Thursday, February 03, 2005

خبر 

دکتر معين در ديدار با اعضاي سازمان عدالت و آزادي:آمده‌ام كه پيروز شوم و البته در اين راه از هر شيوه‌اي استفاده نخواهم كرد
مصطفي معين ضمن برشمردن معيارهاي حداقلي خود براي حضور در انتخابات، بر برگزاري انتخاباتي سالم و رقابتي و مشاركت حداكثري مردم تاكيد و عنوان كرد كه دولت آينده بي‌ترديد بايد با ساختار دموكراتيك تشكيل شود.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، وي طي سخناني در ديدار با اعضاي شوراي مركزي و هيات رييسه‌ي سازمان عدالت و آزادي ايران اسلاميمشاركت حداكثري مردم و ديپلماسي دولت آينده را رافع خطرات احتمالي موجود دانست و افزود: انتخابات بدون حضور جدي مردم موضوعيت ندارد.
وي ادامه داد: حيثيت همه‌ي ما از آن خداست. حيثيت ذخيره‌ي آخرت نيست، بلكه خرج كردن حيثيت ذخيره آخرت است.
معين تاكيد كرد: آمده‌ام كه پيروز شوم و البته در اين راه از هر شيوه‌اي استفاده نخواهم كرد. شيوه‌ي ما اخلاقي است و اگر سنت و مشيت الهي باشد كه امري واقع شود، اين امر محقق خواهد شد. حتي اگر رقبا چنين شرايطي را فراهم كنند.
وي برد و باخت در انتخابات را براي خود معيار ندانست و افزود: ترديدي ندارم اگر بر اساس معيارها و مباني خويش حركت كنيم، قطعا پيروز خواهيم بود.
اين كانديداي نهمين دوره‌ي انتخابات رياست جمهوري رويكرد خود در صورت پيروزي در انتخابات براي دولت آينده را در تمامي حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و علمي دانست و مخالفت با مديريت علمي در تمامي سطوح و از هر زاويه‌اي را تنها ناشي از ناآگاهي‌ها عنوان كرد.
وي توسعه‌ي پايدار، همه جانبه و متوازن، دانايي محور و شهروند‌مدار و نيز قوانين مترقي و جامع و مانع به جاي قوانين پراكنده فعلي، اصلاح ساختارها و مديريت علمي همه جانبه را دستور كار دولت خود دانست و در اين راستا از صداقت، صميميت، صراحت، صلابت و صبوري به عنوان رويكرد رفتار مديريتي خود ياد كرد.
معين تاكيد كرد: مردم بايد با حضور در صحنه، اصلاحات را راهنمايي كرده و پيش ببرند. دوره‌ي قهرمان سالاري‌ها گذشته است، تنها با مشاركت آحاد ملت مي‌توان گامي از گام ديگر برداشت و حركت به سوي آرمان‌ها را تداوم بخشيد.
در اين ديدار هم‌چنين شوراي مركزي سازمان عدالت و آزادي ضمن اعلام خاتمه يافتن بررسي‌هاي كميته‌هاي تخصصي سازمان بر روي كانديداهاي احتمالي انتخابات رياست جمهوري، تصميم قطعي اين سازمان سياسي مبني بر حمايت از دكتر معين طي انتخابات نهمين دوره‌ي رياست جمهوري را اعلام و بر آمادگي كامل اعضاي اين تشكل در جهت برگزاري انتخابات سالم و دموكراتيك با هدف مشاركت حداكثري و انتخاب شايسته‌ترين تاكيد كرد.
در اين نشست موانع احتمالي انتخابات آزاد و رقابتي، تركيب نيروهاي حاضر در عرصه‌ي سياسي كشور مطالبات و اولويت‌هاي ملت و استراتژي آينده‌ي اصلاحات عدالت‌طلبانه و آزادي‌خواهانه مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
اعتقاد و التزام عملي به جمهوريت راستين و اسلاميت پيش رو، عقلانيت و معنويت، شجاعت، صراحت، صميميت،‌ صلابت و حركت در جهت توسعه‌ي پايدار شهروندان از مهم‌ترين دلايل انتخاب اين تشكل سياسي عنوان شد.
