * 

هشدار بهزاد نبوي نسبت به تهديد اساس جمهوريت:انتخابات، مجلس و جمهوريت مورد توجه دقيق امام(ره) بود
بهزاد نبوي عضو برجسته‌ي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي يكي از كهنه‌كارهاي عرصه‌ي سياست در ايران است.
وي هنگام استعفا از نمايندگي مجلس ششم با عنوان نايب رييس اين مجلس، در جلسه‌ي علني مجلس به دليل اعتراض به چگونگي روند انتخابات مجلس هفتم، در بخشي از متن استعفا‌يش خود را اينگونه معرفي كرد:«... 62 ساله، مسلمان و ايراني هستم. 32 سال قبل، به هنگام دستگيري، به منظور خودداري از افشاي اطلاعات مهم كه ممكن بود منجر به دستگيري و يا نابودي همرزمان و ضربه‌خوردن به مبارزه‌ي مسلحانه شود، اقدام به خوردن قرص سيانور كردم كه به دليل فساد عمل نكرد و به اين دليل 32 سال از خداوند عمر اضافي گرفته‌ام و هر لحظه آماده‌ي فدا كردن آن در راه دين، كشور و ملتم هستم...»
ادامه...

تاج‌زاده: جناح مقابل‌شان چه به اجماع برسند و چه نرسنددر وضعيت اصلاح‌طلبان اتفاقي رخ نخواهد داد
سيد مصطفي تاج‌زاده، عضو شوراي مركزي جبهه‌ي مشاركت ايران اسلامي در حاشيه‌ي مراسم معارفه‌ي محمدرضا خاتمي به عنوان معاون اول معين با اعلام اينكه انتخابات رياست جمهوري آتي به احتمال زياد براي نخستين بار به دور دوم كشيده خواهد شد، ادامه داد: اين وضعيت سبب شده كه جناح اصلاح‌طلب نسبت به عدم رسيدن به يك نامزد واحد در مرحله‌ي نخست حساسيت و نگراني دوره‌هاي گذشته را چندان بروز ندهد چرا كه اكثرا معتقدند در صورت عدم پيروزي در مرحله‌ي اول با همين تعدد نامزدها، در مرحله‌ي دوم با اجماع آنها در مورد نامزد اصلاح‌طلبي كه بيشترين آراء را در مرحله‌ي اول كسب كرده، ان‌شاءالله پيروز خواهند شد.
وي افزود: شرط رقابت سالم سياسي آن است كه نامزدها و جناح‌هاي مختلف و حاميان آنها حرمت يكديگر را حفظ كنند و به فعاليت‌هاي اثباتي خود ادامه دهند.
اين عضو شوراي مركزي جبهه‌ي مشاركت، با بيان اينكه حاميان دكتر معين در نظر دارند كه هم‌چنان با همان روش خاتمي در سال 76 يعني پيروي از اخلاق محمدي به ميدان انتخابات وارد شوند، اظهار داشت: ما حتي‌الامكان در مورد نامزد خود برنامه و همكاران او اثباتي صحبت كرده، اما خطراتي كه جامعه را تهديد مي‌كند، تبيين مي‌كنيم. اميدواريم به اين ترتيب با توجه به برنامه و تيم موردنظر مردم، معين در دور اول انتخاب شود و چنانچه انتخابات به دور دوم كشيده شد، تصور مي‌كنيم ديگر نامزدهاي دوم خرداد نيز از او حمايت خواهند كرد.
وي در پاسخ به اينكه "اجماع گروه‌هاي مقابل اصلاح‌طلبان و عدم اجماع اصلاح‌طلبان به منزله‌ي نقطه‌ي ضعفي براي اصلاح‌طلبان خواهد بود يا نه؟" گفت: چنانچه نامزدي از محافظه‌كاران بتواند به تنهايي 50 درصد آراء را به خود اختصاص دهد، عدم اجماع اصلاح‌طلبان تفاوتي در نتيجه حاصل نخواهد كرد. ولي از آنجا كه هيچ يك از نامزدهاي محافظه‌كاران چنين توانايي را ندارند، چنين نخواهد شد. مگر آنكه آنان كاري كنند كه مردم حاضر به شركت گسترده در انتخابات نشوند و يك انتخابات 15 - 10 ميليوني شكل بگيرد.
تاج‌زاده با تاكيد بر اينكه جناح مقابل‌شان در مرحله‌ي اول هيچ شانسي براي پيروزي در انتخابات ندارد، خاطر نشان كرد كه آنها چه به اجماع برسند و چه نرسند، در وضعيت اصلاح‌طلبان اتفاقي رخ نخواهد داد.
