Tuesday, February 01, 2005

*حقوق بشر* 

مديركل زندان‌هاي استان تهران : ما هتل داری می کنیم نه زندانبانی !
خبرنگاران خبرگزاري‌ها و برخي از روزنامه‌هاي داخلي، امروز از زندان اوين و زندان رجايي‌شهر بازديد كردند.
در زندان اوين با بيش از 2 هزار زنداني و يا به قول مسوولان زندان، 2 هزار مددجو نگهداري مي‌شود كه به گفته‌ي سليماني بازسازي آن از سال 81 آغاز شده و تا بهار سال آينده تكميل خواهد شد.در اين زندان، عمدتا محكومان جرايم مالي و امنيتي نگهداري مي‌شوند.
بندهايي كه خبرنگاران توانستند از آنها بازديد كنند، از نظر بهداشتي در وضع مناسب و به تازگي نقاشي شده بودند.
زندان رجايي‌شهر كرج نيز بيش از 2 هزار و 800 زنداني را در خود جاي داد است كه بخش عمده‌اي از آنها محكومان جرايم سرقت مسلحانه و يا قتل و جرايم كيفري است.
در هريك از دو زندان اوين و رجايي‌شهر، بيمارستان مجهزي ساخته شده كه به گفته‌ي سليماني مديركل زندان‌هاي استان تهران، با تكميل اين بيمارستان‌ها هيچ زنداني‌اي به بيمارستان‌هاي شهر منتقل نخواهد شد.
بنا به اين گزارش، برخي از زندانياني كه در اين دو زندان با خبرنگاران گفت و گو مي‌كردند، ضمن ابراز رضايت از وضعيت فعلي زندان‌ها، از پرونده‌ي خود شكايت داشتند و مي‌گفتند كه بي‌گناهند اما كسي به حرف‌هاي آنها توجهي نمي‌كند.
در بخش‌هاي مختلف زندان‌ها و در حين بازديد خبرنگاران از زندان‌ها، مديركل زندان‌هاي استان تهران با اشاره به امكانات موجود و ارايه شده به زنداني‌ها تاكيد مي‌كرد كه ما بيشتر هتل‌داري مي‌كنيم تا زندانباني.
تکذیب ادعای شریف نیوز توسط مزروعی «على مزروعى» عضو شوراى مركزى جبهه مشاركت با ارسال توضيحى ادعاى يك سايت وابسته به محافظه كاران مبنى بر مسئوليت خود در سايت «پشت پرده» را تكذيب كرد. وى همچنين خبر هاى منتشر شده در سايت «شريف نيوز» مبنى بر ارتباط با «سيد مهدى هاشمى» و نيز تاثير گذارى در نوشته شدن استعفانامه آيت الله جلال الدين طاهرى امام جمعه سابق اصفهان از اين سمت را تكذيب كرد و وى در توضيح خود تصريح كرده كه مواضع سياسى اش در روزنامه «سلام» و نيز دوران نمايندگى در مجلس ششم به صورت مكتوب موجود است و ادعا هايى خارج از آن واقعيت ندارد.
استاندار تهران تبرئه شد
استاندار تهران از اتهام انتسابي در پرونده‌ي شكايتي وزارت دفاع و ستاد كل نيروهاي مسلح تبرئه شد. استانداري تهران اعلام كرد كه در پي شكايت اوليه وزارت دفاع و متعاقبا ستاد كل نيروهاي مسلح از استاندار تهران در خصوص اعلام آمار تخلفات ساخت و سازهاي غيرمجاز نيروهاي مسلح به اتهام نشر اكاذيب و تشويش اذهان عمومي، دادگاه عمومي حكم برائت استاندار تهران را صادر كرد.
سخنگوي دولت:دولت آمريكا به شدت مخالف جريان آزاد اطلاعات در دنياست
رمضان‌‏زاده در مورد اقدامات آمريكا در خصوص منع فروش قطعات پيشرفته نرم‌‏افزاري و كامپيوتري به ايران، گفت: اقدام شركت‌‏هاي آمريكا در بستن سايت‌‏هاي ايراني كه به دستور دولت آمريكا انجام گرفته است, به شدت مخالف جريان آزاد اطلاعات در دنياست و از نظر هيچ جريان حقوقي در دنيا قابل دفاع نيست.
