Saturday, February 05, 2005

*و... 

صدا وسیما وسو استفاده از سعه صدر خاتمی ...
جهان اقتصاد: مجيد انصاري، معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور در واكنش به پخش سريال طنز كمربندها را ببنديم گفت:‌دولت خاتمي فضايي را ايجاد كرده كه همه به صورت آزاد هوس نقد دولت كنند به گونه اي كه حتي در بولتن هاي محرمانه رئيس جمهور نسبت به وزرا توهين مي‌كنند. حتي زماني كه معاون حقوقي رئيس جمهور مي‌خواست نسبت به اين اهانت‌ها شكايت كند، رئيس جمهوري اجازه ندادند و با سعه صدر 8 سال تحمل كردند و توانستند اين مساله را تبديل به گفتمان جديد كنند. اميدواريم تحمل در ساير قوا هم به اين صورت ايجاد شود و رسانه‌ها به خصوص رسانه ملي نيز با رعايت انصاف و ادب طبيعي انتقاد و تحليل داشته باشد و حرمت‌شكني درست نيست. هنر صداوسيما نبايد ابزار سياسي و عرض ورزي جناحي باشد و صداوسيما و رسانه‌هاي عمومي نبايد رسانه يك خط فكري باشند. مردم خوب متوجه مي‌شوند كه صداوسيما در نقد دستگاه‌ها و جناح‌ها عدالت را رعايت مي‌كند يا خير.
مصباح یزدی : آنها که خیانت خود را بارها ثابت کرده اند نباید به حکومت بازگردند
آنها که خیانت خود را بارها ثابت کرده اند نباید به حکومت بازگردند
آیت الله مصباحی یزدی درهمایش ناظرین شورای نگهبان در قم گفت: کسانی که بارها خیانت خود را ثابت کرده اند نباید به حکومت برگردند .
وی افزود : وقتی شورای نگهبان فردی را تایید می کند به معنای این است که از نظر قانونی منعی برای حضور او وجود ندارد اما پس از آن زحمت تشخیص بر دوش مردم است.
آیت الله مصباح یزدی گفت: زمانی فضا فضای اسلامی بودو هر کس دست به کاری می زد یا نهادی تشکیل می داد آن را اسلامی می نامید، اما امروز گویا برخی کاندیداهای ریاست جمهوری نامی از اسلام نمی برند و نگاه می کنند بینند مردم چه می خواهند.
وی افزود: همه شعار مبارز با فقر و فساد و تورم و... را می دهند اما کسی شعار حمایت از دین و حفظ ارزش های اسلامی نمی دهد.
آیت الله مصباح یزدی این مساله را نشاندهنده نفوذ فرهنگ غربی و الحادی و دنیا پرستی در بین مسوولان دانست و گفت: وقتی کسانی برای ما تساهل وتسامح را به ارمغان آوردند، نتیجه این شد که باب امر به معروف و نهی از منکر بسته شد. با شعارهایی نظیر دیگران را تحمل کنید و حقوق بشر هرچه گفته همان کنید .
استاد حوزه علمیه قم افزود: کشور ما کشور اسلامی است و همه از صدقه سر اسلام نان می خورند اما وقتی میخواهند شعار بدهند اسلام وغیر اسلام فرقی ندارد و بودجه صرف کفار می شود و جشنواره ایران زمین درست می شود و بهترین خواننده ها و رقاص ها از پولی که باید صرف فقرا شود هنر نمایی می کنند.
وی با اشاره به حوادث دوران امیر مومنان (ع) گفت: امام علی (ع) 30 سال پس از رحلت پیامبر در میان مردم گفت: شما اسلام را مانند غبار از دستان زدوده اید و احکام جاهلی را رایج کرده اید و دژ مستحکم اسلام را سوراخ کرده اید.
وی گفت: وقتی در دژ اسلام سوراخ بوجود آید این گونه می شود که اگر از دولت بپرسی چرا برخلاف اسلام عمل کردی پاسخ بدهد من قرآن چاپ کرده ام!
آیت الله مصباح یزدی افزود: شما راه موسیقی و مشروبات و ربا خواری را باز کردید و اقتصاد را با ربا خواری و افراد جامعه را با موسیقی و فیلم های کذایی خراب کردید.