ولي اگر اصلاح‌طلبان اجماع برسد، قطعا در مرحله‌ي اول، آراء اكثريت را از آن خود خواهد كرد و اگر به اجماع هم نرسند، حداكثر در مرحله‌ي دوم، به پيروزي خواهند رسيد.
اين فعال سياسي، با بيان اينكه همه چيز بسته به رفتار مردم در آينده خواهد بود، چشم‌انداز اجمالي نظر و آراء مردم را حاكي از وضعيت مناسب اصلاح‌طلبان دانست.
وي در واكنش به اينكه برخي معتقد به احتمال حضور كانديداهايي در دقيقه‌ي 90 هستند كه فضا را به نفع خود تغيير خواهند داد، با رد چنين تصوري گفت: آن چهره‌هايي كه قدرت اين كار را دارند، هم‌چون مير حسين موسوي، بنا بر شركت در انتخابات ندارند.
انصاري‌راد: شكست جناح مقابل اصلاح‌طلبان در صورت عدم اجماع قطعي است
حسين انصاري‌راد ابراز عقيده كرد: شكست جناح مقابل اصلاح‌طلبان در صورت عدم اجماع قطعي است.
رييس كميسيون اصل 90 مجلس ششم با بيان اين‌كه ارادتمند همه اصلاح‌طلبان و مايل به پيروزي آنها هستم، گفت: اصلاح‌طلبان اگر متحد شده و بر سر يك كانديدا اجماع كنند و بتوانند نخبگان را جمع كنند موفق مي‌شوند؛ چرا كه راه ديگري براي خروج از بن‌بست در كشور وجود ندارد.
وي با تاكيد بر اين‌كه جز اصلاحات راه ديگري براي حل مشكلات كشور وجود ندارد، در مورد جناح مقابل اصلاح‌طلبان گفت: جناح مقابل ممكن است اجماع كنند اگر چه آنها با وضعيت فعلي بايد اجماع كنند.
محسن رضائی : درصورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري مهم‌ترين كارم برداشتن ذوالفقار علي(ع) و پياده كردن عدالت است
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري مهم‌ترين كارم برداشتن ذوالفقار علي(ع) و پياده كردن عدالت و از بين بردن فقر است.
دكتر محسن رضايي طي سخناني در مسجد چهار مردان قم، تحول در مديريت كشور را تنها تحول در مديران ندانست و گفت: مديريت بايد از اين مديريت پشت ميزي عوض شود، با مديريت گفتماني نمي‌توان كشور را اداره كرد. نيازمند مديريت عملياتي هستيم و مدير بايد جلوتر از كاركنان در خط مقدم باشد.
وي با بيان اين كه با دغدغه‌هايي به صحنه آمده‌ است، اظهار داشت: اگر 15 سال پيش در انتخابات شركت مي‌كردم، وضعيت اعتماد مردم خيلي بهتر از امروز بود، امروز هر نامزد انتخاباتي كه حرف مي‌زند مي‌گويند شعار است، از كجا معلوم به اين‌ها عمل شود و بي‌اعتمادي به وجود آمده است.
رييس ستاد كل نيروهاي مسلح : حضور فرماندهان در انتخابات حمايت همه‌جانبه مردم را خدشه دار می کند
سر لشگر فیروز آبادی رييس ستاد كل نيروهاي مسلح گفت : نظر شخصي من اين است كه اصولا نظامي‌ها شخصيت ممتازي در ذهن مردم دارند. اگر حضور فرماندهان نظامي در انتخابات به يك سنت سياسي تبديل شود، قاعدتا حمايت همه‌جانبه از فرماندهان نظامي خدشه‌دار خواهد شد، بنابراين كسي كه لباس سربازي مي‌پوشد، ترجيح دارد كه تا آخر سرباز بماند.
انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از احمد توکلی
روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود نوشت : يكي از نامزدهاي احتمالي رياست جمهوري كه به سياه نمائي معروف است (احمد توکلی ) طي سخناني در محل امامزاده سيد صدرالدين قنبر شهر ميبد , از مخالفت خود با آيت الله هاشمي رفسنجاني دفاع كرد و مدعي شد اين مخالفت با عقيده رهبري نظام منافاتي ندارد و اگر اينطور بود آقا حتما نصيحت مي فرمودند! وي بدون اينكه به نهي صريح رهبري از تخريب ديگران توجه كند در سخنان خود يكبار ديگر عليه دولتهاي 15 سال گذشته سياه نمائي كرد. اين روزها , همزمان با دهه فجر , راديوهاي بيگانه نيز تلاش مي كنند عملكرد جمهوري اسلامي را زير سئوال ببرند.
ولايتي: جامعه ما آزادي كامل وجود دارد!