وي اين اقدام را نشان از زورگويي دولت آمريكا دانست و گفت: تحريم‌‏هاي آمريكا از قبل هم وجود داشته است و ما اميدواريم كه با تكيه بر كارشناسان خود در اين زمينه به توفيقاتي دست يابيم كه كرده‌‏ايم.
وي افزود: مدعيان گردش آزاد اطلاعات نبايد به خودشان اجازه دهند كه هرگاه خواستند مانع فعاليت‌‏هاي آزاد رسانه‌‏اي مخصوصاً در حد خبرگزاري‌‏ها باشند.
عبدالله رمضان‌‏زاده در مورد دعوت فراكسيون كردهاي مجلس ششم و فعالين سياسي كرد از وي براي حضور در انتخابات رياست جمهوري، گفت: من تا به امروز به هيچ وجه نه داوطلب بوده‌‏ام و نه تصميمي در اين مورد گرفته‌‏ام، اما مردم كردستان خواسته‌‏هايي دارند كه فكر مي‌‏‏كنم اگر در چارچوب ديدگاه‌‏هاي داوطلبين موجود مطرح شود, ديگر نيازي به مطرح شدن شخص جديدي نخواهد بود.
ملاقات با زندانیان ملی مذهبی فقط با اجازه مقامات قضائی
مديركل زندان‌هاي استان تهران اظهار داشت كه دليل اين‌كه خبرنگاران نمي‌توانند با سه ملي مذهبي در زندان ديدار كنند اين است كه ملاقات با آنها منوط به اجازه‌ي مقام قضايي است.
سهراب سليماني، مديركل زندان‌هاي استان تهران درباره‌ي اين‌كه خبرنگاراني كه امروز از زندان اوين و رجايي‌شهر بازديد كردند، نتوانستند با 3 ملي مذهبي ديدار كنند، گفت: اين 3 نفر در حال حاضر زير نظر قاضي پرونده هستند و ملاقات با آنها حتما بايد با اجازه‌ي مقام قضايي صورت گيرد و چون ما نتوانستيم قبلا با مقامات قضايي هماهنگي انجام دهيم، ملاقات خبرنگاران با اين افراد ميسر نيست.
وي افزود كه اين افراد در حال حاضر به‌جز اعضاي خانواده‌ي خود نمي‌توانند با ساير افراد ملاقات كنند و بايد هرگونه ملاقات با اجازه مقام قضايي صورت گيرد.
سليماني در پاسخ به اين سوال كه آيا اين افراد در حال حاضر دوران محكوميت قطعي خود را طي مي‌كنند، با تاييد اين مساله گفت: اين افراد علاوه بر محكوميت قطعي‌شان در يك پرونده، در پرونده‌ي ديگري برايشان قرار صادر شده است و به خاطر قرار جديد صادره، ملاقات با آنها تنها با هماهنگي مقام قضايي امكان‌پذير است.
قرار محکومیت براي اعضای انجمن اسلامی زنجان
سعيد نعيمى و على اصغر ذوالقدر دو عضو سابق شوراى مركزى انجمن اسلامى زنجان توسط شعبه اول دادگاه انقلاب زنجان به صورت غيابى به چهار ماه حبس تعزيرى به اتهام اهانت به رهبرى در تريبون آزادى در سال ۷۹ محكوم شدند. همچنين حجت منتظرى عضو سابق شوراى مركزى اين انجمن از اتهامى مشابه تبرئه شد.
حمله افراد ناشناس به انجمن اسلامی دانشگاه اهواز
افراد ناشناس اواخر هفته گذشته با شكستن در انجمن اسلامى دانشجويان دانشكده علوم دانشگاه شهيد چمران اهواز اقدام به سرقت كامپيوتر اين انجمن كردند. لازم به ذكر است كه در اين سرقت فقط كامپيوتر ربوده شده است. يك عضو انجمن از پيگيرى موضوع از طريق حراست دانشگاه و مراجع ذيصلاح قانونى خبر داد.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?