حمله مصباح به نظرات رئیس جمهور خاتمی وجبهه مشارکت
دربرابرباد(وبلاگ طرفداران دکتر معین):مصباح يزدي رييس موسسه آموزشي و پژوهشي امام در همايش انقلاب اسلامي, مسائل و نظام سياسي با اشاره به اهداف و انگيزه‌‏هاي انقلاب شكوهمند اسلامي گفت: حضرت امام خميني (ره) آغازگر و بنيان‌‏گذار اين نضهت, هدفي جز اسلام نداشت و فهم اين نكته, چيزي نيست كه نياز به استنباط داشته باشد, بلكه در بيانات آن رهبر فرزانه‌‏, بارها تصريح شده‌‏است.
مصباح با انتقاد از كساني که به زعم وی فراموش كرده اند هدف از نهضت, اجراي احكام اسلام بوده‌‏است, افزود: اين انقلاب براي مبارزه با نگرش‌‏هاي سكولاريستي به وجود آمد, اسلام با حقوق فردي, اجتماعي, حكومت, روابط بين‌‏المللي و رابطه با كفار و به طور كلي با همه شوون زندگي انسان ارتباط دارد ولي متاسفانه بعضي‌‏ها سعي مي‌‏كنند اين هدف به فراموشي سپرده شود و به جاي اسلام در شعارها, "پيشرفت" و به جاي ارزش‌‏هاي اسلامي مفهوم "معنويت" را مطرح مي‌‏كنند.
شایان ذکر است که رئیس جمهور خاتمی در چندین سخنرانی خواست تاریخی ملت ایران را " استقلال،آزادی وپیشرفت" عنوان کرده است و یکی از پایه ای ترین شعارهای حزب مشارکت عدالت ،آزادی ومعنویت است.
توکلی: اگر رييس‌جمهور شوم تمام سياست‌گذاران را عوض مي‌كنم
هرگاه فضاي عادلانه در كشور حكمفرما شود مشاركت مردم افزايش پيدا مي‌كند زيرا در چنين فضايي مردم احساس مي‌كنند رايشان داراي ارزش است.
احمد توكلي عصر روز چهارشنبه طي سخناني درجمع دانشجويان اتحاديه‌ي انجمن اسلامي مستقل اظهار داشت: اولين بخش نيازمند تحول جدي، اقتصاد كشور است. اگرچه با شعار توسعه‌ي اقتصادي تحولات مثبتي در طول سال‌هاي جنگ واقع شد، ولي جهت‌گيري به اين نحو بود كه بعد از 8 سال ما شاهد شكاف طبقاتي ، فقر، بيكاري و نارضايتي عمومي بوديم و برخي از وعده‌هاي داده شده محقق نشد.
ريس‌مركز پژوهش‌هاي مجلس آبادگران در پاسخ به سوالي مبني دليل استعفايش از وزارت كار گفت: درآن زمان من مخالف بزرگ شدن دولت بودم و در اعتراض به اينكه دولت سعي داشت دخالت خود را در امور اقتصادي افزايش دهد استعفا كردم. عده‌اي كه اكنون به من سوسياليست تخيل‌گرا مي‌گويند در آن زمان به من مي‌گفتند كه تو طرفدار سرمايه‌داري هستي.
وي در ادامه گفت: اگر رييس‌جمهور شوم تمام سياست‌گذاران را عوض مي‌كنم مگر اين كه استثنايي در آن‌ها وجود داشته باشد. البته با حفظ احترام تمام كساني كه مسووليتي داشتند منطق اجازه نمي‌دهد آنها باقي بمانند. توكلي افزود: اگر يك مدير يك ريال بيشتر از حق خود دريافت كند لياقت خود را از دست مي‌دهد وعقلا بايد بپذيريم وي تعويض شود. توكلي خطاب به حاضران گفت: عالم انتخابات دنياي حرف است، نامزدها اگر حرف نزنند چكار مي‌توانند بكنند، شما بايد با توجه به سابقه‌ي كانديداها اصولشان و همچنين تناقضاتي كه در حرف‌هاي آن‌ها پيدا مي‌كنيد كانديداي نهايي خود را انتخاب كنيد. اين كانديداي دوره‌ي نهم انتخابات رياست جمهوري گفت: من مسلمان، انقلابي و عدالت‌خواه هستم كه براساس احكام و ارزش‌ها به مسايل نگاه مي‌كنم و در سايه‌ي اين ارزش‌ها و همچنين توجه به تجربيات بشر سعي مي‌كنم برنامه‌ي خود را تنظيم كنم.