استادحوزه علمیه گفت: امروز مسوولان فعلی یا مسوولان سابق کتابهایی با این مضمون می نویسند که اسلام نباید در امور اجتماعی دخالت کند در حالی که ما هر روز از کنار اینها می گذریم.
وی درعین حال با اشاره به عشق مردم به اسلام و توجه خداوند به اسلام گفت: البته اینها نمی تواند خطری ایجاد کند چرا که خدا نمی گذارد این انقلاب از بین برود اما گوشه و کنارش زخم آلود می شود.
آشپز هم صدایش در اومد ...
يك عضو شوراي مدرسين حوزه‌ي علميه قم گفت كه اين جامعه، 12 مورد اشكال شرعي سيما را به رييس سازمان صداوسيما اعلام كرده است.
سيد احمد خاتمي، عضو مجلس خبرگان همچنين تصريح كرد: ارايه اين 12 مورد اشكال شرعي، طي نامه‌ي خصوصي به ضرغامي، آخرين اقدام جامعه مدرسين بود و در صورت عدم نتيجه‌گيري آن را در قالب بيانيه‌اي به مردم اعلام مي‌كنيم.
سيد احمد خاتمي كه در همايش روحانيت، حوزه و دفاع مقدس در كتابخانه آستانه قدس رضوي سخن مي‌گفت، افزود: البته ما ضرغامي را جزو نيروهاي خودي مي‌دانيم ولي بعضي برنامه‌هاي سيما را نيز مخل دين مردم مي‌دانيم.
عضو شوراي مدرسين حوزه‌ي علميه قم، آن‌چه آن را شكسته شدن حريم محرم و نامحرم، نمايش خانم‌هاي بزك كرده، ياددادن بي‌ادبي و هرزگي در ضمن طنزها مي‌خواند، را از جمله اين موارد دانست و درباره‌ي پاسخ صداوسيما گفت: ضرغامي گفته ما در پي تغيير و تحول هستيم و 4 ماه به ما مهلت دهيد تا اين‌ها را به ثمر برسانيم و بعد به جامعه مدرسين مي‌آييم و توضيح مي‌دهيم.
احمد خاتمي با بيان اين كه امروز نبض كشور به دست يك روحاني برجسته به نام آيت‌الله خامنه‌اي است، گفت: در بسياري مواقع، در زمينه‌هاي مختلف از جمله مباحث سياسي، دنيا منتظر است ببيند ايشان چه مي‌گويند.
وي با استناد به جمله‌اي از امام (ره) گفت: خداوند هميشه حافظ و نگهبان مشعل مقدس روحانيت بوده و ان‌شاءالله از اين پس نيز خواهد بود، به شرط اين كه حيله و مكر و فريب جهان‌خواران را بشناسيم و اين جمله امام بسيار قابل توجه است.
استاد حوزه‌ي علميه‌ي قم، مكر و فريب و توطئه دشمنان را در چهار محور بررسي كرد
و در خصوص اولين محور گفت: اولين مورد جدا كردن مردم از روحانيت است، سرمايه نظام و انقلاب و روحانيت، مردم هستند كه اگر نباشند هيچ كاري از دست روحانيت ساخته نيست.
وي درباره‌ي علت فاصله گرفتن روحانيون از مردم گفت: اين كه ما رفتار طلبگي‌مان را فراموش كنيم و يادمان برود كه طلبه‌ايم و ژست حاكميتي بگيريم، صحيح نيست و باعث جدايي مي‌شود.
احمد خاتمي با بيان اين كه به دليل توطئه‌اي كه دشمن به جان‌ مسوولان رده بالا دارد، اقتضا مي‌كند كه تدبيرهاي امنيتي در موردشان لحاظ شود، ادامه داد: ولي امام جمعه فلان شهر با اين كه محترم است، ولي بايد تشريفات را كنار بگذارد و ساده رفت و آمد داشته باشد و ساده و بي‌ريا با مردم برخورد كند؛ همين سلوك مردمي روحانيت را در دل مي‌برد.
نماينده‌ي مجلس خبرگان رهبري با بيان اين كه جداكردن روحانيت از انقلاب در دو پوشش ديني و روشنفكري صورت مي‌گيرد، گفت: اين كه خلاف شرع‌هايي كه صورت مي‌گيرد، بي‌حجابي‌ها، رشوه گرفتن‌ها را بزرگ مي‌كنند و مي‌گويند همه اين‌ها پاي اسلام است، بنابراين روحانيت خود را كنار مي‌كشد تا مبادا آتش اين كار، آن‌ها را گرفتار كند.