دكتر ولايتي در جمع مردم اصفهان گفت: «در جامعه ما آزادي كامل وجود دارد و سخنان دانشجويان با خاتمي در 16 آذر، حاكي از وجود همين آزادي‌ها در جامعه است. آزادي موجود در كشور، كمال مطلوب است. با وجود اين آزادي، مردم به راحتي مي‌توانند با مسوولان صحبت كنند و اين از دستاوردهاي بزرگ انقلاب است.»
اين كانديداي احتمالي رياست جمهوري ادامه داد: «انقلاب ما از هر لحاظ مستقل بود و به شرق و غرب وابستگي نداشت. انقلاب ما متكي به اسلام بود و با مبناي ايراني و اسلامي خود و بدون وجود هيچ الگويي توانست به پيروزي دست يابد. انقلاب‌ها در همه نقاط جهان يا انقلاب ماركسيستي بودند يا انقلاب ليبراليستي، ولي انقلاب ما انقلاب اسلامي بود.»
دفاع سيد حسن خميني از دوران اصلاحات
سيد حسن خميني درباره‌ي دستاورد اصلاحات طي دوران هشت‌ساله‌ي رياست جمهوري سيد محمد خاتمي تاكيد كرد: بزرگ‌ترين نتيجه‌ي اصلاحات سياسي اين است كه امروزه در آستانه‌ي انتخابات رياست جمهوري هيچ كس نمي‌داند چه كسي در ايران رييس جمهور مي‌شود.
سيد حسن خميني، فرزند يادگار امام (ره) امروز (شنبه) در گفت‌وگو با شبكه‌ي خبري الجزيره در ايام مبارك دهه‌ي فجر به بررسي مهم‌ترين مسايل سياست داخلي و خارجي كشورمان از جمله انتخابات نهم رياست جمهوري، رابطه‌ي ايران و اعراب، نگاه ايران به انتخابات عراق و تهديدات اخير مقامات آمريكايي عليه كشورمان پرداخت.
علي مطهري: نهضت زنان در دنياي امروز دروغ بزرگي بيش نيست
دكتر علي مطهري، ديگر همايش منطقه‌اي خواهران حزب موتلفه گفت : نهضت زنان در دنياي امروز دروغ بزرگي بيش نيست موضوع آزادي زنان از سوي كساني مطرح شد كه از اين‌كه در حصار خانواده هستند ناراحت بودند و با اين كار مي‌خواستند نظام خانواده را از هم بپاشند و خود كامروا شوند.
وي افزود: بدبختي‌هاي قديم ناشي از آن بود كه انسان بودن زن فراموش شده بود ولي در بدبختي‌هاي جديد زن بودن زن فراموش شد. در حقيقت در گذشته‌هاي دور بال علم شكسته شده بود و در دوره‌ي پهلوي بال ايمان زن را شكستند، اما انقلاب اسلامي اين دو نقص را برطرف كرد.
وي ادامه داد: صرف افزايش تعداد بانوان در دانشگاهها و ادارات موثر نيست. چرا كه اين افزايش بايد همراه با رعايت مقررات اسلامي باشد، امروز در دانشگاهها و ادارات ما حريم زن و مرد به طور كامل رعايت نمي‌شود.
مطهري خاطرنشان كرد: در آينده بايد به دنبال دولتي باشيم كه نسبت به اين امور حساسيت داشته باشد و نگران اين نباشد كه با مطرح كردن مسائل از قسمتي از جامعه طرد شوند؛ چرا كه كانديدايي كه اين مسائل را مطرح نمي‌كنند اصولگرا نيستند.
بادامچيان: موتلفه سياست راست، راديكال و محافظه‌كار ندارد
هم‌چنين اسدالله بادامچيان در اين مراسم با تجليل از انقلاب اسلامي ايران و رهبري آن اظهار داشت: ما در مسائل مربوط به سياست در مقابل ليبرال دموكراسي و ديكتاتوري ماركسيستي به ديدگاه‌هايي نو، مترقي و دنيا پسند نياز داريم كه از اسلام اهل بيت برمي‌خيزد.
وي يادآور شد كه ما در دانش هسته‌يي و دانش سلول‌هاي بنيادي به نقطه‌اي رسيد‌ه‌ايم كه غرب سعي دارد جلوي پيشرفت ما را بگيرد.
قائم مقام دبيركل حزب موتلفه‌ي اسلامي با بيان اين كه ايران بالاترين وجه نگراني استكبار جهاني است، گفت: موتلفه سياست راست، راديكال و محافظه‌كار ندارد چرا كه خط امام و ولايت چپ و راست ندارد.
وي همچنين وظيفه‌ي حضور مردم در صحنه‌ي انتخابات را يادآور شد و گفت: اگر خواهران در صحنه حضور پيدا كنند، انقلاب نهادينه مي‌شود و اگر نوجوانان نيز در صحنه باشند انقلاب پيروز خواهد شد.This page is powered by Blogger. Isn't yours?