وي در پاسخ به اين سوال كه چرا شعار ساده‌زيستي مي‌دهيد ولي همراه نمايندگان مجلس به ساختمان جديد رفتيد، گفت: من مخالف رفتن به ساختمان جديد بودم ولي چون اكثريت نمايندگان خواهان اين انتقال بودند من نيز تابع جمع شدم.
هاشمی: به مرحله‌اي نرسيدم كه داوطلب شوم
اعضاي شوراي مركزي سازمان دفاع از منافع ملي ايران صبح روز چهارشنبه با هاشمي رفسنجاني ديدار و گفت‌وگو كردند.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در اين ديدار تصريح كرد: اگر مديريت و كارايي در عمل خود را نشان ندهد، ميدان خالي شده و ايدئولوژي كارايي خود را از دست خواهد داد.
وي با اشاره به اقدامات لازم براي نيازهاي اساسي كشور، گفت: موقعيت بسيار مهمي در تاريخ براي ايران پيش آمده كه مي‌تواند با يك گام اساسي متحول شده و جايگاه واقعي خود را بدست آورد.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در پاسخ به دعوت از وي جهت حضور در انتخابات نهمين دوره‌ي رياست جمهوري، گفت: به مرحله‌اي نرسيدم كه داوطلب شوم.
وي افزود: خدمت من اين است كه كمك كنم تا راه براي ديگران بسته نشود كه اين سنت خوبي نيست.
هاشمي رفسنجاني، اظهار داشت: نامزدهاي رياست جمهوري علاوه بر ظرفيت شخصي بايد مقبوليت هم داشته باشند، در غير اين صورت مردان بزرگ نيز نمي‌توانند كار كنند.
گزارشی از پرونده های عباس عبدی،عمادالدین باقی ،هاشم آقاجری ومحمد سلامتی
نيك‌بخت از مشخص شدن شعبه‌ي تجديدنظر رسيدگي‌كننده به پرونده‌ي هاشم آقاجري، احتمال نزديك به يقين از تبرئه‌ي عباس عبدي در اتهام همكاري با دول متخاصم پرونده‌ي نظرسنجي، تاييد يك سال حبس تعزيري عمادالدين باقي و ابلاغ حكم محمد سلامتي خبر داد. صالح نيك‌بخت با اعلام اين خبر به خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: خوشبختانه چنين به نظر مي‌رسد كه رويه سابق دادگاه‌هاي تجديدنظر در پرونده‌هاي متهمان سياسي و ارجاع آن به يك يا دو شعبه خاص شكسته شده و پرونده‌ي آقاجري به شعبه‌اي ارجاع شده كه خوشبختانه قاضي آن دكتراي حقوق جزا دارد. وي از ذكر نام شعبه و قاضي آن خودداري كرد و گفت: نمي‌خواهم اكنون كه بعضي مقامات راه قانون را در مورد رسيدگي به پرونده‌ي متهمان سياسي در پيش گرفته‌اند و از جوسازي خودداري مي‌شود از رشد اين راه خارج شوم. نيك‌بخت همچنين با اعلام خبر تاييد حكم يك سال حبس تعزيري عماد‌الدين باقي از سوي شعبه‌ي 36 دادگاه تجديدنظر به ايسنا گفت: البته اين حكم هنوز به من ابلاغ نشده است ولي در مراجعه‌اي كه به شعبه 36 دادگاه تجديد نظر داشتم به من گفته شد كه پرونده به شعبه بدوي صادر كننده حكم (شعبه‌ي 6 دادگاه انقلاب) اعاده شده است و آن گونه كه اطلاع يافتم حبس تعزيري موكلم تاييد شده است. نيك‌بخت همچنين درباره پرونده عباس عبدي ديگر موكلش به ايسنا گفت: قطعا موكلم از اتهام همكاري با دول متخاصم در پرونده نظرسنجي تبرئه خواهد شد. وي افزود: اين پرونده هم اكنون در شعبه‌ي اول تشخيص ديوان عالي كشور مورد رسيدگي است و مطمئنا به محض صدور حكم آن را منتشر خواهم كرد. نيك‌بخت خاطرنشان كرد: ما ترجيح مي‌دهيم كار موكلم صرفا از كانال قضايي پيگيري شود و موضوع مصون از هر گونه مداخله سياسي در مساله باشد. وي كه وكالت محمد سلامتي را نيز بر عهده دارد، با اشاره به ابلاغ حكم وي گفت: يكي از نقاط برجسته‌ي حكم اين است كه گرچه دادگاه ايرادات من مبني بر اينكه رسيدگي به اتهام