احمد خاتمي با بيان اين كه اين افراد فكر مي‌كنند اگر انقلاب و نظامي اسلامي نباشد وضعيت بهتر خواهد شد، گفت: اگر انقلاب نباشد مي‌شود جشن هنر شيراز كه در روز ماه رمضان كارهايي انجام دهند كه زبان از گفتن آن شرم دارد.
عضو شوراي مدرسين حوزه علميه قم در خصوص پوشش روشنفكري، آن‌ها را به مستقل و غيرمستقل تقسيم كرد كه مستقل‌ها افراد بي‌تفاوت نسبت به نظام يا عليه نظام هستند و غير مستقل‌ها آن‌هايي هستند كه مدافع حريم نظامند.
وي افزود: بعد مي‌گويند اي مردم تمام گرفتاري‌هاي شما زير سر روحانيون غيرمستقل است و ما كاره‌اي نيستيم و مي‌خواهند طوري وانمود كنند كه طرفداري از نظام ننگ شود.
خاتمي زيربناي اين حركت را تفكر سكولاريزم دانست و گفت: سكولاريزم يك قيچي است كه دو تيغه دارد كه 180 درجه با هم فاصله دارند،‌ ولي در نهايت به يك جا ختم مي‌شوند.
خاتمي خاطرنشان كرد: يك تيغه آن جريان روشنفكري بيمار است كه مي‌گويد دين برنامه زندگي نيست و تنها به درد قبر و قيامت مي‌خورد، تنها پايگاه آن سجاده و حسينيه است و به درد حكومت نمي‌خورد و كم و بيش هتاكي‌هاي مربوط به اين مساله را در بعضي روزنامه‌ها مي‌بينند.
وي گروه دوم را متديناني دانست كه عاشق اهل بيتند ولي نادان هستند و اظهار داشت: اين افراد اگر مجلس روضه مي‌گيرند، مقيدند كه حتما مداح ضدانقلاب يا بي‌تفاوت نسبت به انقلاب دعوت كنند و به اين مساله افتخار هم مي‌كنند كه مساله روضه را از مسايل انقلاب دور نگه داشته‌اند.
استاد حوزه‌ي علميه خاطرنشان كرد: اين دو تيغه قيچي با هم اسلام ناب محمدي(ص) را قطع مي‌كنند.
نماينده مجلس خبرگان رهبري آسيب بعدي را برانگيختن روحانيت عليه روحانيت دانست و گفت: بعضي عمامه به سرها به قدري حرف‌هاي لائيك مي‌زنند كه انسان باور نمي‌كند اين‌ها معمم باشند، مي‌گويند براي رسيدن به سعادت بايد به دموكراسي رو آورد و از اين رهگذر از مباني كلامي و فكري گذشته دست برداشت.
وي آخرين و چهارمين آسيب را تهمت باران روحانيت دانست و خاطرنشان كرد: برخي، هرچه روحانيت موثر مي‌بينند، مي‌خواهند او را با تهمت از پاي درآورند.
خاتمي درباره‌ي راهكار مقابله با روحانيت گفت: بايد چشم‌انداز 20 ساله را براي روحانيت ترسيم كنيم، نيازها را بررسي كنيم و در هر بخش چقدر نيرو مي‌خواهيم و مثلا در هر 5 سال چند خطيب مي‌خواهيم.
وي با تاكيد بر اينكه بايد از اين بي‌برنامگي نجات يابيم، درباره‌ي افتخارات روحانيت گفت: در طول تاريخ روحانيت، استقلال ايران و عراق مديون تلاش‌هاي روحانيت است و 57 فتواي جهاد عليه بيگانگان در 100 سال اخير از جانب روحانيت داديم.