سلامتي كه اتهامي سياسي است بايد در دادگاه با حضور هيات منصفه باشد را رد كرده است ولي در موارد مختلف دادگاه بر اين نكته توجه كرده كه اين ايرادات قابل توجه و تامل است و بايد هر چه زودتر لايحه تعريف و تبيين جرم سياسي در كشور تصويب شود. نيك‌بخت ادامه داد: نكته جالب ديگر در اين است كه شعبه‌ي 76 دادگاه كيفري استان تهران با توجه به ايرادات من و قابل تامل دانستن بعضي از آنها، علي‌رغم تصريح ماده‌ي 727 قانون مجازات اسلامي كه عنوان كرده نشر اكاذيب به قصد اضرار به غير از جرايم خصوصي مي‌باشد و محتاج به شاكي خصوصي است، اعلام كرده كه اين جرم عمومي است و دادستاني مي‌تواند بر اساس بند الف قانون اصلاح قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب موسوم به احياء دادسراها، بدون شكايت شاكي خصوصي در اين جرم به عنوان شاكي شكايت كند. وي با مخالف خواندن اين استدلال با نص ماده 727 قانون مجازات اسلامي، گفت: موكل من به خاطر عدم احراز سوءنيت تبرئه شده است و من نمي‌توانم نسبت به حكم صادره اعتراض كنم ولي بهتر است حقوقدانان در اين مورد كه آيا بند الف ماده 3 قانون فوق‌الذكر نافي خصوصي بودن جرم نشر اكاذيب است اظهارنظر كنند و با نظرات حقوقي خود روشنگر صحت يا خطاي اين‌گونه احكام باشند.
ايران سخنان بوش را محکوم کرد
بی .بی.سی:جمهوری اسلامی نسبت به سخنان جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، در انتقاد شديد از حکومت ايران واکنش نشان داده است.
رييس جمهوری آمريکا در سخنرانی در کنگره آمريکا ايران را بزرگترين حامی تروريسم دولتی در جهان خواند و ضمن محکوم کردن فعاليت هسته ای جمهوری اسلامی، گفت که حکومت ايران مردم اين کشور را از آزادی محروم کرده است.
بامداد روز پنجشنبه، 3 فوريه، حميدرضا آصفی، سخنگوی وزارت خارجه ايران، گفت که سخنان جورج بوش حاوی تکرار همان ادعاهای بی پايه قبلی است و مبنا و اساسی ندارد.
آقای بوش در سخنان خود از سياست داخلی جمهوری اسلامی در زمينه آزادی های سياسی انتقاد کرده و گفته بود که آمريکا از خواست ملت ايران برای دستيابی به آزادی حمايت می کند.
سخنگوی وزارت خارجه ايران گفت که آقای بوش فراموش کرده است که ملت ايران بيست و شش سال قبل با انقلاب اسلامی به نفوذ آمريکا در اين کشور خاتمه داد.
وی رييس جمهوری آمريکا را متهم کرد که واقعيت های جمهوری اسلامی و نهادينه شدن آزادی و دموکراسی در اين نظام را ناديده می گيرد.
آقای آصفی افزود که رييس جمهوری آمريکا به مسايلی پرداخته است که ارتباطی به جامعه پويای ايران امروز ندارد و بيش از همه چيز، به گفته وی، باعث بی آبرويی دولت آمريکا می شود.
در حاليکه جورج بوش برگزاری انتخابات اخير در عراق را نشانه علاقمندی مردم آن کشور به آزادی و استقرار حکومتی دموکراتيک خوانده و حضور نظامی ايالات متحده در عراق را زمينه ساز تحقق اين هدف ها خوانده، سخنگوی وزارت خارجه ايران سياست ايالات متحده در عراق را مورد انتقاد قرار داد.
وی گفت که هرگاه انتخابات عراق شش ماه پيشتر برگزار می شد، رای گيری در شرايط امنيتی بهتر و با طرزی شکوهمندتر برگزار می شد.
جمهوری اسلامی از برگزاری انتخابات عراق که شيعيان آن کشور به طور گسترده در آن شرکت داشتند حمايت کرده بود و آقای آصفی مجددا از حضور گسترده رای دهندگان عراقی در حوزه های رای گيری ابراز خرسندی کرد.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?