وزیر اقتصاد : برداشت 7/4 ميليارد دلار اضافي از حساب ذخيره ارزي سبب افزايش تورم خواهد شد
با وجود طرح تثبيت قيمت‌ها، امكان تبديل يارانه‌هاي انرژي به وجوهي براي نظام تامين اجتماعي در حمايت از اقشار آسيب‌پذير وجود ندارد.» دكتر صفدر حسيني، وزير اموراقتصادي‌ودارايي گفت: « دولت در ماده سه بودجه سال 84 در نظر داشت كه به تبديل يارانه‌هاي انرژي به وجوهي براي نظام تامين اجتماعي براي تحت پوشش قرار دادن دهك‌هاي پايين درآمدي و حمايت از اقشار آسيب‌پذير جامعه و توسعه ساختار زيربنايي اقتصاد بپردازد كه با تصويب طرح تثبيت قيمت‌ها، ديگر اين اقدامات صورت نمي‌گيرد.» وي تصريح كرد: « با تصويب طرح تثبيت قيمت‌ها دولت براي جبران كاهش درآمد‌هاي خود مجبور خواهد شد 7/4 ميليارد دلار اضافي از حساب ذخيره ارزي برداشت كند كه اين خود سبب افزايش تورم خواهد شد.»
حسيني درباره طرح احتمالي آينده مجلس در واقعي كردن نرخ ارز گفت:« هنوز اين طرح ديده نشده است و فعلا نمي‌توان اظهار نظري نكرد.»
وي رشد نرخ ارز را مطابق با برنامه چهارم توسعه عنوان و خاطرنشان كرد: « در برنامه چهارم تلاش بر اين است كه قيمت نرخ ارز بر اساس نرخ تورم داخلي و خارجي و ميزان بهره‌وري افزايش يابد و اين راهكاري و راهبردي است كه در برنامه چهارم براي افزايش يا كاهش ارزش نرخ ارز پيش‌بيني شده است.»
خبر ضرب و شتم خبرنگار صداوسيما از سوي همراهان رئيس جمهوري تکذیب شد
رسالت: دفتر رئيس جمهور درباره خبري در روزنامه رسالت، پاسخي به اين روزنامه ارسال كرده كه در آن آمده است: بازگشت به مطلب مندرج در صفحه 23 مورخ 15/11/1383 آن روزنامه با عنوان "ضرب و شتم خبرنگار صداوسيما از سوي همراهان رئيس جمهوري" به اطلاع مي‌رساند، خبرنگار خبر 30: 20 شبكه دوم صداوسيما با هماهنگي آقاي كوهكن، عضو محترم هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي، قصد مصاحبه با رياست جمهوري را داشت و اين در حالي بود كه اولا برنامه‌اي براي مصاحبه با خبرنگاران محترم در نظر گرفته نشده بود و هيچ خبرنگاري نيز در محل حضور نداشت. ثانيا رياست محترم جمهوري براي شركت در جلسه هيأت دولت عجله داشته و امكان انجام اين مصاحبه هم مقدور نبود، اين مطلب از سوي روابط عمومي دفتر رئيس جمهوري به اطلاع خبرنگار مورد اشاره رسيد و هيچ گونه برخوردي نيز صورت نگرفت. اعلام خبر دروغ از سوي آن روزنامه براي اين دفتر مورد تعجب است و انتظار مي رود در نقل مطالب جوانب امانت و بيان واقع مدنظر قرار گيرد.
توضيح طبيبيان
رسالت، محمد طبيبيان در توضيحي به روزنامه رسالت درباره بيانيه اقتصاددان‌ها آورده است: روزنامه رسالت در مطلبي به نقل از يك منبع آگاه آورده كه گويا اين مجموعه از اقتصاددان‌ها جلساتي با جناب آقاي صفايي فراهاني داشته و در ارتباط با يك گروه سياسي خاص اين بيانيه تدوين و انتشار يافته است، اينجانب كه در جريان تمام مراحل تدوين و تهيه بيانيه مزبور قرار داشته‌ام وظيفه خود مي‌دانم براي رفع ابهام از خوانندگان محترم آن روزنامه توضيح زير را ارائه نمايم. خبر مربوط به تشكيل جلسه با مسئول محترم دولتي و يا در محل حزب خاص كذب محض است و اميدواريم خداوند متعال اشاعه دهندگان اين اخبار نادرست را هدايت فرمايد. اين بيانيه‌ها با نظر و راهبرد هيچ شخصيت دولتي حال و گذشته تهيه نشده است. هدف اقتصاددانان به هيچ وجه حمايت از گروه خاص و مخالف با گروه ديگري نيست و صرفا هدف آنها ارائه ديدگاه‌هاي تخصصي است كه اين مجموعه بر اساس دستاورد علمي و تجربي به آن معتقد هستند.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?